Jak začít se stezkou?
Jak zavést stezku krok po kroku
Prolistujte si společně s oddílouvou radou stezku a podpůrné materiály, především pak Brožuru pro vedoucí . Zjistěte, jak stezka funguje. Domluvte se, kdo z oddílové rady za co zodpovídá a co vše stezka ovlivní.
Než začnete s novou stezkou, je třeba si uvědomit, v jaké z následujících tří situací se váš oddíl nachází (popř. jaký popis je vaší situaci nejblíže).
Každý dostane stupeň podle věku, nehledě na to, který má nyní. V nové stezce všem uznáte splněné úkoly, které jsou stejné nebo podobné. Na začátku se zaměřte na to, abyste stezku pravidelně zařazovali do oddílového života skrze vědomé, ale i nevědomé plnění.
Nabídněte, že zájemci mohou dokončit starší stezku, nebo získat a plnit stezku novou. Nováčkům nabízejte pouze novou stezku. Kdo už dokončil stupeň starší stezky, získá novou stezku podle svého věku.
Doporučujeme využít možnosti oddílového rozšíření a podpořit aktivnější členy a členky v plnění zamčených stránek. Při přechodu ze staré stezky na novou vždy zvažte uznání podobných úkolů, pokud se přechází z nedokončeného starého stupně.
Začněte se stezkou postupně. Nabídněte, že zájemci mohou dokončit starší stezku, nebo získat a plnit stezku novou. Nováčkům nabízejte pouze novou stezku. Formulace úkolů ve starých stezkách může vytvořit dojem, že jsou náročnější. Ukažte skautům a skautkám, že nová stezka je té staré rovnocenná, a naopak pro ně může být v něčem zajímavější (například zapojením odborek). Využijte oddílové rozšíření a podpořte kluky a holky v plnění zamčených stránek. V případě přechodu ze starší stezky na novou uznejte splněné úkoly (případně podobné) ze staré stezky i ve stezce nové.
Zaměřte se na to, aby si všichni zvykli, že se stezka v průběhu roku pravidelně plní a je součástí oddílového programu. Skautům a skautkám velmi pomůže, pokud budete využívat vědomé i nevědomé plnění. Pro vedoucí může být náročné si zvyknout, že musí na stezku myslet při plánování. Pomoci může pravidelný prostor v rámci oddílové rady věnovaný plnění stezky a dlouhodobý plán oddílu, kde si jednotlivé úkoly ze stezky rozplánujete.
Důležitá součást nové stezky je možnost jejího přizpůsobení na míru oddílu. Dejte stezce prostor, aby podtrhla jedinečnosti každého oddílu. Nabízí k tomu spoustu možností. Můžete využít rozšíření, upravit si úkoly, vymyslet vlastní výzvy.
Všechny skautské oddíly mají mnoho společného, ale přesto je každý jiný. A právě proto je v prvním stupni prostor pro oddílové rozšíření. Každý oddíl si zde může doplnit úkoly, které ve stezce nejsou, ale které chce, aby jeho členové a členky splnili.
Více o oddílovém rozšíření naleznete na stránce „pro pokročilé”.
Úkoly ve stezce by měly být dobře plnitelné pro co nejvíce oddílů, ale i tak se může stát, že budete chtít některý úkol upravit pro jednotlivce nebo pro celý oddíl. Důvody a jejich řešení mohou být různé.
- Skaut či skautka mají specifické potřeby (handicap, nadání, sociální znevýhodnění apod.) a daný úkol je pro ně nesplnitelný nebo nevhodný.
- V oddíle se dané podoblasti věnujete jinak, než jak je v úkolu ve stezce (například u tradičních akcí apod.).
Jak na úpravu úkolu?
- Zamyslete se, proč je úkol potřeba upravit, jak velké úpravy potřebuje a pro koho všeho úprava bude (jednotlivci, družina nebo i celý oddíl).
- Podívejte se do přílohy, ke které kompetenci a jejímu projevu se daný úkol váže.
- Upravte úkol tak, aby se i po úpravě vázal k projevu a kompetenci. Někdy pomůže upravit jen konkrétní část, např. pomůcky, místo plnění, záznam plnění apod.
- Vysvětlete skautům a skautkám, proč úpravu ve stezce děláte. Společně se naučte, že je to běžné a plnění stezky je stále pro každého „fér“.
Rádci a rádkyně jsou klíčové osoby, pokud chcete, aby stezka v oddíle uspěla. Pokud stezku do oddílu teprve zavádíte, představte ji nejdříve rádcům a rádkyním. Ukažte jim, jak stezka vypadá a funguje, s čím může pomoci jim a družině.
Zde je pár tipů:
- Dejte jim O skautské stezce pro rádce a rádkyně !
- Dejte jim tabulky plnění pro rádce a rádkyně.
- Ukažte jim web www.stezka.skaut.cz a radce.skaut.cz .
- Setkávejte se nad stezkou.
- Vyjasněte si, kdo za co zodpovídá.
- Buďte trpěliví.
Pro rádce a rádkyně může být náročná situace, když plní vlastní stezku a zároveň mají stezku plnit se svojí družinou. Jak jim můžete pomoci?
- Ukažte, které úkoly se dají splnit tím, že připraví část programu schůzky.
- Najděte společně úkoly, které jsou podobné napříč stupni.
- Naplánujte společně, kdy které úkoly na družinovkách plnit. Najděte si také čas přímo pro rádce a rádkyně, ve kterém se budete věnovat jejich plnění stezky.
Více informací včetně příkladů najdete v brožuře O stezce skautů a skautek .
Udržet počáteční nadšení ze stezky se podaří, když si plnění dobře rozplánujete. Určitě je dobré, aby skauti a skautky zvládli jednu cestu za rok a měli šanci na táboře vyzkoušet výzvy a zažít rituály ihned po dokončení cesty nebo stupně.
Jak může vypadat roční plán se stezkou imaginárního oddílu Tapírů a Tapírek se můžete podívat na „stránce ke stažení" .
- Předejte stezku skautům a skautkám. Mělo by být jasné, že jde o důležitý okamžik, pomůžete tím kluky a holky motivovat k plnění. Velmi pomůže, pokud při předávání vysvětlíte důležitost všestranného rozvoje. Kromě rituálů můžete při předávání využít motivační příběh, ať už smyšlený, nebo reálný, třeba váš vlastní.
- Stezku projděte společně se skauty a skautkami. Ukažte si, jak funguje. Vysvětlete, jak probíhá plnění úkolů, kdy je hotová cesta apod. Nechte si dostatek času, udělejte seznamování příjemné a zábavné. Může jít např. o oddílovou čajovnu, posezení na táborové louce, hru, při které se skauti a skautky dozví, jak stezka funguje, ale i divadlo, které na téma stezky připraví vedoucí.
- Splňte společně jeden úkol jako ukázku. Nechte si dostatek času na podepisování úkolů, vysvětlování, jak a co ve stezce funguje apod. Doporučujeme začít takovými úkoly, které jsou pro vás jednoduché.