( Aktuální )
Zveřejněno 26. 5. 2021
Petra Meslová (Péťa)
KÚJ – koordinátorka vybraných online projektů
petra.meslova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Ondřej Peřina (Jerry)

Skautský hosting a služby

Pro skautské oddíly, střediska a akce je k dispozici skautský Lebeda hosting, na kterém lze bezplatně provozovat webové stránky a využívat další služby. Je možné si vytvořit svou vlastní prezentaci podle svých požadavků a schopností, nebo využít již připravený WordPress se skautskou grafikou dalšími připravenými pluginy v rámci projektu Dobrý skautský web.

Posláním serveru Lebeda (na adrese lebedahosting.cz ) je podporovat internetové aktivity jednotek Junáka - českého skauta. Organizace server provozuje pro své jednotky, akce a projekty. Server je hostován v hostingovém centru a spravován profesionálním správcem, jeho provoz je podporován dobrovolníky z řad Infoodboru . Kromě toho mohou prostor na serveru využívat i další spolky sdružené v České radě dětí a mládeže .

LEBEDA hosting a skautské weby

Bezplatný prostor pro webové stránky mohou využívat všechny skautské oddíly, střediska i další jednotky a také skautské akce. Služba je určena jak zkušeným tvůrcům webů, tak i úplným laikům a začátečníkům - pro ně poskytujeme i kompletně připravené weby ve skautské grafice a vy jen pohodlně vkládáte vaše texty a další informace. 

Na webu lebedahosting.cz a se přihlaste svým účtem jako do skautISu. Následně v položce “Moje weby” klikněte na tlačítko “Založit nový web”. Po uvedení potřebných údajů, dojde během několik dní ke schválení a můžete začít váš nový web používat.

Lebeda hosting pro skautské weby nabízí především:

  • bezplatný prostor pro umístění webových stránek či webové aplikace
  • možnost vytvořit si vlastní webové stránky zcela dle vlastní potřeby
  • nebo několika kliknutími si zřídit webové stránky s připravenými šablonami (na redakčním systému WordPress)
  • pohodlnou správu webů a jejich nastavení (pro skauty dostupné přihlašování přes skautIS)
  • hezká adresa webu ve tvaru cokoliv.skauting.cz 
  • nebo adresa na libovolné vlastní doméně (máte-li vlastní doménu např.  skauti-lhota.cz, skautskabojovka.cz apod., můžete ji snadno připojit k webu na skautském serveru)
  • bezpečný provoz webových stránek včetně SSL certifikátů (Let's Encrypt)

Základní prostor pro soubory vašeho webu je 1 GB. V případě potřeby lze zažádat e-mailem o navýšení kapacity (běžně na 5 GB, v případě nutnosti i více).

Pro ukládání rozsáhlých galerií fotografií a videí doporučujeme používat prostor na skautském Google disku a na webu je zobrazovat z něj (pro skautské weby máme připraven plugin pro WordPress, který to pohodlně zajistí za vás).

Pro vlastní webovou prezentaci je možné použít technologie jako HTML, CSS, JS, PHP a databázi MySQL. Dále je možné použití redakčních systémů (např. WordPress, Joomla, …). 

Pokud nemáte s tvorbou webů zkušenosti, můžete využít připravené šablony skautských webů. Při založení nového webu jen zvolíte požadovanou variantu a následně už používáte pro skauty připravený redakční systém WordPress se skautským vzhledem a případně i dalšími rozšiřujícími funkcemi - pluginy (např. přihlášení na web přes skautIS, galerie obrázků, výpis z FIO banky).

Další podrobné informace o hostingu, možnostech jeho konfigurace i údajů pro speciální nastavení naleznete na stránce technických informací k hostingu.

Dobrý skautský web a skautské šablony

Mít dobrý web oddílu nebo střediska vůbec není o technických znalostech, ale o poutavém obsahu a hezkém vzhledu. Nemusíte mít zkušenosti s tvorbou webů (a už vůbec ne jejich programováním) a přesto snadno získáte vážně dobrý skautský web

Při zakládání webu na Lebeda hostingu totiž můžete využít jednu z připravených šablon Dobrého skautského webu. Ty mají předpřipravený vzhled dle skautského grafického stylu a také vytvořený základní obsah, který se skautským jednotkám bude hodit. Pak už v rámci svého internetové prohlížeče pohodlně upravujete texty a další obsah webu díky možnostem redakčnímu systému WordPress. 

Nabízíme několik připravených šablon

Možnost prohlédnout si kompletně funkční ukázky webů:

Rozšiřující funkce - skautské pluginy pro WordPress

Plugin řeší propojení vašeho webu na WordPressu (nejen šablony Dobrý skautský web) se skautISem. Umí zajistit přihlašování pomocí skautIS účtu do správy i k obsahu webu, skrývání částí webu dle oprávnění uživatelů či vytváření nových uživatelů webu dle údajů jako členství, funkce, účast na akcích apod. dle skautISu. 

Podrobné informace k funkcím i nastavení pluginu najdete v nápovědě .

Podrobné informace k funkcím i nastavení pluginu najdete v nápovědě .

Na vlastní web si můžete plugin nainstalovat .

plugin nainstalovat

Plugin pro zobrazování tabulky transakcí z Fio banky. Je možné přidávat více bankovních účtů a zobrazovat je na různých stránkách webu a příspěvcích.

Na vlastní web si můžete plugin nainstalovat

plugin nainstalovat

Tento plugin propojí váš web s Google Diskem a umožní zobrazovat galerie v podobě vhodné k prohlížení na webových stránkách. Galerii lze vložit na libovolnou stránku webu či do příspěvku a zobrazovat tak fotky či videa z libovolné složky na vašem Disku nebo ze Sdíleného disku (doporučujeme založit si oddílový Sdílený disk na fotky).

Všechna data plugin získává přímo z Google Disku a nic kromě jeho nastavení není součástí vašeho webu. To umožní stránce fotek vašeho webu rychlejší načítání, protože se obrázky získávají přímo ze serverů Google A především to šetří místo na skautském serveru Lebeda, protože velké soubory galerie jsou uloženy jen na serverech Google Disku.

Google Disk také umožňuje spravovat galerii ve známém a jednoduchém uživatelském prostředí. Můžete udělit práva k úpravám jednotlivých složek rádcům, roverům či vedoucím, čímž jim umožníte přidávat fotky do konkrétní galerie, aniž byste jim museli dávat přístup ke správě celého oddílového webu.

Podrobné informace k instalaci, nastavení a všem funkcím pluginu najdete v nápovědě . Plnou funkčnost a podobu galerií si můžete prohlédnout na na demo stránce

Na web si můžete plugin nainstalovat .

Pro skautské potřeby vznikají pro WordPress i různé další pluginy poskytující nové funkce. Jejich přehled najdete v oficiálním přehledu skautských rozšíření pro WordPress .

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám znalostní bázi vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. A budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.