Zveřejněno 2. 1. 2024
Michal Peroutka (Pérák)
KÚJ – koordinátor vzdělávání
michal.peroutka@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Nekvalifikační vzdělávací akce

I nekvalifikační vzdělávací akce, tedy takové, které nepřipravují na složení nějaké zkoušky / získání kvalifikace, mají velký význam. Jde na nich o osobnostní nebo odborný rozvoj. Některé mají formu zážitkových setkání  se zajímavým tematickým zaměřením. Nepřineseš si z nich sice žádnou skautskou kvalifikaci, ale novou energii a motivaci rozhodně ano. Obohatíš se zajímavými nápady, získáš inspiraci a nové přátele naladěné na stejnou vlnu. Zároveň máš možnost podívat se na vybraná témata detailněji, než jak jsou obsažena v kvalifikačních zkouškách.

Jak taková akce probíhá?

Jde o setkání s podobně laděnými jedinci. Společně plníte zajímavé aktivity, hry a úkoly, absolvujete vzdělávací programy,které byste si jinak nevyzkoušeli. Nikdo tě nebude zkoušet, protože kurz není zakončen zkouškou, můžeš se tak plně věnovat vlastnímu rozvoji.

Kolik to stojí?

Tyto akce jsou zpravidla dotovány. Cena je určena tak, aby i s dotací pokryla ubytování, stravování a další náklady. Zjisti si předem, zda tvé domovské středisko, případně i nadřízená organizační jednotka (okres, kraj), nenabízí finanční příspěvek na úhradu účastnického poplatku či cestovních nákladů i u nekvalifikační akce.

Formát akcí aneb jak a kde si vybrat

Vzdělávací akce mají různé formáty i délku. Na co se zaměřit při výběru najdeš v článku Jak si vybrat vzdělávací akci

V databázi Databázi vzdělávacích akcí je možné vyhledávat vzdělávací akce podle různých kritérií.

Níže si můžeš přečíst základní informace o lesních kurzech, lesních školách a celostátních vzdělávacích akcích. Tyto, ale i regionální a další vzdělávací akce najdeš ve zmiňované Databázi vzdělávacích akcí .

Nekvalifikační vzdělávací akce

Lesní kurzy jsou určeny zejména pro mladší rovery a rangers, kteří chtějí zažít nová dobrodružství, překonat vlastní hranice, a přitom načerpat novou motivaci a rozšířit si obzory.  Mají výraznou zážitkovou složku, ale zabývají se i formováním osobnosti a dalším rozvojem účastníků. Nedostal si se na čekatelský kurz? Zkus ten lesní! Máš čerstvě čekatelskou zkoušku, chceš zažít něco nového a dále se posouvat, ale 18. narozeniny (a vůdcovský kurz) daleko? Zkus ten lesní!

Více o lesních kurzech

Lesní školy jsou určeny zejména starším roverům/​rangers a činovníkům s vůdcovskou zkouškou, kteří chtějí dále pracovat na svém vzdělávání, neustrnout a třeba si i prohloubit své znalosti a dovednosti v konkrétním oboru. Většina lesních škol je totiž oborově zaměřená (záchranařina, personalistika, myšlenkové základy, ...) a některé nabízejí i možnost získat vzdělavatelskou kvalifikaci OČK.

Více o lesních školách