Junák – český skaut a klimatická změna
Téma klimatické změny není ve skautské činnosti novinkou. Na ústřední úrovni se mu věnuje ve vzájemné spolupráci hned několik subjektů - Ekologický odbor, odbor Skauti na Zemi, Skautský institut a Kaprálův mlýn. Ve své agendě ho má Výkonná rada a Náčelnictvo.
Ukotvení tématu předcházel v září 2019 otevřený dopis a výzva Náčelnictvu a Výkonné radě ve věci klimatické změny iniciovaný skautskými dobrovolníky. Oba ústřední orgány se výzvou intenzivně zabývaly. Výkonná rada k němu vydala vyjádření a Náčelnictvo posléze v únoru 2020 vydalo vyjádření k tématu klimatické změny vůči celé organizaci.
V Náčelnictvu byla k tématu ustavena pracovní skupina pod vedením Šárky Jechové – Máji. Zpravodajem Výkonné rady odpovědným za související agendu byl nejprve Petr Vaněk - Permoník a od prosince 2021 jí je Bára Tichavová - Rozárka.
Tématu klimatické změny se v rámci Kanceláře Ústředí věnuje koordinátorka environmentálních výzev. V rámci ústředí taktéž funguje Enviroskupina která sdružuje jednotlivé subjekty angažující se v tématu, kterými jsou odbor Skauti na Zemi , Ekologický odbor , Skautský institut a Kaprálův mlýn .
Od roku 2020 se pravidelně odehrává seminář Tváří v tvář klimatu určený pro inspiraci, jak s tématem pracovat v různých oblastech skautské činnosti. a jak se jako organizace samotná chovat zodpovědně.
Téma Environmentální výzvy je jedním z šesti témat Strategie 2030. Na naplňování strategického tématu se na úrovni ústředí podílí Enviroskupina a v ní zastoupené subjekty, v rámci Náčelnictva je partnerem a oponentem PS NJ pro environmentální výzvy. Aktuálně probíhá práce na strategických projektech pro rok 2025 dle zadání strategického tématu , které v listopadu 2024 schválilo Náčelnictvo. Před vznikem strategie byla činnost v oblasti klimatu a environmentálních výzev uskutečňována dle plánů práce pro jednotlivé skautské roky.
Máte-li k tématu jakékoliv podněty, neváhejte využít e-mailu enviro@skaut.cz.