( Aktuální )
Zveřejněno 16. 1. 2023
Barbora Trojak (Brambůrka)
KÚJ – tisková mluvčí
barbora.trojak@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Petr Vaněk (Permi)

Canva – základní návod ke grafickému programu

Canva je grafický online nástroj, který pracuje zejména s již předem připravenými prvky a šablonami. Proto je poměrně jednoduchým řešením pro rychlou grafiku, ať už jsi kdekoli. V rámci Canvy máme vlastní sekci pro tvorbu skautské grafiky, ve které máme nahrané všechny podklady i šablony. Jenže kapacita množství uživatelů je omezená a proto pro většinu uživatelů využíváme společný účet, což přináší i některá rizika.

Rizika společného účtu:

  1. Může se stát, že vypnutím účtu, nebo omylem, může být jakékoli dílo smazáno.
  2. Vzhledem k velkému počtu děl může být orientace v uložených dílech obtížná.

Z toho důvodu doporučujeme nevytvářet komplexní díla a/​nebo díla, která by měla fungovat dlouhodobě a opakovaně. 

Pravidla, která by měl dodržovat každý z uživatelů společného účtu:

Přečti si nejdříve tato pravidla, níže najdeš odkaz na formulář, kterým se můžeš přihlásit o přístupy do skautské grafické sekce Canvy.

1. Vytvoř si složku s tvým jménem. Stačí v levém panelu kliknout na "Přidat novou složku" a složku pojmenovat.

2. Každé dílo si pojmenuj tak, aby začínalo tvým jménem a přezdívkou. Pokud chceš upravovat šablonu pro vizitky, uděláš “Remix” šablony a pojmenuješ jej “Jméno Příjmení - Přezdívka: Vizitka”. Přes CTRL + F pak můžeš svou šablonu jednoduše vyhledat.

3. Nikdy neupravuj dílo, které jsi nevytvořil/​a a/​nebo není pojmenováno tvým jménem. Pokud je jedno dílo upravováno na dvou místech, změny se neukládají.

4. Pokud chceš vycházet z cizího díla vytvořeného na společném účtu, použij před editací funkci “Make a copy” a ihned ji přejmenuj. Pokud přebíráš dílo ze šablony, využij funkce “Remix”.

5. Nikdy nenakupuj doplňkové prvky jako jsou písma, obrázky, tvary a další. Platba by byla vyúčtována Junáku - českému skautu a my bychom ji po tobě vymáhali. Jakékoli dokupování je zakázáno a bude potrestáno.

6. Je přísně zakázáno měnit nastavení účtu (tedy “Account settings” nebo “Your personal profile”).

Jak požádat o vstup do programu Canva

Do programu Canva je potřeba se přihlásit. Napište nám svůj email do FORMULÁŘE a my vám přidělíme práva k programu.

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám znalostní bázi vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. A budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.