Zveřejněno 26. 1. 2024
Markéta Byrtusová
KÚJ – koordinátorka mezinárodní spolupráce
international@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Vojtěch Olbrecht (Fišer)

Přátelství na dálku

Na světě je více než 60 milionů skautek a skautů. Bez ohledu na kulturní a jiné odlišnosti nás spojují stejné hodnoty a jednou z nich je přátelství. Skauting nabízí skvělou příležitost spojit se s bratry a sestrami z jiných zemí, poznat jejich zvyklosti a rozšířit si obzory. A to i bez cestování, protože přátelství může fungovat i na dálku. Zkus to!

Jak najít kontakt?

Nejdříve se zamysli, co od skautského přátelství na dálku čekáš. Zda do toho jdeš sama/​sám, hledáte s kmenem rovery pro budoucí návštěvu, nebo chceš, aby i děti z tvého oddílu zažily mezinárodní skauting. Důležité je umět se aspoň trochu domluvit některým cizím jazykem a být připraven/​a udržovat kontakt.

Jakmile máš promyšleno, zaregistruj se do Azimuthu  - online platformy Evropského regionu WOSM a WAGGGS, díky které snadno najdeš parťáky nejen pro tenhle druh mezinárodního skautského dobrodružství. Stačí se kouknout na posty nebo vytvořit vlastní. Dej v něm ostatním vědět, kdo jsi, koho hledáš a jak si přátelství na dálku představuješ. Nakonec přilož reprezentativní skautskou fotku sebe, kmene nebo oddílu a sleduj, kdo se ti ozve do zpráv.

O skautech a skautkách ze zahraničí, kteří stojí o přátelství na dálku, dáváme vědět také na našem Facebooku Mezinárodní skauting , vyplatí se ho sledovat. ;)

Využij mezinárodního partnerství své obce/​města

Existuje ještě jedna osvědčená cesta, jak si najít skautské přátele v zahraničí. Tvoje město či obec má pravděpodobně vazby na jinou obec někde v Evropě, v které také nejspíš žije skauting. Můžeš tedy zkusit požádat o kontakt městský/obecní úřad. Nezapomeň pak své podporovatele informovat o výsledku, zvi je na program pro veřejnost, pošli jim výroční zprávu a přines Betlémské světlo. ;)

Příprava na první kontakt

Přátelům ze zahraničí budeš určitě chtít představit český skauting i kulturu. Pomůže ti s tím náš česko-anglický Reprezentační balíček. Budeme rádi, když nám dáš vědět na international@skaut.cz , jak se osvědčil, jaký byl váš zážitek a přidáš třeba i fotku. Pomůže to těm, kteří se navázat přátelství na dálku teprve chystají!

Zahraniční odbor