( Aktuální )
Zveřejněno 24. 5. 2021
Markéta Byrtusová
KÚJ - koordinátorka mezinárodní spolupráce
international@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Vojtěch Olbrecht - Fišer

Přátelství na dálku

Na světě je více než 60 milionů skautek a skautů. Bez ohledu na kulturní a jiné odlišnosti nás spojují stejné hodnoty a jednou z nich je přátelství. Skauting nabízí skvělou příležitost spojit se s bratry a sestrami z jiných zemí, poznat jejich zvyklosti a rozšířit si obzory. A to i bez cestování, protože přátelství může fungovat i na dálku. Pokud máš chuť to vyzkoušet, ozvi se nám, propojíme tě.

Pomůžeme ti najít vhodný kontakt. Jak to funguje?

Nejdříve se zamysli, co od skautského přátelství na dálku čekáš. Zda do toho jdeš sama/sám, hledáte s kmenem rovery pro budoucí návštěvu, nebo chceš, aby i děti z tvého oddílu zažily mezinárodní skauting. Důležité je umět se aspoň trochu domluvit některým cizím jazykem a být připraven/a udržovat kontakt.

Jakmile si vše promyslíš, ozvi se nám na international@skaut.cz nebo na facebook.com/mezinarodniskauting . Dej vědět, ze kterého jsi oddílu/střediska, koho přesně hledáš a jak si přátelství na dálku představuješ. Přilož jednu reprezentativní skautskou fotku sebe, kmene nebo oddílu a případně i dopis v cizím jazyce pro tvé nové kamarády. Nezapomeň napsat pár oblíbených zemí, ze kterých můžeme vybírat.

Pak nezbývá než počkat, jestli se nám z ústředí tamních skautských organizací ozvou zpět s vhodným kontaktem. Ne vždy se skautské kamarády podaří najít, ale za pokus to rozhodně stojí. 

Využij mezinárodního partnerství své obce/města

Existuje ještě jedna osvědčená cesta, jak si najít skautské přátele v zahraničí. Tvoje město či obec má pravděpodobně vazby na jinou obec někde v Evropě, v které také nejspíš žije skauting. Můžeš tedy zkusit požádat o kontakt městský/obecní úřad. Nezapomeň pak své podporovatele informovat o výsledku, zvi je na program pro veřejnost, pošli jim výroční zprávu a přines Betlémské světlo. ;)

Příprava na první kontakt

Přátelům ze zahraničí budeš určitě chtít představit český skauting i kulturu. Pomůže ti s tím náš česko-anglický Reprezentační balíček. Budeme rádi, když nám dáš vědět, jak se osvědčil, jaký byl váš zážitek a přidáš třeba i fotku. Pomůže to těm, kteří se navázat přátelství na dálku teprve chystají!

Držíme palce! Zahraniční odbor

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám znalostní bázi vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. A budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.