( Aktuální )
Zveřejněno 20. 10. 2021
Markéta Byrtusová
KÚJ - koordinátorka mezinárodní spolupráce
international@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Vojtěch Olbrecht - Fišer

Zahraniční skautská návštěva na táboře

Chceš, aby tvůj oddíl nebo kmen zažil mezinárodní skauting, ale netroufáte si zatím vyrazit do zahraničí? Pozvi skautky a skauty ze zahraničí k vám na letní tábor! Pomůžeme ti.

Proč do toho jít?

Uspořádat mezinárodní skautský tábor nestojí až tolik úsilí. Tvým holkám a klukům z oddílu či střediska pomůže zažít, co doopravdy znamená být členy mnohamilionové skautské rodiny. Může přinést i velká přátelství a na oplátku zase pozvání na tábor vašich hostů. ;)

Jak na to?

Nejdříve se poraď s ostatními vedoucími vašeho tábora. Sdílíte chuť jít společně do toho? Umí někdo z vás obstojně cizí jazyk? Máte na tábořišti pro návštěvu místo? Pokud jste si třikrát odpověděli ano, ozvěte se nám do konce listopadu na email Zahraničního odboru international@skaut.cz s následujícími informacemi:

  • kolik hostů můžete maximálně přivítat a v jakém věkovém složení,
  • na jak dlouho se u vás mohou zdržet a v jakém termínu,
  • kde přesně táboříte a jak se tam vaše návštěva dostane,
  • s kolika z vás a v jakém věku se setkají,
  • jaké budou pro hosty platit finanční podmínky a jak jim můžete vyjít vstříc,
  • na co by se měli připravit,
  • přiložte alespoň 2 zdařilé fotky z vašeho tábora.

Začátkem prosince vaši pozvánku spolu s ostatními pošleme na ústředí evropských skautských organizací. Ty o nich většinou dají vědět svým členům, kteří mají možnost ozvat se nám do 1. března. Pokud napíše skupina vhodná pro vás, pošleme vám kontakt a můžete začít plánovat detaily společného tábora. Případně doporučujeme sledovat náš Facebook , kam dáváme informace o zahraničních skautech, kteří k nám zejména v létě přijíždějí.

Využij mezinárodního partnerství svého města/obce

Existuje ještě jedna osvědčená cesta, jak v zahraničí najít skautské hosty na tábor. Tvoje město či obec má pravděpodobně vazby na jinou obec někde v Evropě, ve které také nejspíš žije skauting. Můžeš tedy zkusit poprosit o kontakt městský/obecní úřad. Nezapomeň pak své podporovatele informovat o výsledku, zvi je na program pro veřejnost, pošli jim výroční zprávu a přines Betlémské světlo. ;)

Tipy k programu

Ze zkušenosti víme, že je dobré rozdělit české a zahraniční účastníky do smíšených skupinek. Dříve či později se tím prolomí jazyková bariéra. Zároveň je dobré mít na obou stranách jazykově vybavené vedoucí. I když jsou u vás skauti ze zahraničí na návštěvě, dejte jim možnost spolurozhodovat o programu. Platí, že méně programu je více! Dejte holkám a klukům hlavně prostor pro seznamování a sdílení, bude pro ně tím největším dobrodružstvím. Představit český skauting a kulturu vám pomůže náš česko-anglický Reprezentační balíček.

Rádi se dozvíme, jaký byl váš zážitek a zda vám balíček dobře posloužil. Uvítáme i fotky, spolu se zážitkem pomohou těm, kteří zahraniční návštěvu na táboře teprve přivítají.

Zahraniční odbor

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám znalostní bázi vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. A budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.