Toto je pouze náhled.
Markéta Byrtusová
KÚJ – koordinátorka mezinárodní spolupráce
international@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Vojtěch Olbrecht (Fišer)

Mezinárodní skautské základny

Máš chuť zkusit skautský život v zahraničí? Nezapomenutelné zážitky v mezinárodní partě mladých lidí můžeš zažít jako dobrovolník či dobrovolnice na skautských základnách po celém světě. Zavítat na ně můžeš také jako host/ka i s celým oddílem či kmenem.

Jak to na základnách chodí?

Mezinárodní skautská základna je dům nebo chata většinou s prostorem k táboření obklopeným přírodou. Slouží k různým druhům kratších i delších pobytů skautek a skautů odkudkoli. O základnu se stará stálý tým skautské organizace dané země, kterému zejména během hlavní sezóny pomáhají mladí dobrovolníci a dobrovolnice ze zahraničí.

Mezinárodní skautskou základnu můžeš navštívit jako dobrovolník či dobrovolnice, sólo či ve dvojici nebo jako host/​ka, a to třeba s celým oddílem či kmenem. Vždy je nutné umět se domluvit anglicky nebo jazykem země, ve které se základná nachází.

Jak najít základnu v zahraničí?

Najít si vhodnou základnu v zemi, kam se chceš podívat, můžeš snadno díky Azimuthu - online platformě Evropského regionu WOSM a WAGGGS, která ti usnadní cestu nejen za tímhle druhem mezinárodního skautského dobrodružství! Hledat můžeš i v Mapě možností , kterou pro tebe spravuje Zahraniční odbor. Každá základna se v mapě zobrazuje ikonkou žlutého domku, kliknutím na něj se ti zobrazí informace o daném místě. Všechny základny si můžeš vyfiltrovat vpravo dole.

Dobrovolnictví na mezinárodní základně

V týmu dobrovolníků můžeš na základně žít skautingem týdny, měsíce nebo i celý rok. Většina základen vítá pomocníky od 18 do 30 let během léta. Náplň práce je různá, můžeš například pomáhat v okolí základny, v kuchyni nebo s programem. Za svou službu máš vždy nárok na ubytování, jídlo a dny volna třeba k objevování okolí. Někde budeš v menší partě dobrovolníků, jinde jich budou desítky opravdu z celého světa. Každá základna má trochu jiná pravidla, termíny přihlašování i svou jedinečnou atmosféru.

Mezinárodní skautská základna v ČR

Pobyt na základně v mezinárodním týmu dobrovolníků můžeš zažít i u nás! Stačí se vydat na Kaprálův mlýn , ekologickou základnu kousek od Brna v údolí Moravského krasu. Posilu ocení i na pár dní zejména v létě. S mladými dobrovolníky z Evropy tam ale můžeš žít i celý rok.

Pomocník na cestu

Budeš-li chtít navštívit mezinárodní základnu nebo na ní strávit čas skautskou službou, ozvi se nám na international@skaut.cz nebo na Facebook Mezinárodní skauting . Pomůžeme ti s výběrem, kontaktem i případnými komplikacemi. Náš česko-anglický Reprezentační balíček ti zase pomůže představit český skauting a kulturu. Na oplátku oceníme shrnutí tvého zážitku a pár zdařilých fotek pro ty, kteří se na stejnou základnu teprve chystají.

Zahraniční odbor