Toto je pouze náhled.
Lucie Borešová (Korunka)
KÚJ – koordinátorka
lucie.boresova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Lucie Borešová (Korunka)

Interní vs. externí kontrola

Kontrola je nezbytnou součástí každého řízení a i Junák – český skaut musí v rámci své činnost věnovat pozornost vnitřním kontrolním procesům. Systém kontroly vede k odhalení neúmyslných chyb, nepořádků a nehospodárností a je v zájmu nás všech se podobným nedostatkům vyhnout, případně je začít včas napravovat a řešit.

Interní (vnitřní) kontrola

Jsme zvyklí, že kontrola probíhá v oblasti hospodaření – nakládání s majetkem, dodržování rozpočtu, nakládání s dotacemi a dary a vedení účetní evidence. Zároveň by však kontrola neměla opomíjet soulad s obecnými právními předpisy, vnitřními předpisy Junáka – českého skauta nebo rozhodnutími orgánů dané jednotky. Odpovědnost za provádění řádné kontroly má především vedení dané organizační jednotky, tedy vedoucí, hospodář a členové rady.

Junák – český skaut má i další důležitý kontrolní mechanismus, a to revizní komisi.

Externí kontrola

Organizační jednotky mohou být kontrolovány také externě – územními finančními orgány (např. finančními úřady) a také orgány poskytovatelů dotací (ministerstvy, odbory interní kontroly krajů či obcí).

Tyto kontroly se zaměřují zejména na soulad využití poskytnutých dotací a grantů se zákony, pravidly poskytovatele a předloženým projektem či žádostí. Podle typu kontroly mohou kontrolní orgány postupovat buď podle daňového řádu (Zákon č. 280/​2009 Sb. ), nebo zákona o finanční kontrole ve veřejné správě (Zákon č. 320/​2001 Sb. ).

Dopady externí kontroly mohou být velmi zásadní. Doporučujeme, aby organizační jednotka, která je kontrolována, o prováděné kontrole informovala svou nadřízenou jednotku a Kancelář ústředí Junáka - českého skauta, které mohou případně poskytnout radu nebo pomoc.