Zveřejněno 26. 5. 2021
Martina Hanyková
KÚJ – program tým, stezky, odborky, kompetence
martina.adamcova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Barbora Tichavová (Rozárka)

Odborky pro skauty a skautky

Skautské odborky jsou speciální úkoly pro každého, kdo se cítí být mistrem v nějaké aktivitě, nebo by se mistrem chtěl stát. Umožňují našim klukům a holkám v něčem vynikat a přišít si na kroj další nášivku.

Proč odborky používat

• Jde o zajímavé a smysluplné zpestření programu.
  • Zaměřují se na osobní růst.
  • Rozvíjí speciální dovednosti.
  • Prohloubí a rozšíří zájem o konkrétní oblast.
  • Povzbudí k hledání nové oblasti zájmu, nového koníčku.
  • Umožní dětem vynikat v nečem, co je baví a věnují tomu svůj volný čas i mimo skautský oddíl (např. sport, hra na hudební nástroj aj.).
  • Mohou být přínosné i pro výběr budoucího povolání.
  • Pomáhají zdokonalit se ve vybrané oblasti a stát se „odborníkem“ či “odbornicí”.
  • Jejich používáním se uplatňují zásady Skautské výchovné metody, která byla navržena pro správný a všestranný rozvoj svěřených dětí.

Co je dobré vědět

• Na výběr je více než 50 odborek. Zde na webu je najdete všechny pohromadě včetně odborkových listů, které si můžete stáhnout a vytisknout na A4.
  • Plněním konkrétní odborky provází patron či patronka. Mohou jimi být vedoucí, členové/členky oddílové rady, roveři/​rangers nebo také externí odborníci jako jsou učitelé/učitelky a lektoři/​lektorky.
  • Za splnění získává skaut/​ka nášivku coby připomínku plnění a možnost ukázat ostatním svou odbornost na kroji. Nášivka se nosí na pravém rukávu pod znakem WAGGGS a WOSM.
  • Úkol je možné po dohodě s patronem či patronkou upravit podle individuálních potřeb, popř. vnějších podmínek. Vždy ale tak, aby byl zachován smysl úkolu.

Jak začít s plněním

Inspirujte se těmito tipy, nebo si vymyslete vlastní cestu:

• Nechte vybrat skauty a skautky to, co je zajímá.
  • Vytipujte a nabídněte jim ty oblasti, pro které mají nadání.
  • Zapojte odborky do programu na táboře: třeba Táborník/​Tábornice nebo Zdravotník/​Zdravotnice.
  • Zapojte odborky na výpravě a na schůzkách.
  • Využijte odborky do druhého stupně stezky.

Odborky mají vlastní web , kde si vše můžete prohlédnout, najít další inspiraci a hlavně stáhnout pracovní listy ke každé odborce, stáhnout plakát, brožuru, obrázky nášivek atp.