Toto je pouze náhled.

Organizační řád

POZOR: Toto je stará, neaktuální verze
Řád upravuje v návaznosti na Stanovy podmínky a náležitosti členství v Junáku - českém skautu, podmínky a náležitosti výkonu činovnických funkcí, vznik, zánik, postavení, úkoly a povinnosti orgánů a organizačních jednotek a jejich pozici a vztahy v rámci organizační struktury Junáka - českého skauta.

Novinka v řádu od října 2022:

V návaznosti na nové Stanovy, přijalo s účinností od 1. října 2022 Náčelnictvo novelu Organizačního řádu, která upravuje minimální počet členů revizních komisí organizačních jednotek. Nově pro revizní komisi platí, že ve středisku musí mít minimálně 2 osoby (vč. předsedy) a na VOJ (okresy a kraje) nadále minimálně 3 členy (vč. předsedy). Předpokládáme, že většina organizačních jednotek využije aktuální mimořádnou možnost odložení sněmů (prodloužení volebního) a své řádné sněmy bude konat až v průběhu roku 2023, kde pak střediska snadno mohou využít sníženého počtu členů revizních komisí.

Novinka v řádu z února 2022:

Součástí přechodných ustanovení je i nový čl. (325), který všem organizačním jednotkám, které by standardně měly mít svůj řádný sněm v roce 2022 či 2023, umožňuje sněm volící vedení a revizní komisi OJ, svolat v posunutém termínu až 50 měsíců od konání posledního řádného sněmu OJ. Tím lze snadno dosáhnout srovnání termínu sněmu OJ až do období před budoucím Valným sněmem 2024 a zbytečně tak nesvolávat více sněmů jednotky krátkou dobu po sobě. Více v článku k tématu ve Zpravodajství.