Toto je pouze náhled.

Organizační řád

Řád upravuje v návaznosti na Stanovy podmínky a náležitosti členství v Junáku - českém skautu, podmínky a náležitosti výkonu činovnických funkcí, vznik, zánik, postavení, úkoly a povinnosti orgánů a organizačních jednotek a jejich pozici a vztahy v rámci organizační struktury Junáka - českého skauta. V řádu najdete pravidla pro konání sněmů středisek i vyšších organizačních jednotek, informace a pravidla ohledně orgánů jednotek a obsazování činovnických funkcí.

Novinky v řádu od ledna 2024:

Novela přináší několik změn a vylepšení v následujích oblastech:

• pro zástupce vedoucího oddílu je dostatečnou kvalifikací nově i jen čekatelská zkouška, nadále se však doporučuje vůdcovská zkouška; u vedoucích oddílů k žádné změně v základní požadované kvalifikace nedochází,
  • kapitánská zkouška je vyžadována pouze pro vedoucí vodních oddílů mladších členů a roverských kmenů a ne ostatní typy oddílů,
  • ze všech částí řádu byly odebrány odkazy na organizační a hospodářskou zkouška, které se již nedají získat a stávají se pouze historickou kvalifikací

Novinky v řádu od června 2023:

Novela přináší několik změn a vylepšení v následujích oblastech:

• je vyžadována kvalifikace střediskové minimum nejen pro vedoucího střediska (všechny vedoucí OJ), ale nově i zástupce vedoucího střediska (všechny zástupce vedoucího OJ); pro zástupce je nastaveno přechodné období do 1. ledna 2025, do kdy je dostatečná i původní kvalifikace (viz příloha OŘJ),
  • v řádu přibyl popis základních pravidel pro osobní, distanční či kombinování střediskové rady (rad OJ); již není nutné vytvářet vlastní předpis jednotky, ale lze se řídit přímo pravidly z OŘJ (viz čl. 151),
  • s využitím základních pravidel uvedených v řádu lze hlasovat i mimo zasedání střediskových rady (rad OJ) pomocí prostředků komunikace na dálku ("elektronicky"); to umožňuje OŘJ už zdřívějších novelizací (viz čl. 152),
  • s ohledem na zastupování podřízených jednotek se upřesňuje složení střediskových rad a rad vyšších organizačních jednotek; to přesněji vyjasňuje situace ohledně zastupování a hlasování, když jeden činovník zastává více funkcí (viz čl. 143, 148 a 153, příp. 196),
  • v popisu funkcí přibyl zpravodaj pro personalistiku (viz příloha OŘJ).

Novinky v řádu od října 2022:

V návaznosti na nové Stanovy, přijalo s účinností od 1. října 2022 Náčelnictvo novelu Organizačního řádu, která upravuje minimální počet členů revizních komisí organizačních jednotek:

• pro revizní komise střediska je nově dostatečné mít jen 2 osoby (vč. předsedy),
  • ale na VOJ (okresy a kraje) je nutné i mít nadále minimálně 3 členy (vč. předsedy).

Předpokládáme, že většina organizačních jednotek využije aktuální mimořádnou možnost odložení sněmů (prodloužení volebního) a své řádné sněmy bude konat až v průběhu roku 2023, kde pak střediska snadno mohou využít sníženého počtu členů revizních komisí.

Novinky v řádu z února 2022:

Součástí přechodných ustanovení je i nový čl. (325), který všem organizačním jednotkám, které by standardně měly mít svůj řádný sněm v roce 2022 či 2023, umožňuje sněm volící vedení a revizní komisi OJ, svolat v posunutém termínu až 50 měsíců od konání posledního řádného sněmu OJ. Tím lze snadno dosáhnout srovnání termínu sněmu OJ až do období před budoucím Valným sněmem 2024 a zbytečně tak nesvolávat více sněmů jednotky krátkou dobu po sobě. Více v článku k tématu ve Zpravodajství.