Toto je pouze náhled.
Jan Chmelař
KÚJ – asistent organizačního zpravodaje
jan.chmelar@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Ondřej Peřina (Jerry)

Předpis: Směrnice o náležitostech návrhu na udělení vyznamenání

Směrnice o náležitostech návrhu na udělení vyznamenání

1. Úvodní ustanovení

(1) Směrnice v souladu se zněním Řádu o skautských vyznamenáních (dále jen řád) upravuje podmínky pro navrhování a udělení řádů, medailí, čestného členství ve Svojsíkově oddílu a čestných odznaků Junáka – českého skauta. Směrnice se vztahuje na vyznamenání s platným statutem, která jsou uvedena v příloze č. 1 řádu, vyjma vyznamenání Kmene dospělých, u nichž podmínky pro navrhování a udělení upravuje vnitřní předpis KD.

(2) Mezi související předpisy patří zejména:

1. Organizační řád,
  2. Řád o skautských vyznamenáních,
  3. Řád Svojsíkova oddílu a
  4. statuty jednotlivých vyznamenání.

2. Předložení návrhu

(3) Návrh na udělení vyznamenání musí splňovat všechny náležitosti vyplývající z příslušného statutu. Zdůvodnění návrhu musí být dostatečné, výstižné a se zcela konkrétními přínosy navrhovaného, uvádí se zejména významné zásluhy. Návrh na udělení vyznamenání se podává na příslušném formuláři (Příloha č. 2 – Návrh na udělení vyznamenání), v případě návrhu na udělení vyznamenání „členství ve Svojsíkově oddílu“ je nutné postupovat v souladu s Řádem Svojsíkova oddílu a návrh se podává na příslušném formuláři (Příloha č. 3 – Evidenční karta člena SO). Předkladatel může dle vlastní vůle připojit k návrhu i další vyjádření či doporučení, která nejsou statutem povinně vyžadována.

(4) Návrhy podané na nesprávných formulářích, s chybějícími údaji či bez řádného odůvodnění, může schvalovatel či udělovatel předkladateli vrátit k doplnění.

(5) Návrh na udělení vyznamenání se zasílá k posouzení schvalovateli do KÚJ na adresu: Junák – český skaut, z. s., Senovážné nám. 24, 110 00 Praha 1. V případě, že je schvalovatelem krajská rada, doručuje se návrh příslušnému skautskému kraji. Návrh je také možné zaslat čistě elektronicky na e-mailovou adresu schvalovatele (do KÚJ na adresu: kancelar@skaut.cz ). V takovém případě postačí, aby byl návrh prostým způsobem podepsán a převeden do elektronické podoby (naskenován do PDF).

3. Schválení návrhu

(6) Schvalovatel je povinen, pokud statut nestanoví jinak (např. z důvodu přihlédnutí k řádovému dni), předložený návrh bez zbytečného prodlení projednat a vydat rozhodnutí. Pokud schvalovatel schválení vyznamenání zamítne, je povinen do 15 dnů po té oznámit své rozhodnutí předkladateli, zpravidla s uvedením důvodu. Pokud je schvalovatelem ústřední orgán, zasílá informaci o zamítnutí prostřednictvím KÚJ.

(7) Pokud schvalovatel vyznamenání odsouhlasí, předá své rozhodnutí bez zbytečného prodlení udělovateli, zpravidla prostřednictvím KÚJ.

(8) Dle Statutů Řádu Stříbrného vlka a Řádu Stříbrného trojlístku byly ustaveny sbory nositelů. Sbory rozhodují společně s náčelníkem nebo náčelní o schválení návrhu. Sbor není vázán pořadím doručených návrhů ani žádnou lhůtou k jejich projednání či rozhodnutí o nich.

(9) KÚJ zajistí předání návrhů seniorům sborů a vyrozumí o tom předkladatele. Ve vyrozumění musí být uvedena informace o časové nevázanosti sboru.

4. Udělení vyznamenání

(10) O schváleném návrhu rozhoduje s konečnou platností udělovatel a učiní tak bez zbytečného prodlení.

(11) Pokud udělovatel vyznamenání rozhodne o neudělení, je povinen do 15 dnů po té oznámit tuto skutečnost předkladateli a schvalovateli, zpravidla s uvedením důvodu. Za činovníky ústředních orgánů zasílá informaci o zamítnutí KÚJ.

(12) Pokud udělovatel vyznamenání udělí, předá své rozhodnutí neprodleně do KÚJ k vyřízení. Udělovatel vždy podepisuje dekret vyznamenání a může rozhodnout o tom, že vyznamenání osobně předá vyznamenanému.

5. Evidence vyznamenání, podávání informací

(13) KÚJ vede evidenci o návrzích na vyznamenání a udělených vyznamenání.

(14) Pokud udělení vyznamenání není vyřízeno do 30 dnů od přijetí návrhu, či nelze předpokládat splnění této lhůty, informuje KÚJ předkladatele o dalším nakládání s návrhem i s odhadem časové náročnosti schvalovacího procesu. Předkladatel má kdykoliv v průběhu schvalování možnost požádat KÚJ o zaslání informace o aktuálním stavu návrhu. KÚJ takovou informaci bez zbytečného odkladu podá.

(15) V případě udělení vyznamenání připraví KÚJ příslušný dekret a insignii (je-li statutem přiznána) a zašle je předkladateli k udělení. V případě, že vyznamenání bude osobně předávat udělovatel, zašle o tom KÚJ předkladateli vyrozumění.

6. Úhrada nákladů na insignii

(16) Na nákladech na pořízení insignie vyznamenání se ve výši stanovené v Příloze č. 1 – Tabulka vyznamenání podílí předkladatel návrhu na vyznamenání. Úhrada bude provedena na základě zaslaného dokladu na bankovní účet Junáka – českého skauta.

7. Závěrečná a přechodná ustanovení

(17) Výjimku z ustanovení této směrnice může povolit organizační zpravodaj VRJ.

(18) Ke dni účinnosti směrnice se zrušuje Směrnice o náležitostech návrhu na udělení vyznamenání ze dne 12. 5. 2010.

(19) Směrnice byla vydána dne 18. 1. 2017 a nabývá účinnosti dne 20. 1. 2017.