Zveřejněno 12. 10. 2022
Markéta Musilová (Blecha)
KÚJ – koordinátorka programových projektů
marketa.musilova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Barbora Tichavová (Rozárka)

Vlčci a světýlka (odborky)

Vlčci a světýlka jsou odborky pro světlušky, vlčata a žabičky

Cíle vlčků a světýlek

• povzbudit u holek a kluků zájem o různé oblasti;
  • podporovat je v jejich objevování světa okolo nás,
  • podpořit jejich dlouhodobý zájem, trénovat vytrvalost, trpělivost a zodpovědnost;
  • umožnit jim sdílet to, co se učí a co už umí;
  • pomoci jim uvědomit si, v čem jsou dobří;
  • umožnit jim zažít pocit vlastního úspěchu.

Vlčci a světýlka mají vlastní web , kde si vše můžete prohlédnout, najít další inspiraci a hlavně stáhnout pracovní listy v barevné i černobílé verzi, stáhnout plakát, ilustrace jako omalovánky, obrázky nášivek, tabulku plnění v oddíle atp.

Jak pracovat s vlčky a světýlky

• Na výběr je celkem z třiceti vlčků a světýlek. Zde v sešitě je najdeš všechny pohromadě. Pro vlčata a světlušky či žabičky si je můžeš stáhnout na webu vlcciasvetylka.skaut.cz a vytisknout na A4.
  • Každý vlček / každé světýlko má deset úkolů. První je stejný jako ve stezce. Podporuje start v plnění (Jupí, už jeden úkol mám!) a provázanost stezek a odborek (v rámci všeobecného rozvoje stezek si vlče, světluška či žabička vybírá, čemu by se chtěl/​a věnovat podrobněji v rámci odborky). Seznam propojení lze stáhnout zde .
  • Pro dokončení vlčka/​světýlka je potřeba splnit osm úkolů, vlče/​světluška si samo/​a vybírá, které to budou.
  • Splněný úkol si vlče/​světluška odškrtne a vedoucí, nebo někdo jím pověřený, ho podepíše.
  • Za splnění vlče/​světluška získává nášivku coby připomínku plnění a možnost ukázat ostatním svou odbornost na kroji. Nášivka se nosí na pravém rukávu, pod znakem WAGGGS a WOSM.
  • Úkol je možné po dohodě s vedoucí/m upravit podle individuálních potřeb, popř. vnějších podmínek. Vždy ale tak, aby byl zachován smysl úkolu.
  • Vlček/​světýlko se nedá splnit za jednu schůzku či výpravu. Je potřeba vlčata a světlušky či žabičky podpořit, aby vytrvali, a nabízet jim prostor, kdy ji mohou plnit.

Můžeš využít naše tipy, nebo si vymyslet vlastní cestu:

• Využij propojení se stezkou. Plníte úkol ve stezce? Zaujme někoho více než ostatní? Upozorni ho na vlčka a světýlko.
  • Pozoruj, co zajímá holky a kluky v oddíle. Každého oslov s tím, co ho baví. Nebo je nech, ať si odborky vyberou sami. Odhadl/​a jsi, co si vyberou?
  • Na výpravě či táboře zapoj do programu úkoly z vlčků a světýlek. Sleduj, co koho zajímá, a pak jim nabídni list z úkoly.
  • Vyberte si jednoho vlčka/​světýlko a plňte jej společně. Podporujte se. Zažijte společný úspěch.