Zveřejněno 14. 8. 2023
Markéta Byrtusová
KÚJ – koordinátorka mezinárodní spolupráce
international@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Harušťáková (Žíža)

Co teď mohu dělat?

Umožnit dětským uprchlíkům stát se součástí vašich oddílů

Mnozí z vás už tak učinili, jiní možná ještě váhají. Připomínáme, že s odstraněním obav nebo komunikačních bariér vám může pomoci naše metodika a celá sekce Podpora práce s dětmi. Pro finanční podporu kluků a holek z rodin ve finanční tísni můžete využít program Dostupný skauting - podpora činnosti.

Pomoc integrovat mladé dospělé z Ukrajiny do české společnosti

V současné době je pro nás jako společnost velkou výzvou začleňování mladých lidí - uprchlíků z Ukrajiny ve věku 15 až 28 let. Většina z nich nechodí na střední nebo vysokou školu v České republice, jsou sociálně izolovaní, nemají v novém místě bydliště žádné vazby či kamarády, neznají žádné české vrstevníky. Chtěli byste s roverským kmenem pomoci mladým Ukrajincům a uspořádat pro ně integrační aktivitu? Zde jsme pro vás sepsali několik tipů, jak na to.

Připravit jednoduchou volnočasovou aktivitu, kde se kluci a holky z Česka a Ukrajiny potkají

Stráví spolu např. odpoledne plné sportovních her, dopoledne nad společným pečením koláčů nebo vařením boršče nebo večer u ohně s písněmi. V leckterých místech může bý takový program příjemným zpestřením i jen pro ukrajinské rodiny, které žijí např. v odlehlejším ubytovacím zařízení.

Přispět finančně

Vyberte si respektovanou organizaci, ideálně tu, která na místě dlouhodobě působí nebo má v oblasti partnery.

Člověk v tísni  / 0093209320/​0300

Červený kříž : 333999/​2700, VS 1502

Paměť národa:   https://www.darujme.cz/​projekt/​1205934

nebo Armáda spásy, Charita ČR, Adra, UNICEF a další.

Přispět jinak (materiálně, dobrovolnicky)

Vše k aktuální potřebě pomoci a možnostech zapojení najdete zde:

www.pomahejukrajine.cz

www.stojimezaukrajinou.cz

Doporučujeme také hledat příležitosti na úrovni obcí (obec, farnost, charita, místní spolky, ...) a krajů. Kraje zřizují asistenční centra a většina z nich potřebuje dobrovolníky.

Velkou pomocí je program pro děti lidí čekajících ve frontách před cizineckou policií, směrování a jiná pomoc v asistenčních centrech, pomoc na nádraží - přesměrování na asistenční centra apod. Pátrejte po příležitostech u organizací a samospráv.

Sbírky potravin

Potravinové banky aktuálně potřebují pomoc se zásobováním

Finanční pomoc potravinovým bankám můžete posílat na účet 2801541770/​2010. Potravinové banky pak nakoupí ve velkém často levněji.

Další dobré zdroje informací

Ukrajinská ambasáda

(pravidelně aktualizovaný seznam materiálu a odběrných místa)

Mnoho sbírek probíhá na úrovni obcí, krajů, ve farnostech a podobně. Mnoho skautských oddílů, středisek či krajů se na nich podílí. Vždy nejdříve hledejte ve svém nejbližším okolí.

Lokální pomoc

Na mnoha místech jsou již ubytovaní první uprchlíci. Nejdříve budou potřebovat zajistit materiálně (oblečení, nábytek, jídlo, školní potřeby, ), později budou řešit práci, hlídání pro děti, volnočasové aktivity pro děti nebo pomoc s českým jazykem. U toho všeho můžete být užiteční.

Můžete nabídnout pomoc přímo těm, kdo je ubytovali.

Máte-li známé z Ukrajiny, nabídněte pomoc, nasměrujte je k potřebným informacím.

I malé kroky stačí

Vybírejte si pečlivě relevantní zdroje informací, buďte velmi opatrní při sdílení zpráv popisujících ukrajinskou realitu.

Dejte viditelně a slyšitelně najevo svou podporu Ukrajině.