Roveři pro Ukrajinu
V současné době je pro nás jako společnost velkou výzvou začleňování mladých lidí - uprchlíků z Ukrajiny ve věku 15 až 28 let. Většina z nich nechodí na střední nebo vysokou školu v České republice, jsou sociálně izolovaní, nemají v novém místě bydliště žádné vazby či kamarády, neznají žádné české vrstevníky.
Roverský věk je velmi důležitý pro budoucí rozvoj osobnosti a pohled na svět. Bez pravidelného kontaktu se svými vrstevníky se mladí lidé můžou cítit osamělí a sociálně izolovaní, což může vést k závažnějším psychickým onemocněním. Mnoho z nich se též snaží naučit česky, ale nemají příležitost si jazyk přirozeně procvičit.
Chtěli byste s roverským kmenem pomoci mladým Ukrajincům a uspořádat pro ně integrační aktivitu? Níže jsme pro vás sepsali několik tipů, jak na to.
Roverské integrační aktivity
Společná česko-ukrajinská večeře
Víte, jak se správně vaří ukrajinský boršč? Nebo co to jsou vareniky? Chtěli jste si zkusit uvařit domácí knedlík? Uspořádejte společnou mezikulturní večeři!
Zarezervujte si klubovnu, udělejte plakát akce, společně nakupte suroviny a těšte se na gastronomické zážitky.
Procházka městem
Myslíte, že se noví obyvatelé vašeho města už zabydleli? Určitě ale neznají kavárnu schovanou ve vnitrobloku, nejlepší obchod pro nákup dárků nebo park, kde se dá hrát frisbee. Uspořádejte krátkou exkurzi, kde ukážete všechna svá oblíbená místa a nakonec si sednete na kus řeči s půllitrem kofoly nebo kakaem.
Jednodenní výlet po okolí vašeho bydliště
Máte ve svém okolí hrad, kostel na kopci nebo jinou významnou památku? Uspořádejte jednodenku a přizvěte mladé lidi z Ukrajiny nebo celé jejich rodiny. Rádi si zpestří svůj každodenní život výletem a poznají své české vrstevníky.
Dvoudenní výprava
Přizvěte ukrajinské holky a kluky v roverském věku na vaší kmenovou výpravu! Program takové výpravy se vůbec nemusí lišit od běžné dvoudenky, jen můžete zahrnout více seznamovacích her či her na spolupráci.
Vysokoškolský kmen Skrypta už takovou výpravu zorganizoval a v tomto článku se můžete dočíst, jak pozitivní zkušenost to byla. Níže najdete programovou inspiraci právě z tohoto víkendu:
Pokud máte ve svém okolí někoho z Ukrajiny (ať už žijícího v ČR delší dobu nebo jen poslední rok), kontaktujte ho a poproste ho o pomoc. Zeptejte se ho na hlavní kanály na sociálních sítích, jak získává informace o událostech ve vašem městě (nejspíš to bude několik kanálů na Telegramu , příp. Facebooku), kam chodí ve volném čase, kde se potkává s ostatními Ukrajinci ve městě.
Nezoufejte však, pokud nikoho takového neznáte.
Podívejte se, zda je ve vašem městě řeckokatolický nebo pravoslavný kostel (seznam řeckokatolických kostelů , seznam pravoslavných kostelů v Čechách , seznam pravoslavných kostelů na Moravě a ve Slezsku ) a kontaktujte místního faráře. Poproste ho, zda by na konci bohoslužby nemohl vaši akci ohlásit a zda můžete na místní nástěnku vyvěsit plakát.
Poohlédnete se i po komunitních centrech pro cizince, která zřizují neziskové organizace. Taková centra provozují např. Diakonie ČCE, Charita, Člověk v tísni, apod.
Pokud byste však i tak váhali a nedařilo dostat se k ukrajinské komunitě, napište nám mail na ukrajina@skaut.cz . Máme kontakty v jednotlivých městech a určitě vám poradíme!
Pokud se bojíte jazykové bariéry, zde je pár tipů, jak komunikovat s někým, kdo neumí dobře česky:
- buďte trpěliví a ujišťujte se, že vám všichni rozumí
- vytiskněte materiály k hrám na papír - psaný text je jednodušší na porozumění než mluvený
- používejte obrázky, piktogramy, pantomimu
- na začátku akce si vytipujte, kdo umí česky nejlépe a poproste ho o pomoc, aby ostatním případně překládal
- mějte při ruce online překladače - bohatě stačí google překladač nebo z Univerzity Karlovy
- pomozte si angličtinou
Pokud vás zajímá více tipů, jak překonat jazykovou bariéru, můžete se podívat na prezentaci o integraci od Mgr. et Mgr. Daniely Hrdličkové z Poradny pro integraci.