( Aktuální )
Zveřejněno 13. 9. 2024
Michal Peroutka (Pérák)
KÚJ – koordinátor vzdělávání
michal.peroutka@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Jak si vybrat vzdělávací akci

Vybírat můžete z desítek užitečných a inspirativních akcí. Každá nabízí příležitost naučit se něco zajímavého a přínosného, zapracovat na svém rozvoji a poznat nové přátelé.  

Výběr vzdělávací akce krok za krokem

Vůbec netušíte, jaké vzdělávací příležitosti Junák - český skaut nabízí? Nebo nevíte, jakou kvalifikaci potřebujete pro to, čemu se chcete v organizaci věnovat? Zorientovat se můžete v Rozcestníku vzdělávacích akcí.

Vzdělávací akce mají mnohá specifika a můžete na nich strávit řadu dní. Vyplatí se tedy dobře zvážit, jaký je váš cíl, kolik času do něj chcete a můžete investovat, jaká témata jsou pro vás klíčová, jaká forma vzdělávání vám vyhovuje nebo zda potřebujete, aby výstupem byla konkrétní kvalifikace.

Vedle kvalifikačních kurzů (např. čekatelských a vůdcovských) představují výbornou příležitost k rozvoji také kurzy nekvalifikační (například lesní kurzy a školy). Často se zabývají silnými tématy a mohou sehrát významnou roli v osobním životě a dalším skautském směřování účastníků. Za pozornost ale stojí i další vzdělávací akce, ať už regionální nebo celostátní.

Existují vzdělávací akce zaměřené na jednotlivce, ale i takové, na které může vyjet celý oddílový tým. Pokud se necítíte na to vyrazit za poznáním samostatně, můžete využít této možnosti.

Databázi vzdělávacích akcí najdete dělení vzdělávacích akcí i podle délky trvání.

Víkendový kurz

Skládá se obvykle z několika víkendových setkání, na kterých se budete věnovat rozvoji kompetencí souvisejících s činností a rolí, na kterou se připravujete. Získáte zde ale také inspiraci, zážitky a nové přátele, se kterými můžete spolupracovat i po ukončení kurzu. Přímou součástí kurzu je také odpovídající zkouška.

Lesní kurz

Účastníci na něm tráví delší čas (alespoň týden vcelku - obvykle během srpna - a k tomu jeden či více víkendů během roku) ve společenství s instruktory. Díky tomu je možné se nejen do hloubky věnovat vzdělávacímu programu, ale také využít zážitkovou formu k získání praktických zkušeností. Stejně jako u víkendových kurzů získáte i zde nové kontakty a motivaci pro další výchovnou práci ve skautském hnutí, ale v mnohem větší míře. Přímou součástí kurzu je také odpovídající zkouška.

Samostudium a zkouška

Pokud se nemůžete z časových důvodů zúčastnit kurzu a máte dostatek nasbíraných zkušeností, existuje i výjimečná možnost samostudia a následného složení samostatné zkoušky. Myslete však na to, že složit zkoušku není jen o tom „získat papír“ – je to významný milník ve vašem skautském životě. Když spojíte vlastní vzdělávání s prožitkem víkendového nebo lesního kurzu, bude to pro vás mít hlubší význam, proto je mnohem lepší pokusit se čas si najít.

Pokud však potřebujete zvolit formu samostudia + samostatné zkoušky, vyhledejte si takovou zkoušku v databázi a nastudujte si, zda splňujete vstupní podmínky, nebo je - přinejmenším v tuto chvíli - pro získání kvalifikace nezbytná vaše osobní účast na nějaké formě kurzu. V odůvodněných případech můžete požádat zkušební komisi o výjimku (ta vaši žádost vyřídí a nebo vás odkáže na osobu, která je oprávněna o ní rozhodnout).

Pokud už s někým v oddíle či středisku (případně jinde) spolupracujete, jistě se od něj můžete naučit řadu skvělých věcí. Kurz s neznámými instruktory (a frekventanty) ale nabízí možnost učit se od někoho jiného, setkat se s jinými osobnostmi, poznat nové přístupy a inspirace, navázat nová přátelství. Je to jako cesta do světa na zkušenou.

Vaši základní adresou a rozcestníkem, kam se vyplatí pravidelně zavítat, je Databáze vzdělávacích akcí (kurzy.skaut.cz) .

Hledání v databázi je intuitivní a umožňuje filtrovat akce podle různých kritérii. Zároveň má smysl vracet se do ní opakovaně, protože kurzy i jiné vzdělávací akce jsou do databáze doplňovány průběžně během celého roku. Lze si v ní udělat i přehled o celkové nabídce skautského vzdělávání a zapnout upozornění na spuštění přihlašování na konkrétní akci. Obvykle je také možné se přes databázi (s propojeným skautISovým účtem ) na akci s otevřeným přihlašováním rovnou přihlásit.

Vzdělávací akce může organizovat i váš skautský kraj, okres, nebo přímo vaše středisko, nebojte se však vyjíždět i za jejich hranice. Právě setkávání s lidmi z jiných koutů republiky vám nejvíce rozšíří obzory. O dění ve svém okolí se ale zajímejte - třeba se vám něco zajímavého odehrává za humny. Dobré bude také kontaktovat nejbližšího zpravodaje pro vzdělávání či výchovného zpravodaje – pokud nevíte, kdo to je, ptejte se na svém středisku.

Aktuálně vypsané ročníky najdete také na webových stránkách či sociálních sítích jednotlivých vzdělávacích akcí (vždy však platí, že by měly být uvedené - a to zejména - i ve výše zmíněné databázi.

Obecné informace o skautském vzdělávání můžete sledovat také na facebookové stránce Skautské vzdělávání .

Prozkoumej jejich profil v Databázi vzdělávacích akcí , podívejte se na jejich webové stránky či sociální sítě. Poptejte se případných absolventů ve svém středisku či širším okolí a konzultujte výběr s činovníkem, který má u vás na starosti skautské vzdělávání. Co si o kurzech myslí? Jak se kurzy profilují? Jsou to kurzy, který jsou vám sympatické a myslíte si, že by pro vás byly přínosné? Vyhovují vám termíny apod.? Pak máte své favority!

Mnohá střediska (či vyšší organizační jednotky) přispívají na vzdělávání svých členů – zjistěte si, jaké jsou podmínky u vás. V oblasti vzdělávání buďte se svým střediskem v kontaktu - účast na některých kurzech či vzdělávacích akcí vám musí středisko také schválit.

Vzdělávací akci berte jako jedinečnou příležitost – neostýchejte se, ptejte se, buďte aktivní! Na takové akci získáte mimo jiné kontakty z celé republiky a setkáte se s inspirativními osobnosti, které by vás jinak ani nenapadlo oslovit či vyhledat.

Nabídka lesních škol i dalších profilovaných kurzů a vzdělávacích akcí je velmi pestrá. Neváhejte ji využít a nepřestávejte se rozvíjet!

Nenašli jste, co jste hledali?

Poptejte se ve svém okolí. Např. výchovný zpravodaj či zpravodaj pro vzdělávání vašeho střediska nebo okresu (kraje) vám jistě poradí. Případně se obraťte přímo na ústřední email vzdelavani@skaut.cz  .

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.