Zveřejněno 16. 9. 2024
Michal Peroutka (Pérák)
KÚJ – koordinátor vzdělávání
michal.peroutka@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Zdravotník zotavovacích akcí (ZZA) a doškolovací zdravotnický kurz (DZK)

Absolvence kurzu zdravotník zotavovacích akcí (dále také zdravotnický kurz nebo ZZA) je podmínkou pro výkon funkce zdravotníka na táborech a zotavovacích akcích Junáka – českého skauta. Také je jednou z možných absolventských podmínek pro získání vůdcovské zkoušky. Doškolovací zdravotnický kurz (DZK) prodlužuje oprávnění k výkonu funkce zdravotníka v rámci Junáka – českého skauta.

Zdravotník zotavovacích akcí (ZZA)

Cílem ZZA je rozšířit znalosti první pomoci a naučit absolventy účinně ji poskytnout na táborech a různých hromadných akcích. Kurz dále seznámí účastníky s táborovou klinikou, hygienou a epidemiologií, zdravotnickou dokumentací, příslušnou legislativou a povinnostmi zdravotníka na zotavovacích akcích.

Rozsah kurzu je 40 hodin (případně 41 hodin) a je definován ministerskou vyhláškou, respektive příslušnou směrnicí Junáka – českého skauta.

Absolvent kurzu ZZA získá časově neomezený zdravotnický dekret (u neakreditovaných kurzů) nebo časově neomezené osvědčení o absolvování akreditovaného kurzu “Zdravotník zotavovacích akcí” (u akreditovaných kurzů) a zároveň od Junáka – českého skauta obdrží oprávnění (ve skautISu) k výkonu funkce zdravotníka v rámci této organizace.

Platnost oprávnění je (interními pravidly organizace) časově omezena na 5 let, poté si ji můžete obnovit na doškolovacím zdravotnickém kurzu (DZK).

Zároveň je absolvence zdravotnického kurzu (nikoliv platnost oprávnění) jednou z možných absolventských podmínek (společně s Kurzem první pomoci ) ke splnění vůdcovské zkoušky (možné výjimky viz text pod nadpisem "Mám nárok na kvalifikaci, když (...)".

Vstupní podmínka:
  • Věk minimálně 16 let (v rámci kurzů Junáka –⁠ českého skauta, pokud kurz nestanoví jinak - ale zdravotníkem být pouze osoba starší 18 let).

Akreditovaný a neakreditovaný kurz

Junák – český skaut pořádá dva typy zdravotnických kurzů - akreditované a neakreditované. Akreditovaný kurz má garanta, jenž - kromě splnění interních skautských podmínek pro organizování zdravotnických kurzů - je uznán MŠMT v rámci akreditačního projektu. Jeho absolventi získávají osvědčení o absolvování akreditované vzdělávací akce “Zdravotník zotavovacích akcí”, které případně může být uznáno pro výkon funkce zdravotníka i u jiných organizací (dle jejich rozhodnutí - uznávat ale mohou i neakreditované kurzy, tedy i zdravotnické dekrety vydávané Junákem – českým skautem).

Kde hledat zdravotnické kurzy

Sledujte Databázi vzdělávacích akcí .

Zdravotnický kurz od jiné organizace

Zdravotnický kurz můžete absolvovat i u jiné organizace, ale pro uznání v rámci Junáka – českého skauta musí jít o kurz “Zdravotník zotavovacích akcí” v rozsahu 40 hodin (nebo 41 hodin) a se státní akreditací.

Mám nárok na kvalifikaci ZZA, když jsem doktor, zdravotní sestra apod.?

Pokud jste:

• získali způsobilost k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře, všeobecné sestry, porodní asistentky, zdravotnického záchranáře, zdravotnického asistenta nebo
  • jste studentem oboru všeobecné lékařství nebo zubní lékařství po úspěšném ukončení třetího ročníku,

tak sice nemáte nárok na získání kvalifikace ZZA (bez absolvování příslušného kurzu), ale tuto kvalifikaci pro výkon funkce zdravotníka na táborech a zotavovacích akcích (nejen) Junáka –⁠ českého skauta (a pro získání vůdcovské zkoušky) ani nepotřebujete (tuto skutečnost doložte do přihlášky na vůdcovskou zkoušku či poznamenejte - a buďte připraveni doložit, a to i přímo na táboře - do táborové hlášenky).

Podmínky pro uznávání tohoto vzdělávání taxativně stanovuje státní legislativa, nikoliv Junák – český skaut.

Co když mám jiný zdravotnický kurz než ZZA? Třeba i delší a náročnější? Mám nárok na kvalifikaci ZZA?

Bohužel ne - viz výklad "Táboroví zdravotníci musí mít kurz Zdravotník zotavovacích akcí (ZZA), žádný jiný".

Doškolovací zdravotnický kurz (DZK)

Cílem DZK je doplnění znalostí o nové poznatky a zopakování znalostí získaných na zdravotnickém kurzu.

Rozsah kurzu je 8 hodin a jeho obsah definuje příslušná interní směrnice. Na pořádání tohoto kurzu nemá Junák – český skaut státní akreditaci.

DZK prodlužuje oprávnění k výkonu funkce zdravotníka (v rámci organizace) o dalších 5 let.

Vstupní podmínka:
  • DZK se mohou zúčastnit uchazeči ve věku minimálně 18 let, kteří již předtím absolvovali ZZA (DZK je nutné absolvovat do 10 let od získání ZZA či posledního DZK, jinak musíte opakovat celý kurz Zdravotníka zotavovacích akcí).

Kde hledat doškolovací zdravotnické kurzy?

Sledujte Databázi vzdělávacích akcí (ZZA a DZK jsou v databázi uváděny společně, protože často pořádá zdravotnický kurz zároveň i doškolení - a to v rámci jedné akce).

Doškolovací zdravotnický kurz od jiné organizace

Doškolovací kurz můžete absolvovat i u jiné organizace, pokud má státní akreditaci pro pořádání kurzu Zdravotník zotavovacích akcí. Pro uznání v rámci Junáka – českého skauta musí jít o kurz v délce minimálně 8 hodin.