Zveřejněno 4. 9. 2024
Michal Peroutka (Pérák)
KÚJ – koordinátor vzdělávání
michal.peroutka@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Kapitánská zkouška (KZ)

Kapitánská zkouška poskytuje kvalifikaci k samostatnému zabezpečení a vedení vodáckých nebo jachetních akcí, k provádění výcviku na vodě a k vedení oddílu vodních skautů.

Obsah KZ + absolventská podmínka

Přesný obsah KZ najdete v příloze č. 4 Směrnice k obsahu vybraných činovnických kvalifikací. Do velké míry „zpracovaný obsah KZ“ najdete i v příručce „Vodácká příručka ke Kapitánské zkoušce vodních skautů II", kterou si můžete koupit zde .

Pro získání kapitánské zkoušky je také nutné absolvovat 40 hodinový kurz Zdravotník zotavovacích akcí (ZZA) - výjimku mají osoby, které jsou dle zákona zdravotnickým pracovníkem (mají získanou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře, všeobecné sestry, porodní asistentky, zdravotnického záchranáře nebo zdravotnického asistenta), případně jsou studentem oboru všeobecného lékařství nebo zubního lékařství po úspěšném ukončení třetího ročníku. Tuto skutečnost je nutné zkušební komisi přiměřeným způsobem doložit. Nutnou podmínkou není platnost oprávnění pro výkon funkce zdravotníka.

Všechny podmíny pro udělení KZ musí být splněny do 18 měsíců.

Vstupní podmínky:

• Věk minimálně 18 let (před dnem zakončení zkoušky).
  • Vyjádření vedoucího střediska, kde je uchazeč registrován,
  • Uplave bez přestávky 200 m jedním plaveckým způsobem a uplave 10 m pod vodou bez protnutí hladiny,
  • Získání čekatelské nebo vůdcovské zkoušky (před dnem zakončení KZ),
  • Praxe minimálně 1 rok ve vedení oddílu vodních skautů nebo ve skautském oddíle, věnujícím se vodním sportům (potvrzuje vedoucí střediska - ve výjimečných případech může předseda zkušební komise z této podmínky udělit výjimku).

Zároveň je důležité posoudit svůj zdravotní stav s ohledem na vodní sporty.

Kde můžete KZ složit

Plní se na Kapitánské lesní škole vodních skautů, Kapitánském kurzu nebo individuální formou, kdy si účastníci plní jednotlivé části zkoušky na různých vodáckých akcích (srazy vodních skautů, vodácké kurzy a závody, celostátní vodácké akce apod.). V plnění kapitánské zkoušky individuální formou lze také pokračovat po absolvenci zkoušky vodní turistiky (popř. jiné civilní vodácké kvalifikace), protože část požadavků je totožná.

Pro hledání vhodné příležitosti složit KZ sledujte Databázi vzdělávacích akcí .