Zveřejněno 28. 3. 2024
Michal Peroutka (Pérák)
KÚJ – koordinátor vzdělávání
michal.peroutka@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Filip Hlavinka (Mukóki)

Jak si vybrat vzdělávací akci

Vybírat můžeš z desítek užitečných a inspirativních akcí. Každá nabízí příležitost naučit se něco zajímavého a užitečného, zapracovat na svém rozvoji a poznat nové přátelé.

OD 1. ČERVENCE 2024 DOCHÁZÍ KE ZMĚNÁM VE SKAUTSKÉM VZDĚLÁVÁNÍ - VIZ ZDE . OBSAH KRIŽOVATKY S OHLEDEM NA TYTO ZMĚNY BUDE UPRAVEN BĚHEM LETNÍCH PRÁZDNIN.

Jak si vybrat vzdělávací akci?

Kurzy mají mnohá specifika a strávíš na nich řadu dní. Vyplatí se dobře zvážit, jaký je tvůj cíl, kolik času do něj chceš investovat, jaká témata jsou pro tebe klíčová, jaká forma vzdělávání ti vyhovuje nebo zda potřebuješ, aby výstupem byla konkrétní kvalifikace.

Vedle kvalifikačních kurzů (např. čekatelských a vůdcovských) představují výbornou příležitost k rozvoji také kurzy nekvalifikační. Často se zabývají silnými tématy a mohou sehrát významnou roli v osobním životě a dalším směřování účastníků.

Existují vzdělávací akce určené jednotlivcům, ale i takové, na něž může vyjet celý oddílový tým. Pokud se necítíš na to vyrazit za poznáním sám/​sama, využij této možnosti.

Typické vzdělávací dráhy

Na stránkách kurzy.skaut.cz najdeš dělení vzdělávacích akcí i podle délky trvání.

Víkendový kurz

Skládá se obvykle z několika víkendových setkání, na kterých se budeš věnovat nejen rozvoji kompetencí souvisejících s činností a rolí, na kterou se připravuješ. Získáš zde inspiraci, zážitky a nové přátele, se kterými můžeš spolupracovat i po ukončení kurzu. Přímou součástí kurzu bývá také odpovídající zkouška.

Lesní kurz

Účastníci na nich tráví delší čas (alespoň týden vcelku) ve společenství s instruktory. K tomu často využívají i další víkendová setkání. Díky tomu je možné se nejen do hloubky věnovat vzdělávacímu programu, ale také využít zážitkovou formu k získání praktických zkušeností. Stejně jako u víkendových kurzů získáš nové kontakty a motivaci pro další výchovnou práci ve skautském hnutí, ale v mnohem větší míře.

Samostudium a zkouška

Pokud se nemůžeš z časových důvodů zúčastnit kurzu a máš dostatek zkušeností, existuje i výjimečná možnost samostudia a následné složení zkoušky. Mysli však na to, že složit zkoušku není jen o tom „získat papír“ – je to významný milník ve tvém (nejen) skautském životě. Když spojíš vlastní vzdělávání s prožitkem víkendové akce nebo lesního kurzu, bude to pro tebe mít hlubší význam, proto je mnohem lepší pokusit se čas si najít.

Pokud potřebuješ zvolit samostudium, vyhledej si samostatnou zkoušku nebo kurz na odpovídající úrovni a kontaktuj organizátory, kteří ti potvrdí, zda je možné se na zkoušku připravit samostatně, nebo je nějaká tvá osobní účast nezbytná.

Pokud už s někým spolupracuješ, jistě se od něj můžeš naučit řadu skvělých věcí. Kurz s neznámými instruktory ale nabízí možnost učit se od někoho jiného, setkat se s jinými osobnostmi, poznat nové přístupy a inspirace, navázat nová přátelství. Je to jako cesta do světa na zkušenou, ze které se vrátíš obohacen.

Tvou základní adresou a rozcestníkem, kam se vyplatí pravidelně zavítat, jsou tyto stránky: kurzy.skaut.cz .

Hledání v databázi je zcela intuitivní. Zároveň má smysl se k ní vracet opakovaně, protože kurzy i jiné vzdělávací akce jsou do ní doplňovány průběžně během celého roku.

Vzdělávací akce může organizovat tvůj skautský kraj, okres, nebo přímo tvé středisko, neboj se však vyjíždět i za jejich hranice. Právě setkávání s lidmi z jiných koutů republiky ti přinese rozšíření obzorů. O dění ve svém okolí se ale zajímej, třeba se ti něco zajímavého odehrává za humny. Nejlepší bude kontaktovat nejbližšího zpravodaje pro vzdělávání či výchovného zpravodaje – pokud nevíš, kdo to je, ptej se na středisku.

Aktuálně vypsané ročníky akcí, najdeš také na stránkách či facebookových profilech jednotlivých kurzů, případně ve zmíněné databázi najdeš kontakty na pořadatele, tak můžeš napsat přímo jim. Obecné informace o skautském vzdělávání  můžeš sledovat také na facebookové stránce: www.facebook.com/​skautskevzdelavani .

Prozkoumej jejich stránky, facebookové profily, oslov tým, poptej se po absolventech ve svém středisku nebo širším okolí. Co o kurzu soudí, na co kladou důraz?

Mnohá střediska přispívají na vzdělávání svých členek a členů – zjisti si, jaké jsou podmínky u vás. V oblasti vzdělávání buď se svým střediskem v kontaktu, účast na některých kurzech ti musí středisko schválit.

Vzdělávací akci ber jako jedinečnou příležitost – neostýchej se, ptej se, buď během kurzu aktivní! Na takové akci získáš mimo jiné kontakty z celé republiky a setkáš se s inspirativními osobnosti, které by tě jinak ani nenapadlo oslovit či vyhledat.

Nabídka lesních škol i dalších profilovaných kurzů je velmi pestrá. Neváhej ji využít.

Nenašel jsi,  co jsi hledal?

Poptej se ve svém okolí. Např. výchovný zpravodaj či zpravodaj pro vzdělávání tvého střediska nebo okresu (kraje) ti jistě poradí. Případně se obrať přímo na email vzdelavani@skaut.cz .