Zveřejněno 13. 2. 2024
Jan Mesl (Mýval)
KUJ – manažer pro oblast nemovitostí
jan.mesl@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jan Mesl (Mýval)

S nemovitostmi pomůže Fond nemovitostí

Mít vlastní klubovnu či pozemek na tábor je pro skautskou činnost velkou výhodou. S financováním nákupu i případné údržby může pomoci Fond nemovitostí (FNJ).

Fond nemovitostí (FNJ)

Junák – český skaut podporuje získávání nemovitostí pro skautskou činnost, a to formou bezúročné zápůjčky nebo účelového daru.  O bezúročnou zápůjčku i o účelový dar je možné žádat najednou, a pokud byl již nákup nemovitosti rozjednán, je možné požádat také o příslib daru nebo zápůjčky.

Možnosti podpory

Bezúročná zápůjčka je určena na pořízení, údržbu a obnovu nemovitostí organizačních jednotek. Může být použita například k doplnění potřebných peněz k vlastním prostředkům OJ nebo financování dotovaných oprav, jsou-li k dotaci potřebné i vlastní finanční prostředky.

• Běžná splatnost bezúročné zápůjčky je do 6 let a nepřekračuje hranici 10 let.
  • Výše zápůjčky a doba splatnosti se odvíjí od posuzované schopnosti jednotky splácet a schvaluje ji komise FNJ.

Maximální výše účelového daru je až 200 000 Kč celkem na organizační jednotku.

Účelový dar je určen na:

• Pořízení pozemku: například tábořiště, pozemku pod klubovnou nebo v její blízkosti. Výše daru může činit 15-30 % z vynaložených nákladů (zpravidla to bývá 20 % nebo 25 % u pozemků pod klubovnami).
  • Pořízení věcného práva k pozemku: například práva přístupu na pozemek, práva vedení inženýrských sítí. Výše může činit 15–30 % z vynaložených nákladů.
  • Pořízení stavby: například klubovny nebo skautského domu pro pravidelnou oddílovou činnost. Výše činí 5-15 % z vynaložených nákladů (zpravidla to bývá 10 %).

Specifika účelového daru:

• Schválený dar nebo jeho příslib lze čerpat po podpisu kupní smlouvy a požádat o něj lze do 6 měsíců od jejího podpisu. Závazná je schválená částka i procento z nákladů na pořízení nemovitosti.
  • Pokud by došlo k převodu nemovitosti, na kterou byl dar použit, z vlastnictví organizační jednotky na někoho jiného, zavazuje se žadatel vrátit FNJ přesně definovanou částku, a to součin procenta poskytnutého daru a nové prodejní ceny (nejméně však darovanou částku).

Jak zažádat o podporu z FNJ

O podporu (zápůjčka, dar) žádá většinou vedoucí OJ, nebo správce nemovitostí (s vědomím střediska). Za organizační jednotku je nutné vyplnit žádost, která je společná pro dar, zápůjčku i příslib daru nebo zápůjčky, a připojit doplňující dokumenty. Nutným předpokladem jsou vyplněné hospodářské výkazy ve skautisu.

Dokumenty vhodné k doplnění žádosti:

• popis záměru s nemovitostí,
  • harmonogram nákupu či oprav,
  • fotodokumentaci nemovitosti (stačí 1–2 výstižné fotografie),
  • výpis z katastru nemovitostí,
  • informace o pojištění majetku (v případě vlastní pojistky i pojistnou smlouvu),
  • další relevantní přílohy dle uvážení žadatele.

Vyplněnou žádost včetně příloh pošlete na e-mail: ekonomicke@skaut.cz .

Nejbližší termín pro podávání žádostí je 28. 2. 2024.

O poskytnutí příspěvku rozhoduje komise FNJ, která zasedá zpravidla třikrát ročně (v případě akutnosti zápůjčky na koupení tábořiště lze zápůjčku projednat e-hlasováním maximálně do tří týdnů a případný dar na nejbližším řádném zasedání komise).