Stávám se krajským (okresním) legátem Kmene dospělých
Text je určen primárně krajským legátům, ale naprostá většina instrukcí, informací i rad je platná i pro okresní legáty, jen okruh jejich působnosti je o trochu menší a nejsou členy Náčelnictva Kmene dospělých (NKD).
Krajský legát by měl být zvolen v každém kraji. Je odpovědný za rozvoj činnosti KD v daném regionu, za předávání informací a za propojování lidí. Okresní legáti mohou být zvoleni tam, kde existují skautské okresy. Měli by krajského legáta podporovat a spolupracovat s ním (nikoliv působit vedle krajského legáta nebo pod ním).
Legát je označení vycházející z latinského slova legatus, jež v doslovném překladu znamená pověřený. Byl to titul označující v antickém Římě zplnomocněnce, který byl delegován od nějaké vyšší autority. Ty budeš spojovat NKD s kluby KD v příslušném skautském kraji, resp. okrese, případně se spolupodílet na činnosti krajské rady, resp. okresní rady, a zajišťovat výměnu informací.
Jak být dobrým legátem KD
S prvními kroky ti pomůže tvůj předchůdce. Musíte o tvém zvolení informovat předsedu tvé krajské (okresní) rady a radu Náčelnictva KD. Oběma pošli kopii zápisu z krajského (okresního) volebního sněmu KD.
Zajisti, aby se informace o tom, že jsi legátem, objevila i ve skautISu. Vyznačit to tam může statutár, tajemník nebo jiný administrátor skautISu daného kraje či okresu.
Pokud byl tvůj předchůdce členem KRJ (ORJ) s hlasem rozhodujícím, stáváš se jím i ty a máš právo i povinnost účastnit se zasedání rady. Pokud tvůj předchůdce čIenem KRJ (ORJ) nebyl, i tak máš právo se jednání účastnit jako host a informovat o činnosti KD v regionu. Určitě je to vhodné, i když nemůžeš hlasovat. O členství legáta KD v krajské (okresní) radě rozhoduje vždy krajský (okresní) sněm a vždy jen do doby následujícího sněmu. Požádej tedy, aby nejbližší krajský (okresní) sněm odsouhlasil, potvrdil či odmítl tvé členství v krajské (okresní) radě s hlasem rozhodujícím.
Pokud se s krajskou (okresní) radou osobně neznáš, zkus to napravit. Setkej se s členy rady, představ jim činnost KD ve vašem regionu a svou vizi, jak ji rozvíjet. Domluv se s také na tom, zda a jak chce vedení kraje (okresu) tvou činnost a oldskauting v regionu podporovat, a to i finančně. Mj. jestli ti bude proplácet cestovní náhrady.
Členem NKD se stáváš automaticky zvolením do funkce krajského legáta. Tvojí povinností je účastnit se zasedání NKD, které bývá obvykle 2x ročně - jeden víkend na jaře a druhý v rámci Kmenové porady na podzim. Pro zasedání vždy připravíš zprávu o situaci v tvém kraji.
Čti informace, které by ti měly chodit od RNKD, nebo se jich domáhej. Sleduj Skautské zpravodajství a SkautInfo na Facebooku nebo WhatsApp. Čti Skautský svět a magazín Oldskauting. Sleduj web Kmene dospělých . Účastni se akcí KD, např. Kmenové porady, krajských OS jamboree apod.
Po svém zvolení se představ okresním legátům i (obzvlášť pokud okresní úroveň nefunguje) vedoucím jednotlivých klubů KD, aby věděli, na koho se mají obracet. Kontakty na ně ti předá tvůj předchůdce, najdeš je také ve skautISu. Můžeš se spojit i s krajskou družinou Svojsíkova oddílu.
Zjisti si, s kým máš tu čest - udělej “inventuru” klubů KD a jejich činnosti. Využij k tomu skautIS a osobní kontakty na činovníky z KRJ, ORJ, středisek, klubů KD. V působnosti KD nejsou zdaleka všichni dospělí v regionu, ale určitě se můžeš zajímat i o zapojení dospělých mimo síť KD.
Od RNKD budeš dostávat zápisy z jednání a pozvánky na různé celostátní i regionální akce. Tvým úkolem je informace a pozvánky sledovat a vhodnými dohodnutými komunikačními kanály předávat okresním legátům a/nebo vedoucím klubů či družin (některé kluby mají více družin, které fungují samostatně). Nespoléhej se jen na e-mailovou komunikaci. Využívej sociální sítě, dávej informace o akcích do sdíleného kalendáře. Možná tě může inspirovat brněnský Skautlajn . Pokud se s některými komunikačními platformami nekamarádíš, zkus si na to najít pomocníka.
Je vhodné uspořádat občas setkání s oldskauty z tvého regionu. Dozvíš se tak o jejich činnosti i o tom, co je trápí. Můžeš jim pomoci jejich případné potíže řešit a získat informace, které pak předáš vedení KD. Zároveň můžeš díky znalosti konkrétních lidí sestavit svůj poradní sbor.
Pokud je nebo vznikne v tvém kraji akční parta, zvažte, zda nechcete uspořádat krajské oldskautské jamboree nebo jinou akci, např. vzdělávací seminář či kurz nebo neformální setkání pro oldskauty jak z regionu, tak z celé ČR nebo třeba i s mezinárodní účastí. Nebuď zklamaný, když zájem nebude podle tvých představ, rozhýbání nových aktivit vždy vyžaduje čas a energii.
Nezapomeň, že je třeba pravidelně prezentovat činnost klubů a přínos oldskautingu, a to jak v rámci organizace, tak i na veřejnosti.
Hledej způsoby, jak se mohou dospělí v tvém regionu navzájem inspirovat.
KD netvoří jen šedovlasí mužové a ženy, ale i lidé v produktivním věku, včetně odrůstajících roverů. Při práci s nimi je třeba respektovat skutečnost, že každá z těchto kategorií je v jiné životní situaci, má jiné potřeby a jiné časové možnosti.
Stejně tak každý klub (či družina) KD vznikl a funguje v nějakých místních podmínkách a činnost je velmi různorodá - od velmi aktivních klubů pořádajících množství akcí pro sebe sama, své středisko nebo i pro veřejnost až po kluby s jedinou roční aktivitou spočívající v registraci a úhradě členského příspěvku.
Co takhle uspořádat na úrovni okresu či kraje každoročně setkání, na kterém by se lidé bavili, co dělají nejen ve svých klubech, ale i ve svých střediscích? Aby prezentovali nejen vlastní činnost klubů, ale i to, čím se podílejí na chodu svých středisek, jak u nich funguje mezigenerační spolupráce, na jakých konkrétních střediskových akcích se potkávají lidé od dětí až po dříve narozené a jaké aktivity na těchto střediskových akcích probíhají. Sdílení dobré praxe jistě podpoří aktivizaci členské základny KD, mezigenerační porozumění i pestrost forem oldskautské činnosti.
Pokud jsi členem KRJ (ORJ), můžeš jí předložit k proplacením cestovní příkaz na zasedání NKD, Kmenovou poradu nebo jinou dohodnutou akci. Některé rady dokonce proplácí i účastnický poplatek.
Jestliže budeš chtít pořádat krajské jamboree nebo jinou větší akci, musí ji zastřešit a účtovat KRJ, ORJ, Hospodářská správa Kmene dospělých nebo některé středisko. Záleží, kdo bude ochotný, s kým se domluvíš.
Sám toho člověk moc nezmůže, vždy je lepší pracovat v týmu. Asi máš zvoleného svého zástupce. Vytvořte si poradní sbor. Měli by v něm být zástupci všech věkových kategorií KD, lidé z různých částí kraje, lidé, kteří budou chtít pomoci s tím, co tobě není blízké, ať už je to komunikace, IT, metodika, pořádání akcí, vzdělávání, PR nebo cokoliv jiného. Určitě spolu diskutujte o rozvoji oldskautingu v regionu, ideálně sepište i koncepci s vizemi, cíli a plány, kterou budete moct představit KRJ, NKD a realizovat s dospělými ve vašem regionu.
Taky mysli na to, že ve funkci nebudeš věčně a vychovávej si nástupce.
1) web https://kmendospelych.skaut.cz/, kde najdeš kontakty na ostatní členy náčelnictva a kalendář akcí
2) zkušenosti ostatních členů NKD, neváhej jim zavolat nebo napsat
3) skautIS – jestli ještě nemáš svůj účet, založ si ho. A požádej KRJ (ORJ) o právo k přístupu k údajům o členech KD v kraji (okrese)
4) Poradní sbor, který si sestavíš z okresních legátů a všech ochotných oldskautů svého kraje a budeš se s ním podle potřeby scházet.