FAQ | Odpovědi na otázky skautských rodičů
Skauting je pro většinu rodičů nových dětí úplně novým světem – plným neznámých pojmů, situací a očekávání. Naší rolí je pomoct jim se v něm zorientovat a ujistit je, že jejich dítě je v dobrých rukou. Srozumitelná, včasná a klidná komunikace je proto víc než jen informační povinnost – je to investice do vztahu s rodiči. Dobrý vztah s rodiči a vzájemná důvěra mohou být klíčové v náročných chvílích, kdy něco nevyjde podle plánu.
Sepsali jsme odpovědi na nejčastější otázky, které od rodičů slýcháme. Můžete je použít tak, jak jsou – nebo se jimi jen inspirovat při psaní vlastních textů, pokynů pro nováčky nebo pravidelné komunikaci na začátku roku.
Chybí vám v přehledu odpověď na otázku, kterou slýcháte často? Budeme rádi, když nám dáte vědět na komunikace@skaut.cz.
Odpovědi na nejčastější otázky
To jsou kamarádi a společenství lidí, kteří sdílejí podobné hodnoty. Ve skautských oddílech zažijí holky a kluci dobrodružství a najdou přátelství. Dostávají příležitost objevovat své silné stránky a posouvat své limity. Budují si aktivní zájem o okolí a pevný charakter. Prostřednictvím her, pestré palety aktivit, pobytu v přírodě a učení se vlastní zkušeností získávají skauti a skautky odolnost a spoustu praktických dovedností, které se jim budou hodit v osobním i profesním životě.
Ve skautu necháváme děti a mladé lidi, aby si maximum věcí zařídili sami a vyzkoušeli na vlastní kůži. Při tom všem je podporují dospělí, kteří dohlíží na to, aby zkoušeli své možnosti a současně to pro ně bylo bezpečné. Skauting díky tomu rozvíjí samostatnost i týmovou spolupráci a učí holky a kluky poradit si v každé situaci.
Menším dětem přináší dobrodružství jako jsou první výlety a táborové dny strávené bez rodičů, dospívající zase mohou zažít netradiční aktivity jako je sjíždění řek, slaňování, expedice nebo návštěva zahraniční skautské akce. Dospělí mohou v dobrovolnictví najít možnost rozvíjet se a realizovat.
Registrací se vaše dítě stává členem Junáka – českého skauta. Jde o největší výchovnou organizaci pro děti a mládež v Česku, která sdružuje více než 78 tisíc skautek a skautů ve všech krajích.
Aby bylo řízení celého skautského hnutí snazší, dělíme se na menší jednotky – skautské kraje, okresy, střediska a oddíly. V Česku funguje více než 2 300 skautských oddílů, které sdružuje přibližně 500 středisek.
Skauting stojí na práci tisíců dobrovolníků, v Kanceláři ústředí Junáka – českého skauta v Praze však pracuje i několik desítek zaměstnanců, kteří tvoří profesionální zázemí skautské organizace.
Nedostávají. Skautské oddíly podporuje přes 13 tisíc dobrovolníků a dobrovolnic. Každý rok bez nároku na odměnu poskytnou společnosti čas v hodnotě přesahující jednu miliardu korun.
Zodpovědnost za vedení dětí, naplňování výchovných cílů skautingu a bezproblémové fungování oddílu mají vedoucí starší 18 let.
Aby tuto roli mohli plnit, skládají dvě zkoušky, čekatelskou a vůdcovskou. Kurzy zaberou zhruba týden a více, učí se na nich základy pedagogiky, psychologie, metodiky, práva i bezpečnosti a součástí hodnocení je i osobnostní profil zájemce.
Vzdělávací systém Junáka – českého skauta je velmi propracovaný a vedoucí mají navíc povinnost absolvovat zdravotnický kurz. Ke své práci využívají metodiky skautského programu, mohou si rozšiřovat obzory na vzdělávacích akcích a využívat řadu podpůrných materiálů.
Kromě vedoucích se v oddíle setkáte také s rádci a rádkyněmi. Ti mají na starosti jednotlivé družiny/šestky a na programu úzce spolupracují s vedením oddílu, které na ně přenáší část zodpovědnosti. I pro rádce existuje systém vzdělávání. Podobně jako družiny mívají samostatnou činnost i společenství mladších roverů – skautských dospívajících.
Ve skautu podporujeme dobrodružství s rozumem a vědomě připouštíme rizika, která mají výchovný přínos. Naši vedoucí se učí plánovat, vyhodnocovat rizika a připravit krizový plán. Myslíme na fyzické, ale i psychické bezpečí dětí a mladých lidí.
- Dlouhodobé vztahy: Drtivá většina vedoucích vyroste přímo ve skautském oddíle, postupně se učí přebírat zodpovědnost a pracovat s dětmi. Pokud přijdou jako dospělí nováčci, oddíl má za úkol sehnat si na něj reference a do činnosti je zapojovat postupně.
- Kultura sdílené chyby: Motivujeme vedoucí, aby sdíleli své zkušenosti a učili se vzájemně ze svých pochybení.
- Osvěta: Tématu bezpečnosti se věnujeme na vzdělávacích a celostátních akcích, zabýváme se jím i v časopisech, newsletterech a metodikách, zajišťujeme workshopy pro vedoucí apod.
- Učení se činností: Při přípravě dřeva nutně musíme dát dítěti do ruky sekeru. Věříme ale, že důkladné vysvětlení pravidel práce s ní, názorná ukázka a nácvik jsou cestou, jak předejít zbytečným nehodám.
- Kodex jednání dospělých: Hranice mezi vhodným a nevhodným chováním vymezujeme tímto metodickým dokumentem.
- Skautská krizová linka: Pokud si vedoucí s něčím neví rady nebo se dostanou do náročné situace, mají k dispozici 24/7 telefonickou linku, která je podpoří. Provozujeme také emailovou poradnu.
Ano. Všechny děti jsou na všech akcích Junáka – českého skauta úrazově pojištěny, a to i v případě, že nejsou členy organizace. Případné čerpání pojistky doporučujeme rodičům řešit s vedoucími oddílu, případně se obrátit na skautské ústředí přes email kancelar@skaut.cz.
Poplatky za činnost se liší v jednotlivých městech i mezi konkrétními oddíly, určuje si je totiž každé středisko. Záleží vždy na aktivitách, které jsou z nich hrazeny.
Následující přehled slouží pro představu, s jakými výdaji je třeba počítat:
- Roční členský příspěvek se pohybuje obvykle okolo 500 až 1800 Kč a většinou zahrnuje registraci i prostředky na fungování oddílu.* S registrací mají děti nárok na časopis zdarma pro svou věkovou kategorii.
- Náklady na výpravy bývají přibližně 200–300 Kč za jednodenní výpravu (jízdné, vstupné atd.) a cca 500–600 Kč u vícedenní akce (ubytování, doprava a strava, případné vstupy).
- Cena tábora se pohybuje v rozmezí 3 000–5 000 Kč za dvoutýdenní tábor.
- Dětský skautský kroj stojí přibližně 600–700 Kč.
- Je dobré také třeba počítat s cenou základního tábornického vybavení, která se bude lišit podle toho, jak jste vybavení a zda chcete pořizovat nové věci nebo vybavení z druhé ruky.
* O výši ročního členského příspěvku, přibližné výši poplatků za výpravy a ceně tábora se informujte u vedoucího či vedoucí oddílu svého dítěte.
Každý týden se scházíme na schůzkách v klubovně nebo venku. Jednou i víckrát za měsíc vyrážíme na výpravu – do přírody nebo zajímavého města. Výpravy mohou být jednodenní i víkendové, často přespáváme v klubovnách jiných oddílů. V létě nás čeká tábor, na který se celý rok těšíme. Tábor trvá obvykle 2–3 týdny, probíhá v přírodě, bez elektřiny, ve stanech nebo týpí. Děti se podílejí na stavbě tábora a jeho chodu a osvojují si praktické dovednosti. Vodní skauti často vyráží na lodích.
Skauting potřebuje aktivní přístup. Pro správné fungování oddílu a skutečný rozvoj dětí je klíčová pravidelná účast na akcích. Vedoucí jsou dobrovolníci, kteří připravují program ve svém volném čase – účast dětí je pro ně motivace, neúčast komplikuje přípravy. Pomůžete tím, že budete sledovat informační kanály oddílu a otevřeně komunikovat s vedoucími. Prosíme, nepoužívejte zákaz skautských akcí jako trest.