( Aktuální )
Zveřejněno 22. 11. 2023
Barbora Trojak (Brambůrka)
KÚJ – tisková mluvčí
barbora.trojak@skaut.cz
Lukáš Neuheisl
TDC – koordinátor skautské grafiky
lukas.neuheisl@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Petr Vaněk (Permi)

Grafické nástroje aneb jaké mám možnosti

Ať už potřebuješ rychlou a funkční grafiku, jsi grafik profesionál, nebo jen rád vizuálně experimentuješ, tady najdeš nástroje, které ti zaručeně pomohou dělat ty nejlepší propagační materiály a rozvíjet se ve svých grafických schopnostech!

Než začneš tvořit, mrkni na Skautský vizuální styl a jeho prvky:

Skautské grafické nástroje pro každého

I když nemáš žádné zkušenosti s grafikou, můžeš snadno vytvořit profesionální materiály pomocí předpřipravených šablon a generátorů. Vše lze jednoduše upravit a vyexportovat. Zvládne to téměř každý, tedy i někdo, kdo s grafickým program nikdy nepracoval.

Návody a šablony Odkaz na všechny dostupné skautské grafické šablony

Pokud potřebuješ na tvorbu volnější ruce, poslouží ti Canva, online nástroj na tvorbu a editaci grafiky. Je vhodným nástrojem pro každého, kdo tvoří skautské grafické výstupy pro oddíly, střediska, kurzy, akce a další příležitosti, ale zároveň není (polo)profesionálním grafikem. Je jednoduchý na různé úpravy a je zdarma.

V rámci Canvy máme uzavřenou sekci pro tvorbu skautské grafiky, kde kromě šablon najdeš také veškeré podklady: loga, písma, tvary i barevné palety. Díky tomu nebudeš muset vše složitě nahrávat a dohledávat, po získání přístupů můžeš rovnou tvořit. Návod, jak se do skautské grafické sekce v Canvě dostat, najdeš zde.

Jak pracovat v Canva?

Pokud jsi grafik a máš dostatek zkušeností, bude ti stačit si pořádně nastudovat Skautský grafický manuál a tvořit v programu, který umíš ovládat. Dávej pozor na dodržování Skautského vizuálního stylu, aby tvé výstupy byly od pohledu skautské.

Způsoby, jak se posunout ve skautské grafické tvorbě

To nejdůležitější ke Skautskému vizuálnímu stylu od začátku do konce. Pravidla, tipy, návody, důležitá místa a mnoho dalšího za hodinu a půl tvého času.

Livestream na Facebooku Prezentace k livestreamu

Přehled Skautského vizuálního stylu tě provede procesem tvorby skautského výstupu od začátku do konce. Navíc ti poskytne vhodné tipy a poslouží jako kontrolní místa pro základní pravidla Skautského vizuálního stylu.

Ale pozor, stále aktuálním a nejpodrobnějším nástrojem pro kontrolu tvé tvorby bude vždy Skautský grafický manuál .

Přehled SVS na Disku SGM

Pokud si nevíš s něčím rady, není nic jednoduššího, než se obrátit na podobně zapálené či dokonce zkušenější tvůrce. Poslouží ti k tomu facebooková skupina Bavíme se o skautské grafice. Zde můžeš konzultovat pravidla, požádat o zpětnou vazbu nebo poukázat na chybu v SGM nebo třeba v článcích zde na Křižovatce.

Facebooková skupina Bavíme se o skautské grafice

Věř, že detaily nejsou maličkosti. Projdi si 10 detailů a nejběžnějších chyb skautské grafické produkce, vezmi si je k srdci a začni se jimi řídit. Uvidíš, že vzápětí poznáš rozdíl!

10 grafických detailů, na které si dát pozor

Word se pro tvorbu grafiky rozhodně nehodí. Ani na tvorbu pozvánek na akci. Ve spoustě případů si vystačíš se šablonami a Canvou, ale pokud to s grafikou myslíš alespoň trochu vážněji, zkus se trochu rozkoukat, co to ta grafika vlastně je, a zjistit, jaké máš možnosti na poli vhodných grafických programů. Pomůže ti k tomu třeba přehled v prezentaci, kterou najdeš v odkazech níže.

Prezentace: Odhalte a zdokonalujte své grafické schopnosti

Jakmile se už trochu víc rozkoukáš, můžeš začít trochu experimentovat a zkoušet nové možnosti, jak pracovat se Skautským vizuálním stylem. Tvoř si nové tvary, hledej nové kompozice a barevné kombinace... možností máš spoustu. Inspiraci najdeš jak ve skautské tvorbě, tak i v okolním světě nebo na internetových portfoliích (odkazy najdeš níže). A kdyby snad nebylo jasné, jestli je tvé snažení stále v širokých mezích Skautského vizuálního stylu, víš, kam se obrátit.

Projdi si výtvory světových grafiků na Behance Najdi inspiraci na Dribbble Navštiv jedny z nejhezčích webů na Awwwards
Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.