Zveřejněno 16. 4. 2024
Martina Hanyková
KÚJ – program tým, stezky, odborky, kompetence
martina.adamcova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Barbora Tichavová (Rozárka)

Jak vypadají stránky stezky?

1. Oblast stezky. Zde najdeš, do jaké oblasti stezky úkoly patří. Také ti pomůže barva pole s názvem oblasti a barva zápatí stránky – každá oblast má svou barvu.
  2. Podoblast stezky. Nadpis říká, do jaké podoblasti následující úkoly patří. Pod nadpisem najdeš krátký text, který klukům a holkám vysvětluje, co vše daná podoblast zahrnuje.
  3. Základní úkol. Takto vypadají úkoly v 2. stupni – mají vždy číslo úkolu, název a čtyři varianty úkolu – skaut či skautka ze čtyř variant vybere k plnění jen jednu.
  4. Podpisy. Fungují stejně jako v 1. stupni.
  5. Prostor pro odemčení stránky. Zde si skaut či skautka nalepí nálepku, až splní základní úkoly v podoblasti, ke které zamčená stránka patří.
  6. Zamčená stránka – rozšíření stezky. Nadpis říká, do jaké podoblasti zamčená stránka patří. Pod nadpisem najdeš krátký text, který klukům a holkám vysvětluje, co v dané oblasti najdou.
  7. Rozšiřující úkoly. Výběr rozšiřujících úkolů. Pokud chce skaut či skautka plnit stránku s úkoly, zaškrtne si a splní dva z nabídky.
  8. Vlastní úkol. Sem si může skaut či skautka s vědomím vedoucí/ho dopsat úkol, který si do rozšíření vymyslel/​a.
  9. Podpisy. Místo na podpis hodnotitelů rozšiřujících úkolů.
  10. Odborky. Nabídka odborek, ze které lze vybrat jednu pro splnění zamčené stránky.

Ve stezce najdete také vodácké doplňky – úkoly povinné pro vodní skauty a skautky. Jsou označené kotvičkou. Více o nich najdete v O vodáckých doplňcích skautské stezky. Pokud zařazujete jejich plnění, nezapomeňte si o nich přečíst.

Pro splnění Cesty Vzduchu je potřeba splnit polovinu základních úkolů 2. stupněa zvolený počet zamčených stránek (osobního rozšíření) pro Cestu Vzduchu. Počet zamčených stránek si na začátku dané cesty stanovuje plnící skaut sám / skautka sama. Pro splnění Cesty Ohně je potřeba splnit zbylé úkoly základu a zvolený počet zamčených stránek (osobního rozšíření) pro Cestu Ohně.

S přehledem o plnění stezky pomáhá skautům a skautkám stejně jako v 1. stupni mapa plnění. Do té si mohou nalepit nálepku za splněný úkol.

Nálepku s číslem úkolu si nalepí do šedého políčka za splněný úkol ze základu. Čísla si lepí postupně podle toho, jak úkoly splnili, tj. čísla pravděpodobně budou na přeskáčku.

Nálepku zamčené stránky si nalepí do oranžového políčka.

Aby bylo jasné, kolik úkolů je potřeba splnit pro Cestu Vzduchu a kolik pro Cestu Ohně, je možné si nepoužitá políčka přeškrtat.