( Neaktuální )
Zveřejněno 18. 7. 2022
Petra Meslová (Péťa)
KÚJ – koordinátorka vybraných online projektů
petra.meslova@skaut.cz
Ondřej Peřina (Jerry)
VRJ – zpravodaj pro ICT a organizaci
ondrej.perina@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Ondřej Peřina (Jerry)

E-mail a Google služby

POZOR: Toto je stará, neaktuální verze
Všechny skautky a skauti si mohou ve skautISu snadno založit vlastní e-mailovou schránku na skautské adrese. Tím navíc získají přístup ke všem skautským Google službám jako je Google Disk a práce s online dokumenty, komunikace přes Google Meet, e-mailové konference, chat, kalendář a mnohé další.

Od června 2022 došlo k velmi významným změnám ve skautských Google službách, proto si zobrazte aktuální verzi informací.

Skautské Google služby jsou balíkem profesionálních online služeb z rodiny Google Workspace , konkrétně ve verzi určené vzdělávacím institucím (Google Workspace for Education ). Nabízejí mnohem více než jen osobní bezplatný Gmail a stejně tak nejde o verzi pro běžné neziskové organizace, které se tak významně nevěnují výchově a vzdělávání dětí a mladých lidí jako to dělá Junák - český skaut. Balík poskytuje funkce pro spolupráci, komunikaci, ukládání dat do cloudového úložiště a mnohé další. Zcela bezplatně může přes skautIS služby získat každá členka i člen a to už od 6 let věku (na rozdíl od jiných verzí jsou ty skautské určeny nejen dospělým a mladistvým, ale i všem dětem).

Co skautské Google služby nabízejí

E-mailová schránka pro každou členku a člena s hezkou skautskou adresou (ve tvaru cokoliv@skaut.cz, cokoliv@skautka.cz, případně s doménou tvé jednotek či akce).

Ke každé schránce lze v případě potřeby vytvořit ve skautISu i další aliasy. Díky tomu lze vít v jedné e-mailové schránce pohromadě poštu s adresou ve tvaru jmeno.prijmeni@skaut.cz, ale také prezdivka@skaut.cz apod.

Skautská e-mail je pak dostupný se všemi funkcemi a službami jako gmail.com (webová aplikace , mobilní aplikace pro Android či iOS a také možnost používat libovolnou aplikaci pro práci s poštou).

Další informace najdete ve skautské nápovědě , případně v odkazech do nápovědy Google .

Snadná komunikace v oddíle i s přáteli díky telefonním a videohovorům přes Google Meet a také textová komunikace v rámci chatu . Skautský Meet chrání nejen mladší účastníky tím, že je možné se přihlásit pouze reálným účtem a nelze do komunikace vstoupit anonymně. Hovoru se může účastnit až 100 účastníku, z toho až 50 s videem. V případě potřeby lze videohovory nahrávat. Služby je možné používat samostatně nebo propojené do vašeho e-mailu či kalendáře.

Pro vzdělávací akce a celostátní či regionální akce umožňujeme použití skautských účtů s rozšířenými funkcemi, které proti základním účtů v Google Meet navíc nabízejí:

  • záznam videohovoru,
  • rozdělování do skupin během hovoru (breakout rooms),
  • ankety během hovoru,
  • pokládání otázek lektorovi/​přednášejícími.

Pokud pro vaši akci potřebujete využít tyto rozšířené funkce, kontaktuje podpora@skaut.cz , kde se můžete domluvit na dočasném poskytnutí rozšířených funkcí pro zajištění akce (jde o funkci, kterou navíc platí ústředí, proto je poskytována adresně v případě potřeby a smysluplnosti využití).

Obrovským benefitem skautských Google služeb je přístup k online Google Disku . Ten každému uživateli nabízí prostor pro jeho soubory v rámci složek na Disku. A také umožňuje používat Sdílené disky, které jsou vhodné například pro ukládání fotek a dalších dokumentů v rámci činnosti oddílu, střediska či různých akcí (nový sdílený disk je možné zřídit pro jednotku či akci na vyžádání přes podpora@skaut.cz ). 

Všechna data na skautské Google disku jsou ve vlastnictví člena v rámci organizace Junák - český skaut a nejsou nijak dostupné žádné třetí straně. Osobní neskautský bezplatný Gmail lidem nabízí jen 15 GB prostoru, ale ten skautský nabízí bezplatně až 40 GB dat pro každou skautku či skauta (upozornění: toto omezení je centrálně nastaveno na základě limitů, které společnost Google určuje pro celou naši organizaci a může se v budoucnu změnit).

Součástí služby je i možnost spolupráce na online dokumentech - textové dokumenty (Docs), tabulky (Sheets), prezentace (Slides), formuláře (Forms) či nástěnky (Jamboard). Jednoduše v internetovém prohlížeči můžete vytvářet a editovat nejrůznější dokumenty a spolupracovat na nich i s ostatními členy nejen oddílu. Kromě toho umí Disk v základní funkčnosti editovat i soubory z Microsoft Office (Word, Excel a PowerPoint), takže nemusíte mít nainstalované žádné speciální aplikace.

Každý uživatel si v rámci svého Google disku může zobrazit, kolik prostoru svého úložiště využívá (viz drive.google.com/​drive/​quota ). Do nastaveného limitu se započítávají soubory uložené přímo na Google disku, ale také v rámci Fotek a v e-mailové schránce.

Především oddíly a střediska ocení možnost vytvářet Google skupiny, tedy e-mailové konference. Tato funkčnost je ve skautských Google službách úzce propojena se skautISem. Díky tomu můžete přímo ve skautISu u jednotky vytvářet nejrůznější konference a do nich přidávat adresy třeba výběrem členů z oddílu, nebo nastavit pravidla konference tak, že ji bude zcela automaticky spravovat skautIS a přidávat/​odebírat členy třeba dle funkce, nebo kontakty rodičů apod.

Hromadná e-mailová komunikace s nejrůznějšími týmy a skupinami osob, stejně jako zpřístupňování jim složek na Google disku, nikdy nebylo snazší.

Podrobné informace a návody, jak pracovat se skautskými Google konferenci najdete v nápovědě .

Učebna je online prostor velmi dobře použitelný například pro skautské kurzy. V rámci Classroom můžete vytvářet obsahy roztřízené do různých lekcí, vzdělávacích materilů apod. A naplno využívat propojení s ostatními nástroji Google.

Kromě výše uvedených služeb je součástí skautského balíku i několik dalších nástrojů, které můžete využívat jak pro své osobní použití, tak pro spolupráci v rámci jednotky či akce. Mezi takové patří například kalendář , úkoly, poznámky (Keep), kontakty či weby (Sites).

Zároveň máte s e-mailovým účtem přístup i ke všem ostatním službám, které jsou společností Google nabízeny, případně je poskytují další společnosti a umožňují přihlášení pomocí Google účtu. V tomto pohledu je skautský e-mail standardním účtem Google. Pozor, pro externí služby můžou být různé samostatné licenční podmínky, případně různé poplatky za speciální externí služby.

Tím, že se rozhodnete používat skautské Google služby, získáte vyšší zabezpečení než v případě používání obyčejného osobního @gmail.com účtu. Ve skautských službách jsou data chráněna podmínkami určenými firmám (organizaci Junák - český skaut) a nemůže k nim získat přístup žádná třetí strana ani nemůžou být využívány k reklamám. V případě nechtěného odstranění nějakých souborů je možné zajistit jejich obnovu např. za pomoci ústředního týmu. Kromě toho jsou podmínky a bezpečnostní nastavení služeb uděláno tak, že je mohou v pohodě používat i holky a kluci z našich oddílů už od 6 let.

Jak získat skautský e-mail a další Google služby

Svým účtem se přihlas do skautISu . Pokud jej ještě nemáš, tak si nový účet založ a požádej svého vedoucího o propojení s tvými údaji v registraci. Služby jsou dostupné jen členkám a členům, a tak musíš mít účet spojený s tvou reálnou osobou a členstvím v organizaci.

Ve skautISu klikni v menu na “Moje > Můj e-mail a Google ”. Tím se dostaneš na stránku založení a správy tvé e-mailové stránky / google účtu pro svou osobu.

Nyní už si jen vyber vlastní podobu e-mailové adresy (uživatelské jméno) a zadej heslo, které budeš do e-mailu používat. Pro každého jsou dostupné adresy ve tvaru cokoliv@skaut.cz, cokoliv@skautka.cz, případně adresy s doménami jednotek a akcí, pokud to tvá jednotka nabízí. Nakonec si přečti podmínky a zaškrtni souhlas. 

Více k založení schránky najdeš i v nápovědě .

A je to! Máš založenou skautskou e-mailovou schránku. Teď už se do ní můžeš přihlásit třeba na adrese www.gmail.com , nebo na adrese jakékoli jiné služby Google. 

Při prvním přihlášení do Google účtu doporučujeme uvést tvé telefonní číslo. To ti totiž v případě zapomenutí hesla do e-mailu umožní přihlásit se ověřením SMSkou a následně nastavení hesla nového.

Další informace

Chcete se o Google službách dozvědět více? Pokračujte na skautskou nápovědu .

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.