( Aktuální )
Zveřejněno 3. 3. 2022
Markéta Byrtusová
KÚJ - koordinátorka mezinárodní spolupráce
international@skaut.cz

Principy smysluplné pomoci

Reagujte na poptávku

Ne každá sbírka je užitečná sbírka. Veřejnost má touhu odnášet fyzické předměty, protože to je pro duši silnější vjem než při posílání peněz.

Ale: Pořádejte sbírky JEN V PŘÍPADĚ, že pro ně máte odběratele na ukrajinské straně, případně u renomované humanitární organizace v Česku. Nepořádejte sbírky proto, že máte pocit, že je to třeba. Pocit a dobrá vůle nestačí, v efektivní humanitární pomoci jsou naopak někdy na škodu. Sbírky se nesmí dělat proto, že dělají radost darujícím. Jejich smyslem musí být efektivně a kompetentně pomáhat ulehčovat situaci trpících.

Že je lepší reagovat na reálnou potřebu ale platí i pro jiné druhy pomoci než jsou sbírky - vaše přesvědčení, že je něco správné, nestačí.

Nenechávejte se natlačit do pořádání sbírek svým okolím

"Jé, skauti, vy jste vždycky tak skvělí, udělejte sbírku v klubovně, my Vám přineseme ...." Neváhejte vysvětlovat, proč něco/​nějaký typ sbírky není dobrý nápad (pokud to není dobrý nápad).

Obecně platí, že SKORO VŽDY je fakticky užitečnější poslat peníze zodpovědným organizacím.

  • Nebojte se odmítnout spolupráci na sbírce, která nedává smysl.
  • Než s něčím začnete, podívejte se okolo.
  • Většinou platí, že nemá smysl sbírat o blečení - budete jím zavaleni a nebude místo na jinou důležitou pomoc. Oblečení se dá sehnat rychle ve chvíli, kdy je potřeba.

Prozkoumejte, co se děje ve vašem okolí, v obci, okresu, na kraji. Podívejte se na ostatní organizace,spolky, aktivní občany. Pokud dělají případní partneři svou práci dobře, má smysl spojovat síly. 

Lokální pomoc má také smysl

Není třeba posílat spoustu věcí různými směry. Je pravděpodobné, že u nás brzy budou tisíce ukrajinských rodin, které potřebují podpořit, a stovky obcí, kterým s tím bude potřeba pomoct. 

Dává smysl prozkoumat, co se už děje kolem vás. Poptejte se, rozhoďte sítě. Dost možná najdete sousedku, která ubytovala ukrajinskou rodinu a ocení pomoc. 

I nenápadná pomoc má smysl
Někdy jsou to maličkosti, které hrají roli, ne oslnivé velké akce. Dlouhodobá a pravidelná práce je také důležitá.

Šetřeme síly

Velké krize často vedou k velkému vzepětí. My se ale potřebujeme připravit na to, že tato krize potrvá pravděpodobně dlouho. Vydat všechnu energii hned na začátku by se nám všem nemuselo vyplatit, nejsme sprinteři. Pokud nemůžete teď, nevyčítejte si to, není to poslední možnost pomáhat. 

Pomáhejme s rozmyslem 

Nasednout do vlastního vozu a bez plánu a konkrétní poptávky vyrážet zachraňovat svět u slovensko-ukrajinské hranice (fakticky zahlcovat již teď přeplněnou oblast), není dobrý nápad. 

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám znalostní bázi vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. A budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.