Zveřejněno 3. 10. 2023
Jaroslav Petřík (Australan)
KÚJ – koordinátor výchovných zpravodajů
jaroslav.petrik@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Podpora pro výchovné zpravodaje

Nejsi na to sám! Využívej možnosti podpory, které výchovným zpravodajům nabízíme.

Podpora pro výchovné zpravodaje

Výchovným zpravodajům posíláme do emailové schránky měsíční Novinky ve skautské výchově, které shrnují, co se v poslední době na poli skautské výchovy událo. K odběru newsletteru se přihlásíš na stránce Emailové newslettery. Příklady dřívějších newsletterů:

Výchovná poradna je komunitní setkání primárně pro výchovné zpravodajky a zpravodaje, ale zúčastnit se může každý, kdo se snaží rozvíjet skautskou výchovu ve svém okolí. Témata přinášejí sami účastníci - na začátku může každý nabídnout téma, o kterém by chtěl diskutovat. Následně společným hlasováním určíme priority a pak jednotlivým tématům postupně věnujeme. Zpravidla probereme 3-4 témata za večer. Každý může ostatní inspirovat svými zkušenostmi. Moderátor má za úkol především směřovat diskusi ke zvolenému tématu a zajistit, aby se mohl vyjádřit každý, kdo má zájem. Případně může diskusi obohatit vlastními postřehy.

Poradna probíhá vždy první středu v měsíci od 20:00 do 21:30 na tomto odkazu: meet.google.com/​bbg-kjwj-nov

Přidejte si Výchovnou poradnu jako opakující se událost do svého kalendáře . Ke každé poradně také vytváříme událost ve skupině Výchovní zpravodajové na Facebooku.

Kromě této online poradny, která funguje jen jednou za měsíc ve vymezeném čase, lze kdykoliv využívat služeb emailové poradny na adrese poradna@skaut.cz.

Přidej se do facebookové skupiny Výchovní zpravodajové a ptej se, diskutuj, sdílej své úspěchy i nezdary.

V každém lichém roce pořádáme víkendové Setkání výchovných zpravodajů . V programu se zpravidla objevují tyto prvky:

• seznámení se s činností výchovných zpravodajů (pro začínající VýZ)
  • sdílení zkušeností s výchovnou činností
  • vzdělávací programy na konkrétní témata
  • prostor pro zamyšlení a reflexi svého skautského života a souladu s jinými životními rolemi
  • duchovní programy
  • kulturní program
  • příležitostné sportovní vyžití

Dobrý obrázek o SeVýZu si uděláš z webů dřívějších ročníků.

Za léta, co skautské časopisy vycházejí, v nich vyšla celá řada zajímavých a přínosných článků. Jak se k nim dostat?

• Články speciálně zaměřené na výchovné zpravodaje vycházejí pravidelně v časopise Skauting. Najdeš je po vyhledání hesla "výchovní zpravodajové" na webu casopis.skauting.cz .
  • Stejný postup funguje i při vyhledávání jiných témat (zkus např. "odměny a tresty " nebo "podpora rádců ").
  • Kromě toho časopis Skauting nabízí 29 výchovných témat , podle kterých články kategorizuje (např. "skautská výchovná metoda " nebo "vztahy a komunikace ").
  • Archiv čísel na webu casopis.skauting.cz však sahá pouze do roku 2016. Někdy se vyplatí hledat i ve starších číslech, nebo v jiných časopisech (např. Roverském kmeni nebo Skautském světě). K tomu slouží web casopisy.skauting.cz , který také umožňuje fulltextové vyhledávání.
  • Historická čísla skautských časopisů jsou pak dostupná v e-knihovně Skautského institutu  - tam však již zpravidla není možné použít fulltextové vyhledávání, ale pouze stahovat skeny jednotlivých čísel.

Pokud chceš rozběhnout nebo oživit podporu výchovy ve svém středisku, okrese či kraji, zvaž možnost objednání semináře na míru . Společně se domluvíme na zadání a pomůžeme vám s otázkami, se kterými nejvíce potřebujete pohnout. Přímo pro výchovné zpravodaje nabízíme tyto dva semináře:

Je však možné se domluvit i na individuálním tématu. K posílení využívání skautské výchovné metody pak lze využít celou řadu jiných témat, která Vzdělávání na klíč nabízí.