( Aktuální )
Zveřejněno 26. 5. 2022
Jaroslav Petřík (Australan)
KÚJ – koordinátor výchovných zpravodajů
jaroslav.petrik@skaut.cz

Podpora pro výchovné zpravodaje

Nejsi na to sám! Využívej možnosti podpory, které výchovným zpravodajům nabízíme.

Podpora pro výchovné zpravodaje

Výchovným zpravodajům posíláme do emailové schránky pravidelně newsletter se shrnutím novinek, které se v poslední době na poli skautské výchovy udály. K newsletteru se přihlásíš zasláním emailu na adresu podporavychovy@skaut.cz , do předmětu uveď "Chci dostávat newsletter pro výchovné zpravodaje". Příklady dřívějších newsletterů:

Newsletter pro výchovné zpravodaje - duben 2022 [pdf, 155.15 kB] Newsletter pro výchovné zpravodaje - květen 2022 [pdf, 244.16 kB]

Přidej se do facebookové skupiny Výchovní zpravodajové a ptej se, diskutuj, sdílej své úspěchy i nezdary.

V každém lichém roce pořádáme víkendové Setkání výchovných zpravodajů . V programu se zpravidla objevují tyto prvky:

 • seznámení se s činností výchovných zpravodajů (pro začínající VýZ)
 • sdílení zkušeností s výchovnou činností
 • vzdělávací programy na konkrétní témata
 • prostor pro zamyšlení a reflexi svého skautského života a souladu s jinými životními rolemi
 • duchovní programy
 • kulturní program
 • příležitostné sportovní vyžití

Dobrý obrázek o SeVýZu si uděláš z webů dřívějších ročníků.

Za léta, co skautské časopisy vycházejí, v nich vyšla celá řada zajímavých a přínosných článků. Jak se k nim dostat?

 • Články speciálně zaměřené na výchovné zpravodaje vycházejí pravidelně v časopise Skauting. Najdeš je po vyhledání hesla "výchovní zpravodajové" na webu casopis.skauting.cz .
 • Stejný postup funguje i při vyhledávání jiných témat (zkus např. "odměny a tresty " nebo "podpora rádců ").
 • Kromě toho časopis Skauting nabízí 29 výchovných témat , podle kterých články kategorizuje (např. "skautská výchovná metoda " nebo "vztahy a komunikace ").
 • Archiv čísel na webu casopis.skauting.cz však sahá pouze do roku 2016. Někdy se vyplatí hledat i ve starších číslech, nebo v jiných časopisech (např. Roverském kmeni nebo Skautském světě). K tomu slouží web casopisy.skauting.cz , který také umožňuje fulltextové vyhledávání.
 • Historická čísla skautských časopisů jsou pak dostupná v e-knihovně Skautského institutu  - tam však již zpravidla není možné použít fulltextové vyhledávání, ale pouze stahovat skeny jednotlivých čísel.

Pokud chceš rozběhnout nebo oživit podporu výchovy ve svém středisku, okrese či kraji, zvaž možnost objednání semináře na míru . Společně se domluvíme na zadání a pomůžeme vám s otázkami, se kterými nejvíce potřebujete pohnout. Přímo pro výchovné zpravodaje nabízíme tyto dva semináře:

Je však možné se domluvit i na individuálním tématu. K posílení využívání skautské výchovné metody pak lze využít celou řadu jiných témat, která Vzdělávání na klíč nabízí.

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám znalostní bázi vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. A budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.