Kapacity skautského vzdělávání
V lednu 2021 jsme zveřejnili výsledky první podrobné datové analýzy kapacit na čekatelských a vůdcovských (lesních i nelesních) kurzech Junáka – českého skauta za rok 2020 (stáhnout si ji můžete zde ). Tato analýza (jež byla možná díky zavedení a rozšíření přihlašování na vzdělávací akce přes skautIS) porovnávala počty skutečných účastnických míst na kurzech se zájmem o jejich obsazení. Přesvědčivě ukázala, že nám na kurzech chybí stovky míst a že počty zájemců o kvalifikační vzdělávání v dalších letech pravděpodobně dál významně porostou.
Z kapacit vzdělávání se stalo zásadní téma, kterému vysokou prioritu přikládají nejen Náčelnictvo a Výkonná rada, ale do kterého se zapojují i skautské kraje, okresy, střediska a především velké množství dobrovolnic a dobrovolníků. Proběhla řada aktivit pro podporu nárůstu kapacit a další konkrétní kroky se ještě připravují.
I navzdory epidemickým omezením vzniklo v roce 2021 celkem 10 nových kurzů a na čekatelské kurzy bylo přijato o 366 účastníků více než v roce 2020 (což představuje nárůst o 29 % v průměru let 2018 - 2020. Bohužel se ale stále nedostalo na 467 zájemců. U vůdcovských kurzů pak na 126 zájemců. To ukázala aktualizovaná a rozšířená analýza vzdělávacích kapacit za rok 2021 (stáhnout si ji můžete zde ) * .
V roce 2022 už proběhlo celkem 48 čekatelských kurzů, což představuje nárůst o 50 % oproti roku 2020. Kapacita na těchto kurzech se navýšila dokonce o 61%. Stále však platí, že ne všichni zájemci o čekatelskou zkoušku se dostanou na kurz. Jejich počet se ale snížil na zhruba o 59% oproti stavu v roce 2020. Zároveň se ukazuje, že dále nenarůstá zájem o čekatelské kurzy. U vůdcovského vzdělávání jsme na druhou stranu zaznamenali pouze mírný nárůst kapacit - avšak zájem o účast na nich výrazně roste a předpokládáme, že to tak bude i v budoucnu. Celou dobu, co kapacity sledujeme, pracujeme s hypotézou, že se přetlak na čekatelské úrovni bude časem přesouvat (byť ne v plné míře) do přetlaku na úrovni vůdcovské. Zprávu o kapacitách skautského kvalifikačního vzdělávání za rok 2022 si můžete stáhnout zde *.
V roce 2023 se konalo méně čekatelských kurzů (41 oproti 48 v roce 2022), ale dlouhodobě se daří počet nepřijatých zájemců snižovat (z 467 nepřijatých zájemců v roce 2021 na 238 nepřijatých zájemců v roce 2023). Bohužel se zdá, že začal klesat i zájem o čekatelské kurzy projevený přihlášením na kurz - i když se ne všichni zájemci dostanou, klesl celkový počet těch, kdo se o to pokouší. Obdobně (byť poprvé a ne v takové míře) vidíme pokles zájmu o účast na vůdcovských kurzech. Zpráva nově věnuje pozornost také kvalifikacím střediskové minimum a zdravotník zotavovacích akcí, i dalším aspektům kapacit skautského vzdělávání (například úspěšnosti uchazečů o čekatelskou nebo vůdcovskou zkoušku). Zprávu o kapacitách skautského kvalifikačního vzdělávání za rok 2023 si můžete stáhnout zde .
Je zřejmé, že dynamické úsilí celé organizace přineslo své ovoce. Současně je ale jasné, že kapacita skautského vzdělávání zůstává naléhavou výzvou. Odbor pro vzdělávání a celé ústředí nadále podporuje vznik dalších kurzů i další projekty (viz Změna koncepce skautského vzdělávání), které mají pomoci celkově navýšit vzdělávací kapacitu organizace.
Zvažujete-li založení nového čekatelského nebo vůdcovského kurzu, napište asistentovi vzdělávání Martinovi Kolovskému - Marťanovi , který má za úkol evidovat nové kurzy a nabízet jim všestrannou podporu. Také byste neměli minout sekci Chci pořádat vzdělávací akci.
K analýzám a zprávě o kapacitách skautského vzdělávání je také nutné poznamenat, že vychází z dat skutečně projeveného zájmu (přihlášení se) o kurz nebo zkoušky. Nicméně nepostihují ty, kdo by o kvalifikaci stáli, ale nehlásí se, protože předpokládají, že se na kurz nedostanou, nebo protože je pro ně formát kurzu nedostupný. Také nepostihují potřebu organizace mít dostatek kvalifikovaných vedoucích u všech oddílů (kromě této doplňující analýzy ). Z jiných dat víme, že skautIS eviduje řadu výjimek z kvalifikací vyžadovaných pro vedení oddílu. V posledních třech letech je to cca 257 výjimek ročně pro vedoucího oddílu bez vůdcovské zkoušky a 576 výjimek ročně pro zástupce vedoucího oddílu bez vůdcovské zkoušky. Touto optikou se zabývá Změna koncepce skautského vzdělávání.
Děkujeme všem, kdo s navýšením vzdělávacích kapacit pomohli či to zvažují!
* Data z let 2020 - 2022 byla aktualizována ve Zprávě o kapacitách skautského kvalifikačnícho vzdělávání za rok 2023.