Zveřejněno 2. 8. 2022
David Palan
KÚJ – koordinátor pojištění a projektů
david.palan@skaut.cz
Zodpovědná osoba: David Palan

Pojištění managementu (D&O)

Pojištění managementu je druh pojištění, jehož účelem je ochrana spolku proti škodám způsobeným jí samotné jednáním jejích orgánů. Především jde o členy střediskových rad, střediskové vedoucí. Pojištění předpokládá výplatu pojistného plnění v případě, kdy pojištění nejedná s péčí řádného hospodáře. Součástí pojištění jsou také např. náklady na právní zastoupení, náklady na očištění dobrého jména.
  • Pojištění chrání samotné pojištěné – podporuje jejich ochotu podstupovat náročná rozhodnutí.
  • Pojištění chrání společnost – poskytuje finanční jistotu před následky jednání jejích členů.

Aktuálně platí smlouva u společností Chubb European Group SE. Číslo smlouvy je CZDRNA27668-121.

Parametry pojištění

Pojištění se nesjednává na jména, ale na výkon funkce a automaticky kryje všechny nové členy, jejichž funkce vznikla v době pojištění. Všichni členové vykonávající funkce níže uvedené jsou pojištěni automaticky. Jedná se o tyto:

• vedoucí (pobočného) spolku,
  • zástupce vedoucího (pobočného) spolku,
  • člen rady,
  • činovník pověřený výkonem zpravodajské funkce,
  • člen revizní komise
  • prozatímní správce.

• Škody, které způsobili členové výkonného orgánu nebo členové pobočných spolků z titulu své funkce;
  • škody, které vznikají společnosti nebo třetím osobám;
  • náklady na finanční škody;
  • náklady právního zastupování;
  • náklady na obranu;
  • náklady na očištění dobrého jména;
  • náklady na zmenšení škody;
  • náklady v souvislosti s předběžným opatřením;
  • náklady na zmenšení újmy.

Toto pojištění se nevztahuje na jakýkoli nárok, škodu nebo jinou újmu:

• podvod, úmysl apod.,
  • probíhající či předcházející soudní spory,
  • skutečnosti oznámené podle jiné smlouvy,
  • veřejná nabídka cenných papírů,
  • újma na zdraví a věcná škoda.

Spoluúčast pro pojištěné osoby je sjednána na výši 15 000 Kč.

Roční pojistné je hrazeno hlavním spolkem.

• Individuální limit pojistného plnění na jednoho člena je sjednán na částku 1 mil. Kč.
  • Celkový dodatečný limit pojistného plnění za všechny členy Junáka - českého skauta je ve výši 3 mil. Kč.
  • Základní limit pojistného plnění je 30 mil. Kč.

Sublimity plnění:

• Náklady na očištění dobrého jména – 5 000 000 Kč
  • Náklady na zmenšení škody – 10 % z limitu poj. plnění
  • Náklady v souvislosti s insolvenčním řízením – 2 000 000 Kč
  • Náklady v souvislosti se získáváním elektronických dat – 2 000 000 Kč
  • Náklady na poradenství na hromadné vypořádání – 3 000 000 Kč
  • Náklady na přiznání účinků skupinové žaloby – 3 000 000 Kč

Pojistná událost se hlásí společnosti Chubb European Group SE neprodleně po té, co:

• byl vznesen písemný nárok proti pojištěnému uplatněný kýmkoliv (vedoucí OJ dostane dopis, že má zaplatit třetí osobě náklady za ...),
  • bylo zahájeno šetření proti pojištěné osobě (zahájení občanskoprávního, správního či trestního řízení).

Neprodleně také proveďte oznámení o vzniku takovéto pojistné události také na email ekonomicke@skaut.cz. Odborníci z Kanceláře ústředí jsou připraveni ihned poskytnou pomoc, jelikož se právě v těchto případech jedná o velmi náročné situace (právně, komunikačně i ekonomicky).

Oznámení musí být zasláno v písemné podobě na adresu:

Chubb European Group Limited
Pobřežní 620/​3
186 00

Vedoucí střediska a člen revizní komise uvedou do vyúčtování investiční dotace z MŠMT chybný doklad (např. se bude jednat o výměnu oken). MŠMT rozhodne o krácení dotace ve výši chybného dokladu (např. 80 000 Kč). Středisku vznikne škoda, kterou svým jednáním způsobil vedoucí střediska a člen revizní komise (splněna příčinná souvislost). Středisková rada se rozhodne částku po vedoucím střediska nárokovat. Aby vedoucí nemusel platit plnou výši nárokované částky, obrátí se na ústředí s tím, že svým jednáním způsobil středisku škodu 80 000 Kč.