( Aktuální )
Zveřejněno 24. 6. 2025
Martina Hanyková
KÚJ – program tým, stezky, odborky, kompetence
martina.adamcova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Barbora Tichavová (Rozárka)

Programové listy a metodika

Pro vedoucí benjamínků jsou hlavními materiály programové listy. Ty svou nabídkou usnadňují vedoucím všestranný rozvoj benjamínků ve všech oblastech programu. Kromě programových listů mohou vedoucí najít oporu a inspiraci v metodice Benjamínci – První skautská dobrodružství.

Programové listy

Programové listy jsou soubor aktivit k rozvoji konkrétních kompetencí u benjamínků. Můžete je použít buď jako inspiraci na program, nebo si z nich poskládat celou schůzku. Aktivity z listů najdete také na webu na Chystám program a v Levitiu. 

Jak programový list vypadá?

  • Oblast a podoblast - zařazení listu v rámci kompetencí skautské výchovy.
  • Projev kompetence – projev kompetence pro věk benjamínků
  • Perex pod nadpisem - co si má benjamínek odnést: konkrétní popis projevu, co můžete u dětí pozorovat a k čemu můžete směřovat jejich rozvoj. Zároveň jednotlivé aktivity na listu k tomuto rozvoji směřují. 
  • Metodické poznámky – doporučení, na co si dát pozor, na co se zaměřit, jak dané téma s dětmi uchopit. Doporučení vycházejí z praxe.
  • Inspirace na program – soubor aktivit, které benjamínky v dané kompetenci rozvíjejí.
  • Další zdroje - Tady najdete odkazy na další materiály, které k danému tématu můžete využít. Můžete tady nalézt odkaz na Ben Já Mína karty, na konkrétní číslo časopisu Ben Já Mína, na odborné webové stránky, videa nebo další dostupné materiály.  
  • Tvoření – tvořící a umělecké aktivity, např. rukodělky, zpěv, tanec, divadlo.
  • Pohybová hra – hra, ve které je stěžejní aktivní pohyb.
  • Klidná hra – hra, při které se děti mohou pohybovat, ale klidněji, nebo sedí.
  • Reálná činnost – aktivita, při které si děti zkouší reálné věci, např. příprava jídla, nákup potravin.
  • Zkoumání - aktivity, při kterých děti zkoumají svět okolo sebe. Patří sem pokusy, ale také pozorování svého okolí, seznamování se s životním prostředím apod.
  • Povídání – aktivity, jejichž základem je povídání, a to v různých počtech (dvojice, malé či velké skupiny).
  • Zaměření (tvoření, pohybová aktivita …).
  • Časové náročnosti (časy jsou orientační a záleží jak na počtu benjamínků ve skupině, tak na dynamice skupiny, jejich momentálním rozpoložení nebo na struktuře celé schůzky).
  • Průběhu aktivity
  • Pomůckách, které jsou na aktivitu potřeba.

Jak pracovat s programovými listy:

Tento způsob můžete využít třeba v případě, že máte vymyšlené aktivity na schůzku na nějaké konkrétní téma a hledáte další inspiraci. Nebo řešíte nějakou konkrétní situaci ve skupině benjamínků a hledáte aktivitu, která by ti mohla pomoci s řešením nebo rozvojem dětí v dané oblasti.

Tato varianta je určitě vhodná v případě, že víte či cítíte, že je potřeba u benjamínků rozvíjet konkrétní kompetenci, ale nevíte jistě, že zvládnete postavit program atraktivně a adekvátně pro věkovou skupinu benjamínků. O kompetencích skautské výchovy se dočtete zde.

Stáhnout si všechny listy můžete ve variantě k tisku celého souboru nebo ve variantě k prohlížení celého souboru . Je také možné si listy stáhnout jednotlivě.

Připravujeme: Metodika: Benjamínci – První skautská dobrodružství

V metodice najdete praktické informace jak chystat program pro benjamínky, jaká jsou specifika této věkové kategorie, ale i kde všude čerpat další inspiraci. Metodika se také věnuje tématu benjamínků jako součásti skautské organizace. Obsahuje spoustu doporučení, jak u benjamínků pracovat se skautskou výchovnou metodou, nebo se skautskou symbolikou a s pocitem sounáležitosti se skautským hnutím. Text je doplněn četnými příklady z praxe, tipy na aktivity apod.

Kniha je určena jak pro začínající vedoucí z řad roverů a rangers, tak pro dospělé nováčky. Zkušeným vedoucím může být inspirací na ozvláštnění programu či další zdroje. Metodiku není potřeba přečíst od začátku do konce jako román, ale je možné začít kapitolami, které vás nejvíce zajímají. V některých místech na sebe kapitoly navzájem odkazují tak, aby metodika tvořila provázaný celek.

JIŽ BRZY: V metodice mimojiné najdete i inspirační seznam zdrojů (knih, webů, …), který aktualizujeme zde. Také zde odkazujeme na tipy na výpravy pro benjamínky, jejich přehled aktualizujeme zde.

JIŽ BRZY: Metodiku si můžete prohlédnut online zde nebo zakoupit na Junshopu

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.