Zveřejněno 26. 2. 2024
Petra Bašová (Fidla)
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
petra.basova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Grafické vizuály k oslovení dospělých nováčků aneb jak začít s hledáním

Někdy je potřeba najít novou krev a rozšířit tým nováčkem z řad dospělých. Může to přinést zajímavou inspiraci, novou energii i netradiční pohled. Než se však do hledání pustíte, je dobré si vše rozmyslet a naplánovat.

Jak oslovit dospělé nováčky?

Před tím, než se pustíte do hledání nového vedoucího, si s týmem dobře vyjasněte, koho hledáte a proč:

• Jaký člověk vám v týmu schází?
  • Co by mělo být jeho úkolem (nyní i v budoucnu)?
  • Proč sháníte dospělého nováčka? Je dospělý nováček dobrým řešením vašeho problému?
  • Shodli jste se opravdu všichni, že potřebujete nového vedoucího z řad dospělých mimo skauta?
  • Chcete věnovat energii jeho začlenění?

Na začátku je důležité, aby všichni měli na přijetí dospělého nováčka (přibližně) stejný názor. Pokud by jedna polovina týmu s velkým úsilím sehnala dospělého nováčka a druhá polovina ho odmítla přijmout, protože od začátku nikoho “cizího” nechtěla, byla by to velká ztráta času i energie pro všechny zúčastněné.

Prodiskutujte společně i tyto otázky:

• Jaký by ten člověk měl být? Kdo by tak mohl zapadnout do vaší party?
  • Co můžete nově příchozímu dospělákovi nabídnout?
  • Máte mezi sebou někoho, kdo bude mít čas se na začátku nováčkovi věnovat? (říká se mu patron a více si o něm můžete přečíst v metodice Dospělí vítáni )
  • Máte jasno, kdo by měl dospělý nováček být? O specifikách jednotlivých skupin ze kterých k nám dospělí přichází si můžete přečíst ve 4. kapitole metodiky Dospělí vítáni.

Kvalitní náborové vizuály si můžete jednoduše připravit sami pomocí skautských generátorů. Do připravené grafiky vložíte vlastní text (například  název střediska či oddílu) a pak tuto grafiku vystavíte tam, kde si jí může vaše cílová skupina všimnout.

Generátor grafiky pro dospělé nováčky Návody a šablony pro negrafiky Skautský vizuální styl

Už víte, že dospělého nováčka opravdu chcete, víte koho hledat a máte připravenou náborovovou grafiku. Takže kde ji využít?

1. Jako první nástroj využijte jobs.skaut.cz a sepište zde inzerát. Donutí vás to přesně definovat, koho hledáte, a utříbíte si tak myšlenky.
  2. V současné době jsou sociální sítě nejlepším nástrojem pro oslovení skupiny lidí ve vašem okolí. Vytvořte post s náborovou grafikou. Příspěvek mezi sebou sdílejte, podpoříte tím jeho šíření mezi další lidi. Do příspěvku prolinkujte váš inzerát z jobs.skaut.cz.
  3. Náborový materiál rozešlete emailem všem rodičům a všem lidem, které považujete za součást Společenství přátel skautingu.
  4. Grafiku můžete samozřejmě vložit na svůj web.
  5. Můžete se zeptat, zda by obec umístila vaši grafiku na své oficiální stránky.
  6. Máte-li v obci lokální tiskovinu pro místní obyvatele, nechte grafiku otisknout i zde.
  7. Může se zdát, že nástěnky už dneska nefrčí, ale pokud opravdu hledáte všude, dejte plakát s výzvou i sem.

O práci s dospělým nováčkem vyšla celá online metodika Dospělí vítáni. Doporučujeme si doma vytisknout i malý Tahák, v němž jsou důležité body při přijímání dospělého nováčka. Při osobním setkání můžete dospělým zájemcům dát Informační list, ve kterém jsou stručně shrnuty základní informace o skautingu.