Pomoc zvenčí aneb jak a proč budovat společenství přátel skautingu
Společenství přátel skautingu
Jde o seznam osob i firem nakloněných vaší činnosti, vlastně takovou databázi kontaktů a možností, s čím nám kdo může pomoci. Někteří dospělí se rádi zapojí do činnosti oddílu, ve kterém mají potomka nebo je jim skauting myšlenkově sympatický. Mnozí z nich jsou experty na hospodaření, grantová řízení, mediální sféru nebo jsou ochotni kdykoliv přiložit ruku k dílu. Často se také stane, že nám někdo aktivně pomoc nabídne, bylo by škoda získané užitečné spojení ztratit.
Péče o společenství nemusí zabrat mnoho času a nemusí být jen na vedoucím střediska. Označení, stejně jako způsob organizace a míra zapojení členů je čistě na nás. Vše je jen o domluvě s ostatními v týmu. Budování společenství nemá být další povinností vedoucí/ho, je naopak velkou příležitostí obklopit se dalšími skvělými lidmi, kteří mají chuť pomoci, chtějí být středisku/oddílu nablízku a přispět k jeho rozvoji. Může jít o bývalé činovníky, aktivní rodiče členů, sympatizanty z řad veřejnosti a další.
- Jednorázová pomoc se specifickými úkoly, které vyžadují odborníky (tvorba webu, správa nemovitostí, účetnictví apod.).
- Organizace větších akcí, kdy se hodí každá ruka.
- Máte cílovou skupinu při foundraisingu.
- Mentorování v oblastech dotýkajících se skautingu, například přednáška nebo exkurze, která děti zaujme.
- Pravidelná pomoc s každoročními činnostmi: úklidové brigády, stavba/bourání tábora atd.
- Konkrétní žádosti o materiální výpomoc či sponzorské dary.
- A mnohé další.
Zároveň je seznam skautingu nakloněných osob ideální množinou, odkud nabírat dospělé nováčky, z nichž se mohou stát aktivní činovníci střediska/oddílu.
Zapisuj si zajímavé kontakty, samozřejmě se souhlasem všech zúčastněných. Takový seznam není veřejný, nicméně můžeme se o něj podělit třeba v rámci střediska, pokud víme, že nedojde ke zneužití.
S kým začít:
- rodiče členů oddílu,
- bývalí členové a vedoucí,
- lidi zvenčí se zájmem o skauting,
- přátelé, partneři, rodinní příslušníci,
- veřejné osoby (zastupitelé, osobnosti) nakloněné skautingu a jiné…
S každým zájemcem si domluv osobní schůzku v klubovně, nebo mu alespoň zatelefonuj. I kdyby zcela nevyhovoval tvým představám, hned ho neodmítej. Zjisti jeho zkušenosti, motivaci a potenciál a třeba pro něho najdeš nějaké jiné uplatnění. Dbej na to, aby bylo seznamování vždy vstřícné a příjemné pro obě strany, i kdyby k žádné hlubší spolupráci nedošlo.
Přesná domluva o zajištění jakéhokoliv úkolu pomůže předejí případným nedorozuměním a následně zbytečným negativním pocitům na obou stranách. Nepodceňujte ani tuto část. S každým dobrovolníkem proberte jeho možnosti a očekávání. Pravidelně ověřujte, zda vše stále platí, jak se mu daří a zda je ve své roli spokojen.
Výborným nástrojem pro ujasnění konkrétního zadání i očekávaných cílů je dobrovolnická dohoda. Dodává důležitosti jednorázovému úkonu i dlouhodobé spolupráci. Zároveň si při sepisování můžeme uvědomit řadu maličkostí, které mohou být vnímány rozdílně a způsobit pak zbytečné nedorozumění. Čas věnovaný dohodě, je čas věnovaný spolupracovníkům.
Když už někdo do sítě užitečných kontaktů patří, měl by o tom také vědět. Forma, jakou mu to budeme připomínat, je opět čistě na nás. Může to být jednou za čas hromadný e-mail nebo pozvánka do facebookové skupiny, pokud je určená veřejnosti a informuje o vašich aktivitách a potřebách.
Nezapomínejme děkovat – tito lidé nám pomáhají z dobré vůle. Je vhodné jejich práci odměnit i něčím příjemným, jako je táborák s kytarou, pohoštění a přátelské posezení, nebo malý dárek, který vlastnoručně vyrobí členové oddílů.
Budovat a udržovat kontakty by nemělo být zátěží pro oddílové a střediskové vedoucí. Klidně tím pověřme činovníka, který na to má čas a projeví o to zájem (pro ujasnění představ obou stran je vhodná dobrovolnická dohoda).
Smyslem společenství přátel skautingu a podobných uskupení pomocníků zvenčí je ulehčit vedoucím práci a ulevit jim od úkolů, které by byly zbytečně náročné, ne-li neproveditelné. Nebojme se požádat o pomoc – nikdy na to nejsme sami.
Důležité je udržovat společenství přátel skautingu živé a aktuální. Když o lidi projevíme zájem, projeví zájem i oni o nás.
Podívat se můžeš i do metodiky Dospělí vítáni nebo do přehledu forem zapojení dospělých do skautingu.