( Aktuální )
Zveřejněno 22. 2. 2024
Kateřina Slavíková
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
katerina.slavikova@skaut.cz
Petra Bašová (Fidla)
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
petra.basova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Mentoring – přirozený způsob předávání zkušeností

Zkušenější zasvětí do role nováčka a je mu k ruce, kdykoliv to potřebuje. A právě o tom je mentoring. Jde o přirozený způsob učení a pomoci, které lidstvo používá od pradávna.

O mentoringu

Mentoring je proces předávání zkušeností. Je jednodušší a efektivnější načerpat zkušenosti od někoho, kdo se v oblasti dlohodobě pohybuje, než si všechno hledat a zkoušet sám. Jádrem mentoringu je vztah dvou osob mentora/​mentorky a mentorované/ho.

Jde o oboustraně přínosnou spolupráci. Mentorovaným se otevírají nové obzory a mentoři mohou mít dobrý pocit, že zkušenosti, které během praxe nabyli jsou užitečné i jejich následovníkům. Mentorský princip je ve skautské výchově všudypřítomný, stojí na něm družinový systém i vedení oddílů, kdy vedoucí coby mentoři směřují rádce a rádkyně. Mentoring se skvěle uplatní při práci s mladými vedoucími oddílů či středisek a obecně činovníky, kteří jsou noví ve své funkci. Právě ti aktivně vyhledávají mentory pro dané oblasti a spolupracují s nimi.

Principem komunikace je při mentoringu otevřenost  – nikdo by se neměl bát říct, že mu něco nevyhovuje.

Kdy využít zkušenosti mentora

 • Chceš se ve své roli/​situaci lépe zorientovat, něco se naučit a někam se posunout.
 • Chceš dělat věci dobře a s radostí a chceš vědět, jak nejlíp na to.
 • Chceš se učit sdílením zkušeností a diskusí.
 • Nestydíš se klást otázky, požádat o radu a vítáš zpětnou vazbu.
 • Dokážeš pojmenovat své potřeby a cíle, kterých chceš dosáhnout.

Jak mentoring probíhá

Zde bývají aktivnější spíše mentorovaní, kteří hledají někoho, kdo by jim mohl pomoct. O pomoc s nalezením mentora mohou požádat vedoucího střediska či výchovného zpravodaje.

Dvě strany se „našly“ a nyní musí vyladit své představy a možnosti. Vedle organizačních záležitostí (kdy a jak bude mentoring probíhat) je třeba si sdělit, co oba od mentoringu očekáváte, k jakým cílům směřujete.

Setkávání podle dohodnuté frekvence, řešení akutních problémů e-mailem nebo telefonicky, zpětná vazba, sledování, zda naplňujeme definované cíle. Nebojte se řešit témata nová i obecnější, která přesahují skauting.

Po uplynutí dohodnuté doby vyhodnoťte, zda byl podle vás mentoring úspěšný. Můžete v mentoringu pokračovat, ukončit jej nebo navázat na vztah v nových rolích – ať už jako přátelé, nebo občasná „poradna“ na telefonu.

Jak získat mentora

Na začátku hledání mentora si vyjasni oblasti, ve kterých chceš, aby byl mentor tvým vzorem. Zvaž své časové možnosti a preferovaný způsob setkávání. Pokud není nikdo, kdo by odpovídal tvým představám o mentorovi ve tvém středisku, neváhej hledat i mimo něj.

Vhodným mentorem by mohl být tvůj předchůdce ve funkci nebo instruktor vzdělávacího kurzu. Můžeš se zeptat na střediskové radě nebo skautském okrese/​kraji, jestli znají někoho, kdo by ti byl dobrým mentorem. Poptávat mentory můžeš i na skaut.cz/​jobs .

Chci se stát mentorem

Mentor má zkušenosti, které touží předávat. Je to člověk schopný reflexe a nadhledu - umí se podívat na problémy očima mentorovaných.

Máš předpoklady být dobrým mentorem, pokud:

 • Dáváš upřímné rady a odpovědi a nebojíš se upozorňovat na úskalí.
 • Dokážeš povzbudit, inspirovat, pochválit.
 • Máš na mentoring čas, je snadné se s tebou spojit a setkat.
 • Zvládáš zůstávat neutrální, nehledáš vždy vinu v druhých a nesrážíš přístup ostatních.
 • Zajímáš se o budoucnost skautingu a o výzvy, jimž čelí nové generace činovníků.
 • Umíš dávat konstruktivní a pozitivní zpětnou vazbu.
 • Jsi otevřený/á debatám a diskusím o tématech, s nimiž přicházejí druzí.

Pokud tě aktivní mentoring zajímá a chceš se stát mentorem/​mentorkou, dej o sobě vědět. Sepiš, co můžeš nabídnout. Jaké jsou tvoje zkušenosti ze skautského, osobního i profesního života, kolik času a energie můžeš mentoringu věnovat. Zpracuj to do medailonku, připiš, jakým formám setkávání dáváš přednost, a oslov skauty a skauty ve svém okolí.

Konkrétně můžeš nabídnout pomoc nástupcům na pozici, kterou jsi dříve zastával/​a. Svou nabídku můžeš přednést na střediskové radě nebo zaslat skautskému okresu/​kraji – požádej organizační jednotky, aby ji šířily na sociálních sítích. Můžeš ji uveřejnit i na Facebooku Skautská personalistika a jobs

Seminář o mentoringu

Odbor pro personalistiku nabízí seminář na klíč na téma Mentoring jako přirozená věc ve skautingu.

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.