( Aktuální )
Zveřejněno 7. 6. 2021
Josef Boubín
KÚJ - koordinátor personalistických projektů
josef.boubin@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová – Prcek

Mentoring – přirozený způsob předávání zkušeností

Zkušenější zasvětí do role nováčka a je mu k ruce, kdykoliv to potřebuje. A právě o tom je mentoring. Jde o přirozený způsob učení a pomoci, které lidstvo používá od pradávna.

O mentoringu

Mentoring je proces předávání zkušeností. Je jednodušší a efektivnější načerpat zkušenosti od někoho, kdo se v oblasti dlohodobě pohybuje, než si všechno hledat a zkoušet sám. Jádrem mentoringu je vztah dvou osob mentora/mentorky a mentorované/ho.

Jde o oboustraně přínosnou spolupráci. Mentorovaným se otevírají nové obzory a mentoři mohou mít dobrý pocit, že zkušenosti, které během praxe nabyli jsou užitečné i jejich následovníkům. Mentorský princip je ve skautské výchově všudypřítomný, stojí na něm družinový systém i vedení oddílů, kdy vedoucí coby mentoři směřují rádce a rádkyně. Mentoring se skvěle uplatní při práci s mladými vedoucími oddílů či středisek a obecně činovníky, kteří jsou noví ve své funkci. Právě ti aktivně vyhledávají mentory pro dané oblasti a spolupracují s nimi.

Principem komunikace je při mentoringu otevřenost  – nikdo by se neměl bát říct, že mu něco nevyhovuje.

Kdy využít zkušenosti mentora

 • Chceš se ve své roli/situaci lépe zorientovat, něco se naučit a někam se posunout.
 • Chceš dělat věci dobře a s radostí a chceš vědět, jak nejlíp na to.
 • Chceš se učit sdílením zkušeností a diskusí.
 • Nestydíš se klást otázky, požádat o radu a vítáš zpětnou vazbu.
 • Dokážeš pojmenovat své potřeby a cíle, kterých chceš dosáhnout.

Jak mentoring probíhá

Zde bývají aktivnější spíše mentorovaní, kteří hledají někoho, kdo by jim mohl pomoct. O pomoc s nalezením mentora mohou požádat vedoucího střediska či výchovného zpravodaje.

Dvě strany se „našly“ a nyní musí vyladit své představy a možnosti. Vedle organizačních záležitostí (kdy a jak bude mentoring probíhat) je třeba si sdělit, co oba od mentoringu očekáváte, k jakým cílům směřujete.

Setkávání podle dohodnuté frekvence, řešení akutních problémů e-mailem nebo telefonicky, zpětná vazba, sledování, zda naplňujeme definované cíle. Nebojte se řešit témata nová i obecnější, která přesahují skauting.

Po uplynutí dohodnuté doby vyhodnoťte, zda byl podle vás mentoring úspěšný. Můžete v mentoringu pokračovat, ukončit jej nebo navázat na vztah v nových rolích – ať už jako přátelé, nebo občasná „poradna“ na telefonu.

Jak získat mentora

Na začátku hledání mentora si vyjasni oblasti, ve kterých chceš, aby byl mentor tvým vzorem. Zvaž své časové možnosti a preferovaný způsob setkávání. Pokud není nikdo, kdo by odpovídal tvým představám o mentorovi ve tvém středisku, neváhej hledat i mimo něj.

Vhodným mentorem by mohl být předchůdce tvé funkce nebo instruktor vzdělávacího kurzu. Můžeš se zeptat na střediskové radě nebo skautském okrese/kraji, jestli znají někoho, kdo by ti byl dobrým mentorem. Hledat můžeš i na Facebooku ve skupině Skautská personalistika a jobs  nebo na jobs.skaut.cz , kde můžeš mentory i poptávat.

Chci se stát mentorem

Mentor má zkušenosti, které touží předávat. Je to člověk schopný reflexe a nadhledu - umí se podívat na problémy očima mentorovaných.

Máš předpoklady být dobrým mentorem, pokud:

 • Dáváš upřímné rady a odpovědi a nebojíš se upozorňovat na úskalí.
 • Dokážeš povzbudit, inspirovat, pochválit.
 • Máš na mentoring čas, je snadné se s tebou spojit a setkat.
 • Zvládáš zůstávat neutrální, nehledáš vždy vinu v druhých a nesrážíš přístup ostatních.
 • Zajímáš se o budoucnost skautingu a o výzvy, jimž čelí nové generace činovníků.
 • Umíš dávat konstruktivní a pozitivní zpětnou vazbu.
 • Jsi otevřený/á debatám a diskusím o tématech, s nimiž přicházejí druzí.

Pokud tě aktivní mentoring zajímá a chceš se stát mentorem/mentorkou, dej o sobě vědět. Sepiš, co můžeš nabídnout. Jaké jsou tvoje zkušenosti ze skautského, osobního i profesního života, kolik času a energie můžeš mentoringu věnovat. Zpracuj to do medailonku, připiš, jakým formám setkávání dáváš přednost, a oslov skauty a skauty ve svém okolí.

Konkrétně můžeš nabídnout pomoc nástupcům na pozici, kterou jsi dříve zastával/a. Svou nabídku můžeš přednést na střediskové radě nebo zaslat skautskému okresu/kraji – požádej organizační jednotky, aby ji šířily na sociálních sítích. Můžeš ji uveřejnit na Facebooku Skautská personalistika a jobs  nebo na jobs.skaut.cz .

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám znalostní bázi vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. A budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.