( Aktuální )
Zveřejněno 11. 4. 2024
Petra Bašová (Fidla)
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
petra.basova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Koučink pro skauty

Řešíš osobní téma, ve kterém se potřebuješ posunout a nevíš přesně, kudy a jak na to? Je tu možnost využít za zvýhodněnou cenu profesionálního kouče, který ti pomůže objevovat, rozvíjet a posilovat vlastní potenciál.

Vše podstatné o koučinku pro skauty se dozvíš v tomto videu nebo v textu níže.

Co je to koučink

Pochopení podstaty kouče přibližuje metafora kočího (v angl. coach) v dostavníku, který pomáhá lidem dostat se z výchozího místa do cíle rychleji a pohodlněji. Během cesty pokládá kouč správně zvolené otázky ve chvíli, kdy je koučovaný potřebuje slyšet, aby se mohl posunout dál. 

V praxi to znamená, že díky konzultaci s koučem objevíš vlastní řešení pro (nejen) tíživé životní situace. Ušiješ je na míru sám/​a sobě a vychutnáš si nově nabytou odvahu a odpovědnost za vlastní život.

Koučování pomůže v ujasnění vlastních myšlenek, donutí člověka odpovědět si na své vlastní otázky.“

Projekt Koučink pro skauty

Koučink pro skauty je benefit pro činovníky od 15-ti let, zejména pro rádce, členy oddílových rad, rovery a rangers, vedoucí oddílů, středisek, okresů i krajů a další činovníky. Smyslem projektu je zaměřit se na tvůj rozvoj. Věříme, že pokrok, který uděláš v osobním rozvoji, se projeví i na podpoře a rozvoji ostatních skautů a skautek.

Koučovací setkání je možné uskutečnit i online. K řešení si můžeš přinést jakékoliv téma, nemusí se nutně týkat skautingu.

Projekt realizujeme ve spolupráci s Koučink Centrem a CoEdu . Koučink Centrum je organizace, která přinesla koučink do České republiky a právě jí vyškolení certifikovaní koučové poskytují své služby v projektu. CoEdu zastřešuje program z hlediska administrativní stránky. S projektem přišla a za obě organizace jej vede koučka a makléřka Jana Onderková, ACC.

 Proces koučování trvá zpravidla 4 – 6 měsíců. Konzultace probíhají přibližně jednou za 14 dnů, a to osobně, telefonicky nebo online.

 Zvýhodněná cena za jedno setkání s koučem je 300,- Kč (cena platná od 1. 1. 2024).

Koučování ti neřekne, co a jak máš dělat, ale ukáže ti jak si na to přijít sám.

Jak se do projektu zapojit

 • Ujasni si téma, které potřebuješ řešit.
 • Níže si vyber svého kouče.
 • Napiš e-mail na koucink@skaut.cz a koordinátor tě propojí s vybraným koučem.
 • Když tě první setkání s koučem osloví a budeš chtít pokračovat, podepíšete spolu Dohodu o spolupráci.
 • Platby budeš řešit s organizací CoEdu, a to převodem na účet 2900409740/​2010 jednou za tři měsíce. Do poznámky uveď své a koučovo příjmení. Po připsání částky na účet obdržíš fakturu.
 • Jestli máš jakékoliv dotazy, napiš nám na koucink@skaut.cz . Rádi ti na vše odpovíme.

Témata pro koučování

Škála koučovacích témat může být velmi různá, pro představu např.:

 • Jak vyvážit skautský a soukromý život.
 • Jak zlepšit mezilidské vztahy a komunikaci.
 • Jak zvládat emoce, kritiku a stres.
 • Jak řídit svůj tým.
 • Jak motivovat tým k činnosti.
 • Budování přirozené autority.
 • Jak vyřešit konfliktní situaci.
 • Jak si vybrat a vychovat nástupce.
 • Jak dobře spolupracovat se svým zástupcem.
 • Chci nebo nechci převzít oddíl/​středisko?
 • Ujasnění priorit.
 • Jak dlouho to chci ještě dělat.

Vyber si svého kouče


Jana Onderková

Jana Onderková

"Využila jsem koučink pro svůj osobní rozvoj a zefektivnění podnikání. Osvědčil se mi a nyní jsem ráda, že mohu jeho benefity obohacovat další lidi." Více o Janě


Aleš Stuchlík

Aleš Stuchlík

"Koučování, mentoringu a lektorování jsem se začal věnovat proto, že jsem cítil touhu propojit občas poněkud suché akademické poznatky s běžným denním životem a najít praktické využití neurovědy pro lidský život. Ve své práci využívám moderní poznatky o lidském mozku a propojuji je s moderním motivačním přístupem a rovnocenným partnerstvím s klienty." Více o Alešovi


Alena Ptáčková

Alena Ptáčková

"Ke koučinku mě přivedla touha pomáhat druhým a povzbuzovat je. Koučink vnímám jako metodu umožňující účinně rozvinout schopnosti člověka. Věřím, že každý z nás máme v sobě skryté schopnosti potřebné k dosažení životních změn a záleží jen na nás, zda je dokážeme využít." Více o Aleně


Jan Holík

Jan Holík

"Koučink se mi líbí jako metoda pro rozvoj osobních dovedností, definování cílů/snů a nalézání cest k jejich naplnění." Více o Janovi


Alena Wendlerová

Alena Wendlerová

"Pomáhám lidem najít sílu a schopnosti, o kterých často ani nevědí, že je mají." Více o Aleně


Pavel Rabenseifner

Pavel Rabenseifner

" Věřím, že každý z vás má takové silné stránky, které mu pomohou k dosažení jeho cíle či cesty." Více o Pavlovi


Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.