Zveřejněno 21. 11. 2023
Petra Bašová (Fidla)
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
petra.basova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Koučink pro skauty

Řešíš osobní téma, ve kterém se potřebuješ posunout a nevíš přesně, kudy a jak na to? Je tu možnost využít za zvýhodněnou cenu profesionálního kouče, který ti pomůže objevovat, rozvíjet a posilovat vlastní potenciál.

Vše podstatné o koučinku pro skauty se dozvíš v tomto videu nebo v textu níže.

Co je to koučink

Pochopení podstaty kouče přibližuje metafora kočího (v angl. coach) v dostavníku, který pomáhá lidem dostat se z výchozího místa do cíle rychleji a pohodlněji. Během cesty pokládá kouč správně zvolené otázky ve chvíli, kdy je koučovaný potřebuje slyšet, aby se mohl posunout dál.

V praxi to znamená, že díky konzultaci s koučem objevíš vlastní řešení pro (nejen) tíživé životní situace. Ušiješ je na míru sám/​a sobě a vychutnáš si nově nabytou odvahu a odpovědnost za vlastní život.

Koučování pomůže v ujasnění vlastních myšlenek, donutí člověka odpovědět si na své vlastní otázky.“

Projekt Koučink pro skauty

Koučink pro skauty je benefit pro činovníky od 15-ti let, zejména pro rádce, členy oddílových rad, rovery a rangers, vedoucí oddílů, středisek, okresů i krajů a další činovníky. Smyslem projektu je zaměřit se na tvůj rozvoj. Věříme, že pokrok, který uděláš v osobním rozvoji, se projeví i na podpoře a rozvoji ostatních skautů a skautek.

Koučovací setkání je možné uskutečnit i online. K řešení si můžeš přinést jakékoliv téma, nemusí se nutně týkat skautingu.

Projekt realizujeme ve spolupráci s Koučink Centrem a CoEdu . Koučink Centrum je organizace, která přinesla koučink do České republiky a právě jí vyškolení certifikovaní koučové poskytují své služby v projektu. CoEdu zastřešuje program z hlediska administrativní stránky. S projektem přišla a za obě organizace jej vede koučka a makléřka Jana Onderková, ACC.

Proces koučování trvá zpravidla 4 – 6 měsíců. Konzultace probíhají přibližně jednou za 14 dnů, a to osobně, telefonicky nebo online.

Zvýhodněná cena za jedno setkání s koučem je 300,- Kč (cena platná od 1. 1. 2024).

Koučování ti neřekne, co a jak máš dělat, ale ukáže ti jak si na to přijít sám.

Jak se do projektu zapojit

• Ujasni si téma, které potřebuješ řešit.
  • Níže si vyber svého kouče.
  • Napiš e-mail na koucink@skaut.cz a koordinátor tě propojí s vybraným koučem.
  • Když tě první setkání s koučem osloví a budeš chtít pokračovat, podepíšete spolu Dohodu o spolupráci. Zvýhodněná cena za jedno setkání s koučem je 200,- Kč.
  • Platby budeš řešit s organizací CoEdu, a to převodem na účet 2900409740/​2010 jednou za tři měsíce. Do poznámky uveď své a koučovo příjmení. Po připsání částky na účet obdržíš fakturu.
  • Jestli máš jakékoliv dotazy, napiš nám na koucink@skaut.cz . Rádi ti na vše odpovíme.

Témata pro koučování

Škála koučovacích témat může být velmi různá, pro představu např.:

• Jak vyvážit skautský a soukromý život.
  • Jak zlepšit mezilidské vztahy a komunikaci.
  • Jak zvládat emoce, kritiku a stres.
  • Jak řídit svůj tým.
  • Jak motivovat tým k činnosti.
  • Budování přirozené autority.
  • Jak vyřešit konfliktní situaci.
  • Jak si vybrat a vychovat nástupce.
  • Jak dobře spolupracovat se svým zástupcem.
  • Chci nebo nechci převzít oddíl/​středisko?
  • Ujasnění priorit.
  • Jak dlouho to chci ještě dělat.

Vyber si svého kouče

Jana Onderková

"Využila jsem koučink pro svůj osobní rozvoj a zefektivnění podnikání. Osvědčil se mi a nyní jsem ráda, že mohu jeho benefity obohacovat další lidi." Více o Janě

Aleš Stuchlík