( Aktuální )
Zveřejněno 15. 2. 2023
Petra Bašová (Fidla)
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
petra.basova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Koučink pro skauty

Řešíš osobní téma, ve kterém se potřebuješ posunout a nevíš přesně, kudy a jak na to? Je tu možnost využít za zvýhodněnou cenu profesionálního kouče, který ti pomůže objevovat, rozvíjet a posilovat vlastní potenciál.

Vše podstatné o koučinku pro skauty se dozvíš v tomto videu nebo v textu níže.

Co je to koučink

Pochopení podstaty kouče přibližuje metafora kočího (v angl. coach) v dostavníku, který pomáhá lidem dostat se z výchozího místa do cíle rychleji a pohodlněji. Během cesty pokládá kouč správně zvolené otázky ve chvíli, kdy je koučovaný potřebuje slyšet, aby se mohl posunout dál. 

V praxi to znamená, že díky konzultaci s koučem objevíš vlastní řešení pro (nejen) tíživé životní situace. Ušiješ je na míru sám/​a sobě a vychutnáš si nově nabytou odvahu a odpovědnost za vlastní život.

Koučování pomůže v ujasnění vlastních myšlenek, donutí člověka odpovědět si na své vlastní otázky.“

Projekt Koučink pro skauty

Koučink pro skauty je benefit pro činovníky od 15-ti let, zejména pro rádce, členy oddílových rad, rovery a rangers, vedoucí oddílů, středisek, okresů i krajů a další činovníky. Smyslem projektu je zaměřit se na tvůj rozvoj. Věříme, že pokrok, který uděláš v osobním rozvoji, se projeví i na podpoře a rozvoji ostatních skautů a skautek.

Koučovací setkání je možné uskutečnit i online. K řešení si můžeš přinést jakékoliv téma, nemusí se nutně týkat skautingu.

Projekt realizujeme ve spolupráci s Koučink Centrem a CoEdu . Koučink Centrum je organizace, která přinesla koučink do České republiky a právě jí vyškolení certifikovaní koučové poskytují své služby v projektu. CoEdu zastřešuje program z hlediska administrativní stránky. S projektem přišla a za obě organizace jej vede koučka a makléřka Jana Onderková, ACC.

 Proces koučování trvá zpravidla 4 – 6 měsíců. Konzultace probíhají přibližně jednou za 14 dnů, a to osobně, telefonicky nebo online.

 Zvýhodněná cena za jedno setkání s koučem je 200,- Kč.

Koučování ti neřekne, co a jak máš dělat, ale ukáže ti jak si na to přijít sám.

Jak se do projektu zapojit

 • Ujasni si téma, které potřebuješ řešit.
 • Níže si vyber svého kouče.
 • Napiš e-mail na koucink@skaut.cz a koordinátor tě propojí s vybraným koučem.
 • Když tě první setkání s koučem osloví a budeš chtít pokračovat, podepíšete spolu Dohodu o spolupráci. Zvýhodněná cena za jedno setkání s koučem je 200,- Kč.
 • Platby budeš řešit s organizací CoEdu, a to převodem na účet 2900409740/​2010 jednou za tři měsíce. Do poznámky uveď své a koučovo příjmení. Po připsání částky na účet obdržíš fakturu.
 • Jestli máš jakékoliv dotazy, napiš nám na koucink@skaut.cz . Rádi ti na vše odpovíme.

Témata pro koučování

Škála koučovacích témat může být velmi různá, pro představu např.:

 • Jak vyvážit skautský a soukromý život.
 • Jak zlepšit mezilidské vztahy a komunikaci.
 • Jak zvládat emoce, kritiku a stres.
 • Jak řídit svůj tým.
 • Jak motivovat tým k činnosti.
 • Budování přirozené autority.
 • Jak vyřešit konfliktní situaci.
 • Jak si vybrat a vychovat nástupce.
 • Jak dobře spolupracovat se svým zástupcem.
 • Chci nebo nechci převzít oddíl/​středisko?
 • Ujasnění priorit.
 • Jak dlouho to chci ještě dělat.

Vyber si svého kouče


Jana Onderková

Jana Onderková

"Využila jsem koučink pro svůj osobní rozvoj a zefektivnění podnikání. Osvědčil se mi a nyní jsem ráda, že mohu jeho benefity obohacovat další lidi." Více o Janě


Aleš Stuchlík

Aleš Stuchlík

"Koučování, mentoringu a lektorování jsem se začal věnovat proto, že jsem cítil touhu propojit občas poněkud suché akademické poznatky s běžným denním životem a najít praktické využití neurovědy pro lidský život. Ve své práci využívám moderní poznatky o lidském mozku a propojuji je s moderním motivačním přístupem a rovnocenným partnerstvím s klienty." Více o Alešovi


Alena Ptáčková

Alena Ptáčková

"Ke koučinku mě přivedla touha pomáhat druhým a povzbuzovat je. Koučink vnímám jako metodu umožňující účinně rozvinout schopnosti člověka. Věřím, že každý z nás máme v sobě skryté schopnosti potřebné k dosažení životních změn a záleží jen na nás, zda je dokážeme využít." Více o Aleně


Jan Holík

Jan Holík

"Koučink se mi líbí jako metoda pro rozvoj osobních dovedností, definování cílů/snů a nalézání cest k jejich naplnění." Více o Janovi


Alena Wendlerová

Alena Wendlerová

"Pomáhám lidem najít sílu a schopnosti, o kterých často ani nevědí, že je mají." Více o Aleně


Pavel Rabenseifner

Pavel Rabenseifner

" Věřím, že každý z vás má takové silné stránky, které mu pomohou k dosažení jeho cíle či cesty." Více o Pavlovi


Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám znalostní bázi vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. A budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.