( Aktuální )
Zveřejněno 1. 11. 2023
Jaroslav Petřík (Australan)
KÚJ – koordinátor výchovných zpravodajů
jaroslav.petrik@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Semafor – zhodnocení činnosti pomocí papíru a tužky

Dopravní semafor dává jasné instrukce. Zastav se, připrav se a jeď. A právě tímto pohledem je dobré podívat se na oddíl či tábor. Společně a otevřeně zjistit, co funguje, co je potřeba zlepšit a čeho se naopak v budoucnu vyvarovat. Semafor je založen na volné diskuzi, a proto je vhodnější pro menší skupiny. Je přehledný, jednoduchý k použití, a navíc s ním lze pracovat kdekoliv bez přístupu k internetu, tedy klidně v lese na pařezu.

Semafor je rozdělen na tři části:

Semafor

Nejlepší je začít otevřenou diskuzí s celou oddílovou radou včetně rádců. Pomoci vám může seznam otázek ze všech důležitých oblastí (Otázky pro oddíly  / Otázky pro tábory  ). Pro větší přehlednost jsou rozdělené do pěti částí, tedy je možné vybrat si pouze tu, která je pro vás v danou chvíli aktuální:

  • Lidé
  • Řešení a plánování
  • Program a činnost
  • Působení na venek
  • Zázemí

Otázky můžete probrat všechny najednou, nebo si vybrat jen některé a ostatní odložit na později, či se jimi nezaobírat vůbec. Vše je dobré přizpůsobit vašim potřebám a hlavně si na diskuzi vyhradit dostatek času. 

Semafor pro tábory – otázky [pdf, 278.44 kB] Semafor pro oddíly – otázky [pdf, 268.77 kB]

Po diskuzi si vyberte několik bodů, na které se chcete v nejbližší době zaměřit. Na záznamový arch  zapište jen to nejdůležitější, konkrétní body, na kterých se shodnete a které je možné realizovat. Pro přehlednost je rozdělte do třech oblastí: 

Červená oblast určená na sepsání aktuálních činností, aktivit nebo zvyklostí, se kterými chcete přestat.

Oranžová pro věci, s nimiž jste spokojení a chcete v nich pokračovat i nadále.

Zelená na zaznamenání nápadů, které byste rádi zkusili nově zavést.

Semafor – záznamový arch [pdf, 17.52 kB]

Správná inspirace a motivace má velkou sílu. Zjisti, co se jinde osvědčilo a na koho se případně ve středisku, okrese i kraji obrátit. Zde najdeš odkazy na užitečné články, literaturu, celostátní akce, facebookové skupiny i TED videa. 

Semafor pro tábory – inspirace [pdf, 330.27 kB] Semafor pro oddíly – inspirace [pdf, 298.97 kB]
Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.