Pro vedoucí oddílů
Hledám konkrétní programy a pomůcky
Skautský výchovný program má směřovat k všestranné výchově jedince připraveného na svět, ve kterém žije a přebírá aktivní roli v jeho spoluvytváření. Klimatická změna je bezpochyby tématem současnosti i budoucnosti.
V kompetencích skautské výchovy (tedy znalostech, dovednostech nebo postojích, kterých chceme ve výchově svěřených holek a kluků dosáhnout), najdeme hned 4 (z celkových 24), kde se téma bezprostředně promítá:
- Uvědomuje si propojenost světa a svou roli v něm.
- Učí se porozumět přírodě a krajině kolem sebe.
- Uvědomuje si hodnotu přírody, rozvíjí a kultivuje svůj vztah k přírodě.
- Chová se šetrně a ví proč.
Výchovné nástroje na tyto kompetence přímo navazují, najdeš tam tedy přímo úkoly ve stezce či témata odborek, kde si kluci a holky důležité kompetence osvojí.
Více o konkrétních místech, kde hledat napříč věkem od vlčat, světlušek a žabiček po rovery a rangers si přečti v článku Jak zařadit klimatickou změnu do programu?
V rozšířeném filtru zadej do druhu aktivity “klima” a najdou se ti programy s tímto štítkem. Pěknou řádku už jich tam najdeš.
Také může pomoci vyhledávat v oblasti Svět okolo nás (podoblast Propojenost světa) nebo Příroda kolem nás (podoblast Šetrné chování).
Vyzkoušej třeba aktivity:
Anebo využij programových zdrojů od dalších organizací, které se tématem zabávají. Často jsou navržené programy koncipované pro prostředí školních tříd, ale jistě poslouží jako dobrý zdroj pro přetvoření do prostředí schůzek, výprav či táborů.
1) Klimatické lekce od Člověka v tísni
2) Programy od NaZemi
Organizace NaZemi nabízí hned 4 nové krátké metodiky ke klimatu pro využití ve školách i mimo ně.
- Svět nerovných možností - 45 minutová lekce. Nerovnost mezi lidmi je přetrvávající a sílící světovou výzvou. Program představuje její rozmanité formy a propojuje je s dopady i příčinami klimatické změny.
- Jak transformovat automobilovou dopravu - dvě lekce, které je možné realizovat v rámci dvou 45 minutových hodin. Lekce nabádá k přemýšlením nad tím, jaká řešení pro dekarbonizaci dopravy se v současnosti nabízejí a která skutečně přispívají k udržitelné mobilitě.
- Gender a klimatická změna - dvě lekce, které je možné realizovat v rámci dvou 45 minutových hodin. Lekce odpovídá na otázky, jak spolu ale souvisí klimatická krize a proměna genderových rolí ve společnosti? Proč mají muži vyšší ekologickou stopu než ženy? Čím to je, že ženy ve vedoucích pozicích dosahují lepších environmentálních výsledků? Proč klimatická změna dopadá více na ženy?
- Klimatické bingo , 90 minutová lekce, která vtáhne do příběhů lidí, kteří jsou blízce spojení se změnou klimatu (ať už pociťují její dopady, nebo jsou blízko možností změny)
Desková hra vyvinutá za účelem tematizování klimatické změny a jejího vlivu na Evropu a globální jih a vede k cíli vybudovat planetu budoucnosti se soběstačnou ekonomikou. Hra je pro děti i dospělé (12+)
Kromě možnosti zakoupit ji v herních prodejnách je možnost pro vzdělávací instituce nebo zájmové kluby o ni zažádat (na info@namysli.co) a dostat ji zdarma.
Desková hra simuluje reálné využívání krajiny s projevem pozitivních i negativních událostí, které ji ovlivňují. Hra je pro děti i dospělé (12+) Hru je možné zahrát si i na mobilním telefonu .
je zcela novou hrou pro PC a mobilní telefony, kde je vaším protivníkem klimatická změna. S tím se dá bojovat pouze za pomoci těch nejlepších technologických vynálezů. Abyste se k nim dostali, budete muset směřovat vývoj společnosti, modernizovat průmysl a také chránit přírodu ohroženou emisemi. Hra je dostupná zdarma!
Festival každoročně představuje desítky soutěžních filmů z celého světa a zve významné české i mezinárodní hosty. Mimo filmové snímky nabízí přednášky a workshopy s odborníky, diskuze a besedy se zajímavými hosty i tvůrci soutěžních filmů. Každý rok otevírá festival některé z aktuálních environmentálních témat současnosti.
Každoroční filmový festival, jehož snímky reflektují témata spojená s udržitelným zemědělstvím a dalšími potravinářskými tématy ve spojitosti se změnami klimatu.
Navštivte tento lidskoprávní festival, kde se často téma klimatické změny promítá. Na webu Promítejity si pak můžeš filmy napříč ročníky festivalu i tématy vyhledat a pořídit. Na stránkách jednotlivých filmů najdeš leckdy i doprovodné materiály, které můžete využít k programu schůzky či filmového večera.
- Klima je příležitost - Petr Daniš: kniha shrnuje nejdůležitější fakta a fascinující příběhy změn pro každého, komu záleží na osudu světa. Autor klimatickou změnu nevnímá jen jako hrozbu, ale především jako jedinečnou příležitost ke změně.
- Beton a hlína - Viktorie Hanišová: prostřednictvím třinácti rozhovorů autorka zachycuje rozmanitou snahu lidí žít udržitelně a zodpovědně i v hektickém prostředí měst.
- Klimatická změna - příčiny, dopady a adaptace - Marek Michal a kol.: kniha je o fenoménu globální změna a jeho významu pro člověka z pohledu jak klimatického, tak i z pohledu společenského. Přináší odborný pohled na historické klima v České republice, příčiny vzniku klimatických změn, současné projevy a důsledky klimatickým změn a v neposlední řadě také přináší možnosti řešení tohoto problému v budoucnosti, včetně scénářů vývoje.
Knihy vhodné pro děti:
Mravenčí chůva
přináší denně novinky ze světa knih pro děti a nebojí se ani náročných témat jako je umírání, migrace, válka či právě klimatická změna. Níže naleznete jejich tipy k tomuto tématu:
- Planeta Praha . Průvodce nečekaně pestrou přírodou města - Pojednání o pražské přírodě
- Říkejte mi Greta aneb návod, jak společně zachránit svět - Čtivě napsaná kniha o myšlenkách, které přináší Greta Thunberg
- Malí lidé, velké sny: David Attenborough - Obrázková kniha slavné série o britském přírodovědci
- Včelař Josífek - O důležitosti včel i tom, že nejpodstatnější je začít u sebe
- Jak se vyznat v klimatu - Průvodce naléhavými otázkami v souvislosti se změnou klimatu
- Palmy na severním pólu – Velký příběh o klimatických změnách - Průvodce po historii i současnosti klimatických změn
- Zelená (se) Země: O přírodě, ekologii a tak - Komiksový průvodce ukazující, jak lidé ovlivňují Zemi
- 50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety - Kniha nabitá informacemi, návody a aktivitami
Hledám projekt, do kterého se zapojit
Patronáty jsou projekt od Skautského institutu, který nabízí “převzít patronát” nad kouskem přírody. Klukům a holkám je ukázáno, jak se aktivně zapojit do ochrany přírody. Cílem programu je propojit oddíl s odborníkem a také se správcem nějakého cenného území a nasměrovat mladé k účinným aktivitám ochrany přírody. Členové oddílu pečují o “svůj” kousek krajiny a díky tomu se dozvídají jaké jsou v místě přírodní hodnoty, jak funguje daný biotop a mnoho dalších souvislostí.
Projekt Krajina v našich rukou nese 4 témata: Voda ve městě, Zdravý les, Voda v krajině, Živá půda. Ke každému najdeš na webu zpracovanou aktivitu. Projekt taky vybízí k vlastním projektům v rámci oddílů a nabízí metodickou podporu: můžeš se zúčastnit workshopu, nebo jet na jednu z klima víkendovek. Ptáš se, jaké klimaticky příznivé aktivity můžete dělat jako jednotlivci, oddíly či středisko - stáhni si Receptář opatření pro oddíly.
Ekoklubovna je o týmech skautů a skautek, kteří mají rádi svoji klubovnu nebo základnu a chtějí zároveň zlepšovat životní prostředí. Projekt probíhá pod patronátem mezinárodního programu Ekoškola a nabízí zapojeným týmům získat pro svoji klubovnu mezinárodní ocenění The Eco-Schools Green Flag. Stejně jako skautská výchova i Ekoklubovna je o způsobu práce a cestě, kterou se vydáme. S tou Ekoklubovňákům pomáhá metodika 7 kroků , která je vede přes kritické myšlení a analyzování dat k vytváření a realizaci plánů ke skutečným změnám.
Staňte se online občanskými vědci a shromažďujte data o šíření nepůvodních druhů. Pomůžete tak dokumentovat jejich přítomnost a šíření v místě, kde žijete nebo se právě pohybujete. Přispějete k pochopení mechanismu šíření nepůvodních invazních druhů a jejich vlivu na společenstva, k ochraně biodiverzity, tvorbě legislativy a řešení vážných problémů spojených s invazními druhy. Vše k tomu najdeš na webu.
Klimavíkendovky pomáhají oddílům nalézat jejich vlastní aktivní způsob, jak bojovat s problémy krajiny. Víkendovky pro celé oddíly (ideálně kolem 20 účastníků ve věku skautů a skautek + vedoucí) probíhají na farmách, kde se hospodaří s ohledem na budoucnost, kde se dbá na zlepšování stavu krajiny. Program, který je na víkend připraven, obsahuje vzdělávací hry, setkání s farmářem, praktická pomoc při péči o krajinu (například výsadba stromořadí) a také debata o tom, co můžeme jako skauti ve svých oddílech dělat pro zlepšení zdraví krajiny.
Klimavíkendovky realizuje Skautský institut anebo Kaprálův mlýn .
Hledám (metodické) tipy
- metodický speciál časopisu Skauting: Jak reagovat na klimatické změny?
články k environmentálním tématům -> Přinášíme malý výběr nejrelevantnějších:
Trojice úvodních metodických článků z tematického čísla Jak reagovat na klimatické změny? (duben 2020):
- Rozhovor s environmentálním psychologem Janem Krajhanzlem Probouzet aktivitu, ne výčitky
- Úvaha o roli skautské výchovy v boji se změnami klimatu Jak může skauting reagovat na klimatické změny?
- Souhrn nejzásadnějších vědeckých faktů o změnách klimatu Příčiny a důsledky změny klimatu
- Článek o tom, jak v týmu pomocí diskuze překonávat odlišné postoje vůči změně klimatu Překlenout propast neporozumění
- Rozhovor s členkou eko odboru a Skautského institutu o projektech spojených se změnou klimatu, které pro oddíly SI nabízí Být připraveni znamená neignorovat klimatickou změnu
- inspirativní rozhovory nebo tipy na programy najdeš pod štítkem “klima” na webu všech skautských časopisů
Klima od Člověka v tísni
- Web nabízí Infografiky, strategie řešení, vzdělávací nabídku nebo seznam zdrojů.
Tato stránka je věnovaná přímo učení se o tématu, najdeš tam následující podporu:
Klima se mění - a co my? (aneb Proč a jak se učit o změně klimatu) Publikace je ke stažení snaží se pomoci vzdělavatelům získat know-how a sebedůvěru o změně klimatu učit a k tomu:
- Odhalit, co při učení o změně klimatu funguje a co spíše škodí
- Udělat si obrázek, co vše „dobré“ klimatické vzdělávání obnáší
- Ujasnit si hluboké příčiny, dopady a možná řešení klimatické krize
- Pracovat nejen s fakty, ale také s emocemi a hodnotami
E-learningový kurz “Klima se mění a co my?"
Online kurz vytvořen pro pedagogy 2. stupně ZŠ a SŠ, kteří chtějí učit o změně klimatu a hledají informační i metodickou podporu pro vlastní výuku. Otevřen je však komukoliv se zájmem o téma, tedy v něm jako skautský vedoucí také najdeš užitečnou podporu a návody.
- 10 připravených klimatických lekcí Nabídka je široká: od tématu mokřadů po mediální obraz.
- Projektovou výukou ke klimatickému vzdělávání A co na to jít skrze projektovou výuku? Inspiruj se v metodice nabízející teorii a příklady ze školní praxe
- Metodické tipy k učení se o klimatu Jak s tématem klimatu začít? Co kluci a holky o změně klimatu vědí a jak se cítí? Série otázek a rychlých odpovědí sestavených pro výuků ve školách ale volně přenositelných i do Junáka.
- Metodika (ve formě publikace i interaktivního webu) si klade za cíl skrze podporu práce s tématy uprchlictví a migrace ilustrovat práci s kontroverzními tématy obecně. Opírá se o skautské hodnoty a přináší konkrétní programy i metodické tipy jak vést diskuze, reflexe nebo jaké jsou techniky na podporu kritického myšlení.
- Web, který přináší řadu užitečných (info) grafik k tématu klimatu na základě věrohodných dat ze statistických úřadů.
- web od Czech Globe plný aktuálních map či infografik věnující se klimatické změně a jejich projevech. Využít můžete i Průvodce změnou klimatu , který v 10 kapitolách přehledně shrnuje základní fakta a informace o o klimatické změně - co ji způsobuje, jaké jsou její již pozorované dopady a jaké projevy můžeme očekávat v budoucnu.
Jak vaše klubovna/domácnost přispívá ke změně klimatu?
- Pracovní listy programu Ekoškoly, pomocí kterých můžete zjistit, jak vaše klubovna nebo domácnost přispívá je změně klimatu anebo naopak pomáhá zmírňovat její důsledky.
- nám může pomoci chápat vztahy, které nás spojují s lidmi a místy v jiných částech planety a naučit se rozhodovat s vědomím, že dopad našich činů se může projevit na různých místech celého světa.
V České republice existuje rozsáhlá síť ekologických center, které se věnují péči o naše okolí, vzdělávají veřejnost, pořádají exkurze, vydávají publikace... Na tomto odkazu najdeš rozcestník, většiny ekocenter v ČR. Můžeš je jednotlivě prozkoumat, anebo se třeba rovnou inspirovat publikacemi či metodikami pro přípravu vašich programů.
Dejte si PUSU! Prolistujte si příručku udržitelných skautských akcí (PUSA pro svět) a načerpejte konkrétní inspiraci i myšlenky, které vás navedou, jak o přípravách přemýšlet.
Publikace je praktickou oporu pro skautské týmy, které i v samotné organizaci výprav, táborů, kurzů i velkých jamboree vidí příležitost pro utváření lepšího světa. Je v ní zpracováno pět oblastí: místo konání, jídlo, drogerie a osobní hygiena, materiální zajištění a ceny a upomínkové předměty. Vedle spotřebitelských témat se v příručce dočtete i to, jak v týmu začít se změnou, jak téma udržitelnosti využít pro učení, nebo jak rozvíjet odpovědnou spolupráci s okolím.
Stáhněte si PUSU
Hledáte-li metodiku vzdělávání k odpovědné spotřebě a životnímu stylu, podívejte se na stránky projektu Odpovědná spotřeba
, kde najdete odborné a metodické podklady, i pracovní listy pro přímé využití při přípravě programu.
Možná tebe nebo tvé kluky a holky v oddíle nepříjemné pocity v souvislosti s klimatickou změnou neminou. Je dobré vědět, že je to běžné a postupně problematiku detabuizovat a pracovat s ní.
Pro některé lidi představuje současný stav planety a postupující environmentální krize velikou osobní zátěž. Pocity s tím spojené nazýváme environmentální žal či ekologická úzkost. Tyto pojmy zpravidla popisují nejen strach z budoucnosti v souvislosti s důsledky globální změny klimatu a dalšími problémy životního prostředí, ale také smutek z toho, že nenávratně zaniká část přírodního světa. Více o problematice a psychologické pomoci najdeš na webu Zdeňky Voštové anebo se můžeš podívat na její přednášku , kdy byla hostem Skautského institutu.
Pro přiblížení problematiky mrkni například na pořad ČT Nedej se! s tématem environmentálního žalu . O základní krizové intervenci si můžeš přečíst článek , který vyšel v časopisu Skauting.