Toto je pouze náhled.
Lenka Šablová
KÚJ – asistentka starosty, VRJ a Náčelnictva
lenka.sablova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Ondřej Peřina (Jerry)

Valný sněm 2020

S odpovědností vůči zdraví delegátek a delegátů a jejich blízkých a s přihlédnutím k významné celospolečenské odpovědnosti Junáka - českého skauta rozhodl starosta, v návaznosti na doporučení Náčelnictva, o zrušení Valného sněmu 2020 a o zahájení postupu v souladu s Přechodným dodatkem č. 1 Stanov, schváleným v červnu 2020.

Rozhodnutí o zrušení řádného Valného sněmu 2020 přijal starosta Junáka - českého skauta dne 10. srpna 2020, a to s doporučením Náčelnictva na jeho řádném jednání 9. srpna 2020. Celý proces probíhal za asistence a dohledu Rozhodčí a smírčí rady. V této zcela mimořádné situaci bylo postupováno v souladu s vnitřním právem Junáka - českého skauta, mimo jiné s Přechodným dodatkem č. 1 Stanov ( Neaktuální ), schváleným delegátkami a delegáty Valného sněmu v historicky prvním elektronickém hlasování v červnu 2020 a s Mimořádným volebním řádem pro volby ústředních orgánů v roce 2020 schválený Náčelnictvem 9. srpna 2020. Na přelomu září a října tak proběhly distanční volby do ústředních orgánů , na které, jakmile to epidemická situace umožní, naváže mimořádný Valný sněm.

Delegátky a delegáti Valného sněmu jsou nadále delegátkami a delegáty, i když byl Valný sněm zrušen. Své volební právo naplnili v distanční volbě ústředních orgánů a následně ho naplní na mimořádném Valném sněmu.

Jaké důvody vedly ke zrušení Valného sněmu?

Rostl počet nakažených. Stát snížil velikost hromadných vnitřních akcí z 1000 na 500. S postupnými návraty z dovolených, zahájením školního roku i nástupem podzimu se důvodně očekávalo další zhoršování situace.

Řádný Valný sněm je třídenní akce v konferenčních prostorách, pro téměř 600 dospělých účastníků různého věku ze všech okresů Česka. Akce typu konference obsahují kombinaci aspektů s vysokým rizikem přenosu. Mezi ty patří mj. pobyt mnoha osob na jednom místě, pobyt v uzavřené budově, fyzická blízkost na dlouhé hodiny, přítomnosti lidí z ohrožených skupin a přítomnost lidí z mnoha lokalit.

Na jedné straně stála činovnická zodpovědnost vykonat svůj zastupitelský mandát, na druhé pak riziko nákazy a jejího přenosu mezi své blízké doma či kolegyně a kolegy v práci.

Nebylo zřejmé, jaké regiony budou v plánovaném termínu sněmu patřit k ohniskům nákazy, předpokládalo se ale, že takové regiony budou. Omezovat účast delegátek a delegátů z těchto regionů by bylo zdravotně rozumné, zároveň ale nedemokratické. Distanční volby v takové situaci garantovali větší demokratičnost voleb samotných.

V případě výskytu nákazy na Valném sněmu hrozilo, že bychom nákazu rozšířili do mnoha míst země. Tím bychom ohrozili nejen zdraví delegátek a delegátů sněmu, jejich blízkých, kolegyň a kolegů, ale také přispěli k dalšímu šíření nákazy ve společnosti. Zároveň bychom ohrozili dobré jméno skautingu coby hnutí, které má ohleduplnost k druhým jako jednu ze svých hodnot.

Původní materiály zrušeného VSJ a online voleb 2020

Níže uvedené zprávy byly původně určeny pro Valný sněm, který se měl konat v březnu 2020. Následně byly aktualizovány (doplněny o informace za několik dalších měsíců) a byly v rámci předsněmové diskuze a souvisejících online vysílání představeny delegátkám a delegátům, kteří se s nimi mohli řádně seznámit před konáním online voleb ústředních orgánů v říjnu 2020.

Tyto zprávy jsou řádně vypořádány a žádný další Valný sněm se jimi již nebude znovu zabývat.

Kompletní přehled sester a bratrů (včetně odkazů na jejich kandidátky ve skautISu) kandidující v online volbách konaných na přelomu říjnu 2020 do některého z ústředních orgánů.

Kandidátky a kandidáti do Náčelnictva

Dvojice kandidující na funkce náčelní a místonáčelní

Dvojice kandidující na funkce náčelníka a místonáčelníka

Čtveřice kadidátek a kandidátů na "náčelníky" kandiduje společně, jako jeden tým. Více o tom, proč se do toho rozhodli jít si můžete přečíst na webové stránce kandidujeme2020.skauting.cz

Kandidátky na volené členky Náčelnictva

3) Kandidáti na volené členy Náčelnictva

Kandidátky a kandidáti do Rozhodčí a smírčí rady

Kandidátky a kandidáti do Ústřední revizní komise

Níže uvedená témata byla probírána v rámci předsněmové diskuze 2019/​2022 a následně spolu s návrhy usnesení měla být projednána na Valném sněmu 2020, který byl z důvodu epidemie nemoci covid-19 zrušen. V souladu s přechodným dodatkem č. 1 Stanov budou dotčená usnesení předložena k projednání mimořádnému Valnému sněmu v červnu 2022 (v rámci příprav mVSJ 2022 budou, s ohledem na uplynulou dobu, některé materiály doplněny a řádně delegátům před sněmem předloženy aktualizované).

Aktuální podobu těchto materiálů naleznete včas před konáním sněmu v části k mimořádnému Valnému sněmu 2022.

Jak dopadly elektronické volby?

Historicky první online volby do ústředních orgánů proběhly 1. až 5. října 2020. Níže představujeme nové složení Náčelnictva, Rozhodčí a smírčí rady a Ústřední revizní komise. Všem zvoleným sestrám a bratrům blahopřejeme!

Z celkového počtu 531 oprávněných delegátek a delegátů se jich elektronických voleb zúčastnilo 433, tedy 82 % (pro platnost voleb byla potřeba alespoň 50% účast). Svůj hlasovací lístek odevzdalo celkem 423 delegátek a delegátů.

Výsledky elektronických voleb 2020

Náčelní & místonáčelní
(v této volbě odevzdáno 393 hlasovacích lístků)

• Vendula Bušková - Véňa & Kristýna Menclová - Tynus (393 hlasů)