Toto je pouze náhled.
Kateřina Slavíková
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
katerina.slavikova@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Odbor pro personalistiku

Naším cílem je napomáhat vedoucím skautských dobrovolnických týmů k tomu, aby mohli vést své týmy úspěšně a s pocitem uspokojení.

Aktuální projekty:

Pokud chceš s námi podporovat všechny vedoucí skautských týmů, přečti si aktuální projekty, na které hledáme posily:

Naše činnost

Aby mohli holky a kluci zažívat skvělá skautská dobrodružství, je třeba mít stabilní týmy ve vedení oddílů i středisek. Persoodbor se snaží pomáhat vedoucím středisek i jiných dobrovolnických týmů na všech úrovních organizace k úspěšnému budování a vedení svých týmů.

Nabízíme personalistické vzdělávání na klíč. Snažíme se vedoucí vzdělávat v tématech, jako jsou: hledání a motivace dobrovolníků a uzavírání spolupráce s nimi, cyklus dobrovolníka, týmové role, vedení porad a komunikace v týmu, mentoring, zapojení dospělých nováčků, předávání rolí a funkcí a další.

Informujeme o vhodných nástrojích a metodikách, např. k tématům dobrovolnická dohoda, dospělý nováček, hodnocení kvality, vedení střediska.

Přípravujeme a vedeme programy na akcích jako HelpDesk, Elixír, SeVýZ apod.

Spolupracujeme s Náčelnictvem i Výkonnou radou Junáka v oblasti práce s dospělými a skautské personalistiky. Podílíme se na vytváření i uskutečňování Strategie Junáka.

Jsme personálně propojeni a spolupracujeme s lektory kurzů střediskového minima.

Chceme spolupracovat se střediskovými zpravodaji pro personalistiku a podporovat vznik této funkce ve střediskových radách.

Diskutujeme o palčivých tématech v oblasti vedení týmů a hledáme vhodná řešení. Takovými tématy jsou aktuálně např.:

• Jak pracovat s rovery, abychom jim umožnili prožít roverský výchovný program a zároveň abychom jim otevírali cesty k různým činovnickým funkcím a dalším rolím v Junáku a podpořili je v postupném přebírání zodpovědnosti. Jak pomoci vedení středisek komunikovat s mladší generací a propojovat potřeby roverů jako nejstarší výchovné kategorie s potřebami střediska na zabezpečení činnosti oddílů.
  • Jak děkovat spolupracovníkům v týmu a ocenit je za jejich dobrovolnou práci pro skauting, aby je to osobně potěšilo a případně motivovalo k další spolupráci. V tuto chvíli je k dispozici generátor poděkování nebo děkovací sortiment ve skautském obchodě .
  • Jak se jako Junák postavit k tomu, že po covidovém období stoupá počet lidí s nejrůznějšími psychickými potížemi. Jakým způsobem nabídnout vedoucím odbornou pomoc či konzultaci, pokud se v jejich týmu psychické potíže objeví. Jak v hnutí šířit základy psychohygieny.

A hlavně nabízíme svým členům možnost seberealizace, vzdělávání a setkávání se!

Členové Persoodboru