( Aktuální )
Zveřejněno 1. 11. 2023
Vojtěch Olbrecht (Fišer)
VRJ – zahraniční zpravodaj
vojtech.olbrecht@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Vojtěch Olbrecht (Fišer)

Odbor pro velké akce

aneb banda lidí, za kterou se vydat, když pořádáš větší čajový dýchánek.

Kontakt pro dotazy, připomínky, návrhy, poznámky, hejty a pochvaly: velkeakce@skaut.cz.

Máš za sebou už nějaké zkušenosti s pořádáním, ale nevíš, kam je nasměrovat? Chceš vést kontingent na mezinárodním Jamboree, ale netušíš, kde najít tipy z předchozích let? Máš v hlavě naplánovanou tu nejlepší republikovou akci všech dob, jediné, co ti však chybí, je stan pro tři sta lidí? Nezoufej!

Jsme Odbor pro velké akce (orgán VRJ) a zaměřujeme na pomoc s organizací národních i mezinárodních akcí, jejich supervising, podporu a ranec dalších věcí. 

Nabízíme pomocnou ruku všem šikovným organizátorům a navádíme ty začínající správným směrem. Můžeme ti nabídnout nejen radu členů odboru, ale i spousty dalších moudrých lidí z naší organizace, kteří sdílí svoje názory a zkušenosti z mnoha let pořádání akcí pod záštitou Junáka. 

Historie pořádaných akcí je jen za posledních pár let značně spletitá a informací je více než zrnek písku. Jako odbor proto vedeme databázi těch nejdůležitějších o velkých akcích. Vše, co si od nás přečteš je psáno přímo organizátory nebo sestaveno s jejich pomocí. Snažíme se, aby všem nadšencům byly přístupné potřebné nástroje nejen pro úspěšný průběh akce a omezení zbytečných nedostatků, ale i pro ulehčení práce ze strany členů organizačního týmu. 

A co všechno se u nás na odboru děje? Třeba se dost možná setkáš s někým z nás na svojí velké akci. Mimo hotové (ale stále živé) projekty, které zahrnují seznam velkých akcí, dokumenty od Ústředí a manuály, můžeš sledovat i aktuální dění a třeba se zapojit.

Na čem pracujeme?

Dost možná už víš, že Junák - český skaut, z.s. si pronajímá centrální sklad, ve kterém je spousta pokladů, které se zapůjčují pro skautské akce. V současnosti provádíme důkladné inventury a snažíme se, aby fungoval co nejefektivněji pro potřeby členů Junáka. 

Za každou pořádnou akcí se skrývá mnoho více či méně obtížných kroků. Některé jsou zcela jasné, jiné organizátora třeba nenapadnou, dokud jim nestojí tváří tvář. Proto průběžně  dáváme do kupy a aktualizujeme Manuál, který slouží jako praktická příručka pro organizátory velkých akcí. 

Pokud se do nějakého organizování pouštíš, ale přemýšlíš, jestli už podobná akce neproběhla či zrovna neprobíhá, rádi bychom ti poskytli funkční evidenci aktuálních i minulých akcí...

Seznam velkých akcí

...a když na nějakou zajímavou akci, co proběhla, narazíš, mohly by se ti taktéž hodit materiály od minulých organizátorů. 

Je to les? Je to skautské tábořiště? Jednou to možná bude obojí! Když zadáš do online map Ralsko, uvidíš zeleň. Kousek této zeleně je potenciálním skautským areálem pro pořádání různých akcí a setkání. Velkou výhodou by byla jeho využitelnost pro organizátory celostátních akcí a finanční dostupnost jakožto územím pod správou Junáka. 

Co bychom rádi do budoucna rozjeli a k jakému dílu můžeš přiložit ruku

  • Dlouhodobý fundraising velkých akcí
  • Přepracování způsobu výběrových řízení
  • Práce s motivací a děkováním organizátorům velkých akcí
  • Propojování organizátorů velkých akcí 
  • Zapojování mladých a talentovaných 
  • Technický tým velkých akcí
  • Vzdělávání v oblasti velkých akcí
  • Fórum supervizorů
  • Vzdělávání dobrovolníků v pořádání velkých akcí

Kdo je členem/ členkou odboru

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.