( Aktuální )
Zveřejněno 10. 6. 2024
Anežka Bednářová
KÚJ - koordinátorka programových projektů
anezka.bednarova@skaut.cz

Když začínáš: Roverský kompas

Roverský kompas je interaktivní nástroj, který provede začínající rovery a rangers tím, co je rovering. Seznámí je se s roverským programem a jeho cíli.

Nástroj se dělí na deset kapitol, které odpovídají na otázky “Kdo je rover*rangers?” a “Co je rovering?”. Společným pojítkem celého kompasu je pak to, že rovering je skauting, společenství, příležitost a služba. Roverský kompas pomůže seznámit se s roveringem a najít směr roverské cesty.

Najdeš jej i v JUNshopu k zakoupení .

Co v Roverském kompasu najdeš za kapitoly?

 • Buď RS - rover skaut a rangers skautka
 • Putuj s průvodcem či průvodkyní
 • Staň se součástí roverského společenství
 • Plň projekty a výzvy
 • Otevři se novým možnostem
 • Objevuj svoji vlastní cestu
 • Hledej oporu v nejvyšší Pravdě a Lásce
 • Naplňuj heslo Sloužím
 • Buď vzorem a inspirací svému okolí
 • Převezmi odpovědnost za svůj rozvoj

Jednotlivé kapitoly obsahují interaktivní a reflektivní prvky. V každé je jeden úkol ke splnění. Plnění aktivit a procházení kapitolami si lze značit do mapy. Je na každém uživateli, jestli bude Roverský kompas procházet v pořadí kapitol, nebo na přeskáčku. Na začátku však narazí na rituál, který by určitě nikdo neměl minout.

V každé kapitole na rovera*rangers čeká QR kód, který obsahuje inspiraci a tipy vázané k roveringu. Součástí poslední kapitoly je plánování si své další roverské cesty a toho, co rovera*​rangers čeká po Roverském kompasu. K tomu může využít “Moji roverskou cestu”, která roverovi*rangers pomůže naplánovat si osobní cíle roveringu.

Co po dokončení Kompasu? -> Moje roverská cesta

Po dokončení Kompasu se hodí vzít si do ruky Moji roverskou cestu. Je to pomůcka, díky které si RS udrží přehled o svém rozvoji a mohou si s ní plánovat své další kroky na roverské cestě. Skládá se ze tří částí: 

 1. Moje cesta - slouží jako přehledová mapa
 2. Jak jsem na tom - kde se RS seznámí s obsahem všech oblastí roverské cesty a stanoví si, ve kterých se jim daří a na které se soustředit do budoucna 
 3. Moje plány - slouží pro plánování svých kroků na cestě.

S těmito třemi částmi lze pracovat dle libosti. Ideálně se na úplném začátku seznamte s oblastmi roverské cesty a zjistěte, jak si v nich stojíte (2), naplánujte si své kroky (3) a všechny své dokončené aktivity zanášejte průbežně do mapy (1). 

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.