( Aktuální )
Zveřejněno 23. 8. 2022
Josef Boubín
KÚJ – koordinátor personalistických projektů
josef.boubin@skaut.cz

Začínám v roli zpravodaje RS

Abys věděl, že na to nejsi sám, společně s ostatními zpravodaji jsme připravili níže uvedené podklady a materiály, které ti pomohou nastartovat Tvou zpravodajskou dráhu.

Mezi námi zpravodaji

  • Činovnickou funkci roverského zpravodaje najdeš také v příloze Organizačního řádu, jako jednu z doporučených pozic v radách organizačních jednotek. Tím je roverský zpravodaj ukotven a podporován v Junáku - českém skautu.
  • Příručka Průvodce roverského zpravodaje Ti pomůže zorientovat se v činnosti roverského zpravodaje a poskytne Ti inspiraci a informace o tom, co od této pozice očekávat.
  • Kontaktník na roverské zpravodaje slouží jako adresář, kde nalezneš kontakty na ostatní RSZ. Do kontaktníku je více než dobré dopsat si vlastní aktuální údaje. Přístup mají členové Roverského odboru a ostatní roverští zpravodajové.
  • Roverská porada je inspirativní akce pro roverské zpravodaje, která se koná vždy v sudá léta (střídá se s celostátním setkáním Obrok). Jedná se o sdílení zkušeností a poznatků o problematice celostátního roveringu. Mimo Roverskou poradu se v meziročí Roverský odbor snaží uspořádat také jedno setkání zpravodajů, a to pro výměnu zkušeností a získání nových inspirací.
  • Jsi roverským zpravodajem a chceš přidat do kontaktníku? Napiš na Kajina14@skaut.cz

Díky tvé nové funkci máš nárok na nášivku určenou pro RS zpravodaje . Ozvi se Kájině na email Kajina14@skaut.cz

Zapoj je všechny

V metodice na jednom místě najdeš komplexní pohled na rovering: Kdo je to RS? Jak s RS pracovat? Jaké máme pro RS výchovné nástroje? Jak založit kmen? A mnoho dalšího. Aktuálně je hotová pilotní verze určená ke komentování. Následně se tyto komentáře zapracují a Metodika bude k dostání i v tištěné podobě.

Rovering v 15 bodech je krátký výtah klíčových věcí z roverské metodiky, který dá základní a rychlý přehled o tematice všem důležitým hráčům na roverském poli.

První (k)roky roverského kmene je brožurka na podporu zakládání roverských kmenů. Obsahuje zkušenosti desítky lidí, kteří ve svém středisku zakládali roverský kmen a mohou být inspirací pro další, kteří se pokouší o to stejné. Své si v ní taky najdou roveři a rangers, kteří už svůj fungující kmen mají, protože příručka obsahuje mnoho nápadů a inspirace do konkrétní roverské činnosti.

Roverská wiki  si klade za cíl shromáždit a rozšiřovat metodiku a know-how roverské výchovné kategorie. Jsou zde metodické tipy do roverské činnosti, záznamy přednášek a seminářů, publikace k roveringu, roverské know-how, inspirace, historie  roveringu a jeho vývoj a mnoho dalšího!

Programy na klíč - Roverský odbor nabízí programy o roveringu na míru jak pro oddíly a střediska, tak i pro lidi aktivně věnující se roveringu. Programy se soustředí představení roverského programu nebo na to, jak na vedení roverů a rangers. Úprava na míru dle vaší potřeby možná.

Velký roverský průzkum probíhal v roce 2019 a zjišťoval stav českého roveringu. Autoři průzkumu přišli na spoustu zjištění, na které bude navazovat revize roverského programu a nástrojů dostupných pro RS.

Stánky RoverNetu jsou celostátním, oficiálním, elektronickým kanálem pro rovery a rangers. Najdeš na něm nejen podklady zmíněné tady, ale i další materiály, které ti mohou pomoci při tvé činnosti. Najdeš tam informace o roverských kurzech, odkazy na roverské informační kanály,  zajímavé články z časopisu Roverský kmen nebo třeba Kalendář roverských akcí !

Pokud tě bude cokoliv dalšího zajímat, neváhej kontaktovat Roverský odbor na RO@skaut.cz .

Pokud se tvůj dotaz týká přímo činnosti Roverského zpravodaje, tak kontaktuj Kájinu na mailu Kajina14@skaut.cz , která má v Roverském odboru zpravodaje na starost.

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám znalostní bázi vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. A budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.