Žádost nemá předepsanou formu, lze vyjít z následujícího vzoru obsahujícího všechny potřebné náležitosti:
Pozn.: Formulace v přiloženém vzoru žádosti přímo odkazují na textaci zákona, tak aby poskytly jasný důkaz zaměstnavateli a OSSZ, že žadatel (skautský vedoucí) a pořadatel (skautské středisko) splňují všechny zákonné požadavky pro žádost o pracovní volno na tábor. Textace vzoru žádosti je zároveň prodiskutována s Českou radou dětí a mládeže, která ji šíří mezi další členské organizace ČRDM. Cílem je usnadnit práci jak zaměstnavatelům, tak i pracovníkům OSSZ při zavádění této nové úpravy. Z tohoto důvodu doporučujeme tuto textaci v žádosti ponechat a najít si v ní své místo (např. hospodář = “zástupce vedoucího tábora/soustředění pro věci hospodářské”, oddílová rádkyně = “vychovatel na táboře/soustředění” atd.). Dále lze volitelně k žádosti přiložit vytisknutý záznam z veřejného rejstříku potvrzující skutečnosti o právnické osobě pořadatele tábora.
V žádosti musí být patrné následující skutečnosti:
jednoznačná identifikace žadatele (tj. zaměstnance, skautského vedoucího)
období, na které žádá o pracovní volno (tj. termín tábora)
Pozn.: Období lze i rozdělit, např. 3 pracovní dny na jarní tábor a pak 4 pracovní dny na letní tábor apod. Detailní vysvětlení a příklady viz. výklad ČSSZ
.
v jakém rozsahu z toho žádá o pracovní volno s náhradou mzdy či platu
Pozn.: Týden ve smyslu této zákonné úpravy může začít kterýmkoliv dnem, ne jen pondělkem. Detailní vysvětlení a příklady viz. výklad ČSSZ
.
potvrzení o splnění zákonných podmínek žádosti:
datum podání žádosti, podpis žadatele
Podle podmínek zaměstnavatele tuto žádost zaměstnanec předá na personálním nebo mzdovém oddělení zaměstnavatele, popř. svému nadřízenému.
Pokud má žadatel více zaměstnavatelů a v rámci týdne tábora podle pracovního rozvrhu pracuje pro každého z těchto zaměstnavatelů část dní, je třeba podat žádost o placené volno u každého zaměstnavatele zvlášť.