Zveřejněno 8. 6. 2021
Jaroslav Petřík (Australan)
KÚJ – koordinátor výchovných zpravodajů
jaroslav.petrik@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Jsem výchovný zpravodaj vašeho střediska. Jak mohu pomoci?

Pomáhám oddílům zakotvit činnost ve skautské výchovné metodě a rozvíjet skautské hodnoty. Mám k oddílům blízko a nabízím jim takovou podporu, jakou potřebují. Jsem oporou vedoucích i jejich spolupracovníků, pomáhám jim dále se rozvíjet.

S čím pomáhám?

• Příležitostně se účastním oddílové činnosti a nabízím zpětnou vazbu. Snažím se být pomocníkem a podporovatelem, ne kritikem.
  • Pomáhám oddílům dobře nastavit družinový systém . Podporuji oddílové rady v rozvoji rádců, podílím se na přípravě nebo sám organizuji rádcovské kurzy.
  • Konzultuji s vedením oddílů roční plán činnosti, nebo se podílím na jeho tvorbě.
  • Podporuji využívání skautské výchovné metody v oddílové činnosti, pomáhám při práci s výchovnými nástroji (např. stezky, odborky).
  • Podporuji oddíly v sebehodnocení (např. využitím Hodnocení kvality či Semaforu).

• Pomáhám budovat vazby mezi oddíly tak, ať se vlčata a světlušky těší na přechod ke skautům či skautkám, a neobávají či neostýchají se.
  • Podporuji postupné předávání odpovědnosti na odrůstající rádce či rovery a jejich začleňování do party oddílového vedení. Podporuji rozdělení zodpovědnosti a zdravé nástupnictví v oddílech.
  • Umím poradit při zapeklitých výchovných obtížích - např. specifické chování holek/​kluků, nerespektování autority, nepřiměřené využívání trestů či odměn mladšími vedoucími, apod. Mohu pomoci se začleněním dětí se specifickými potřebami.
  • Pro závažnější případy konzultuji Poradnu Skautingu pro všechny nebo Skautskou krizovou linku .
  • Na střediskových radách vytvářím prostor pro konzultaci otázek a témat týkajících se výchovy v oddílech. Vedoucí oddílů se tak vzájemně obohacují.
  • Přináším novinky ze světa výchovy - skautské i mimoskautské.
  • Umím zprostředkovat mentoring, koučing, nebo supervizi pro jednotlivé vedoucí nebo celé týmy.
  • Orientuji se v nabídce skautského vzdělávání. Dospívajícím činovníkům pomáhám vybrat ten správný kurz a získat potřebné skautské kvalifikace.
  • Kvalifikovaným vedoucím nabízím možnosti dalšího skautského vzdělávání - ať už zavedené kurzy či lesní školy, nebo vlastní semináře.