Zveřejněno 28. 5. 2021
Jaroslav Petřík (Australan)
KÚJ – koordinátor výchovných zpravodajů
jaroslav.petrik@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Jana Jirasová (Prcek)

Stal jsem se výchovným zpravodajem na okrese/kraji. Jak začít?

Nebo výchovnou zpravodajkou. Doporučené kroky platí pro ženy i muže bez rozdílu.

Jak začít?

• Pokud nemáš ve SkautISu svoji novou funkci uvedenou, požádej předsedu ORJ či KRJ. Registrovaným výchovným zpravodajům chodí pravidelný newsletter - shrnutí novinek důležitých ve výchově.
  • Přidej se do skupiny Výchovní zpravodajové na Facebooku, ptej se a sdílej své zkušenosti. Hodí se taky sledovat SkautFórum .

• Předsedy ORJ/​KRJ se vyptej, co od tebe očekává a co z hlediska podpory výchovy považuje za nejdůležitější.
  • Potkej se s výchovnými zpravodaji ve střediscích či okresech, které máš na starost. Ujasníš si, jaké jsou největší potřeby.
  • Ve střediscích či okresech, které nemají funkci výchovného zpravodaje obsazenou, zapoj nejvhodnější osobu (nemusí to být vždy vůdce či předseda).
  • Zmapuj také nabídku vzdělávacích akcí v okrese či kraji, kontaktuj organizační týmy a zjisti, co zamýšlejí v nejbližší době a s čím by potřebovaly pomoci. Databáze vzdělávacích akcí.
  • Dohodnuté priority je vhodné zapracovat do vlastní dobrovolnické dohody. Podporuj používání dobrovolnických dohod i jinde.

• Se spolupracovníky si rozdělte úkoly a pusťte se do nich. Pokud spolupracovníky ještě nemáš, začni je hledat.
  • Pravidelně reflektujte pokrok v naplňování priorit a upravujte plán.
  • Buď v pravidelném kontaktu s vedením ORJ/​KRJ i výchovnými zpravodaji, které máš v gesci. Získávej zpětnou vazbu na svou činnost.

Role výchovného zpravodaje je spíš vytrvalostní běh, než sprint. Nechceš to na začátku přepálit a hned se vyšťavit.

• Nesnaž se nakousat dvacet mrkví najednou. Práce výchovného zpravodaje tě může doslova pohltit. Stanov si priority a začni postupně, nevrhej se do všeho. Lepší je méně a důkladně než více a povrchově!
  • Najdi společnou řeč s vedením. Podpora vedení okresní/krajské rady je pro tvou roli velmi důležitá. Informuj je pravidelně o svých aktivitách a záměrech.
  • Individuální podporu deleguj. Není v tvých silách pomáhat každému jednotlivě. Využij proto možností mentoringu, koučování či supervize. Požádej o pomoc šikovné činovníky z okolí, propojuj zkušené se začínajícími. Se složitějšími výchovnými případy se obracej na Poradnu Skautingu pro všechny.
  • Netrap se tím, pokud nenajdeš společnou řeč se všemi. Zpočátku jim spíše naslouchej a ptej se, pokud začneš hned na začátku hodnotit, kontrolovat a radit, často lidi jen odradíš. Snaž se spíše naslouchat, podporovat, motivovat a rozvíjet.
  • Nesnaž se naplňovat pouze své vlastní plány a vize. Tvé aktivity musí vycházet z potřeb celého tvého skautského společenství.