Stal jsem se výchovným zpravodajem na okrese/kraji. Jak začít?
Nebo výchovnou zpravodajkou. Doporučené kroky platí pro ženy i muže bez rozdílu.
Jak začít?
- Pokud nemáš ve SkautISu svoji novou funkci uvedenou, požádej předsedu ORJ či KRJ. Registrovaným výchovným zpravodajům chodí pravidelný newsletter - shrnutí novinek důležitých ve výchově.
- Přidej se do skupiny Výchovní zpravodajové na Facebooku, ptej se a sdílej své zkušenosti. Hodí se taky sledovat SkautFórum .
- Pokud jsi nedostal písemné podklady jako součást předávky, alespoň se svého předchůdce na všechno vyptej.
- Spoj se s VýZ v jiném okrese/kraji, nebo požádej koordinátora výchovných zpravodajů o propojení (podporavychovy@skaut.cz ). Díky krátké konzultaci můžeš načerpat mnoho inspirace.
- Předsedy ORJ/KRJ se vyptej, co od tebe očekává a co z hlediska podpory výchovy považuje za nejdůležitější.
- Potkej se s výchovnými zpravodaji ve střediscích či okresech, které máš na starost. Ujasníš si, jaké jsou největší potřeby.
- Ve střediscích či okresech, které nemají funkci výchovného zpravodaje obsazenou, zapoj nejvhodnější osobu (nemusí to být vždy vůdce či předseda).
- Zmapuj také nabídku vzdělávacích akcí v okrese či kraji, kontaktuj organizační týmy a zjisti, co zamýšlejí v nejbližší době a s čím by potřebovaly pomoci. Databáze vzdělávacích akcí.
- Dohodnuté priority je vhodné zapracovat do vlastní dobrovolnické dohody. Podporuj používání dobrovolnických dohod i jinde.
- Se spolupracovníky si rozdělte úkoly a pusťte se do nich. Pokud spolupracovníky ještě nemáš, začni je hledat.
- Pravidelně reflektujte pokrok v naplňování priorit a upravujte plán.
- Buď v pravidelném kontaktu s vedením ORJ/KRJ i výchovnými zpravodaji, které máš v gesci. Získávej zpětnou vazbu na svou činnost.
Role výchovného zpravodaje je spíš vytrvalostní běh, než sprint. Nechceš to na začátku přepálit a hned se vyšťavit.
- Nesnaž se nakousat dvacet mrkví najednou. Práce výchovného zpravodaje tě může doslova pohltit. Stanov si priority a začni postupně, nevrhej se do všeho. Lepší je méně a důkladně než více a povrchově!
- Najdi společnou řeč s vedením. Podpora vedení okresní/krajské rady je pro tvou roli velmi důležitá. Informuj je pravidelně o svých aktivitách a záměrech.
- Individuální podporu deleguj. Není v tvých silách pomáhat každému jednotlivě. Využij proto možností mentoringu, koučování či supervize. Požádej o pomoc šikovné činovníky z okolí, propojuj zkušené se začínajícími. Se složitějšími výchovnými případy se obracej na Poradnu Skautingu pro všechny.
- Netrap se tím, pokud nenajdeš společnou řeč se všemi. Zpočátku jim spíše naslouchej a ptej se, pokud začneš hned na začátku hodnotit, kontrolovat a radit, často lidi jen odradíš. Snaž se spíše naslouchat, podporovat, motivovat a rozvíjet.
- Nesnaž se naplňovat pouze své vlastní plány a vize. Tvé aktivity musí vycházet z potřeb celého tvého skautského společenství.
- Čti skautské časopisy, především Skauting .
- Sleduj skautské komunikační kanály - Skautské zpravodajství, WhatsApp kanál SkautINFO , FB kanál SkautInfo . Na SkautFórum aktivně přispívej svými zkušenostmi.
- Setkávej se s dalšími výchovnými zpravodaji v okolí.