( Aktuální )
Zveřejněno 31. 1. 2024
Kateřina Slavíková
KÚJ – koordinátorka personalistických projektů
katerina.slavikova@skaut.cz

Podpora pro role pečující o dobrovolníky a dospělé

Podpora

V každém lichém roce pořádáme víkendovou akci HelpDesk  . V programu se zpravidla objevují tyto prvky:

 • možnost patronování střediskových týmů
 • propojení v rámci kraje
 • práce v týmu
 • setkání s Výkonnou radou Junáka – českého skauta
 • sdílení zkušeností nejen v péči o dobrovolníky a dospělé
 • vzdělávací programy na konkrétní témata (také výchovná, organizační, hospodářská, PRková,...)
 • sebevzdělávací workshopy
 • příležitostné sportovní vyžití

Mrkni na web o minulém ročníku, dozvíš se témata a charakter akce pro větší představu.

Poradna je komunitním setkáním pro zpravodajky a zpravodaje pro personalistiku a kohokoli dalšího, kdo pečuje o dobrovolníky a dospělé ve své jednotce. Témata přinesou sami účastníci - na začátku může každý nabídnout téma, o kterém by chtěl diskutovat. Následně společným hlasováním určíme priority a pak se jednotlivým tématům postupně budeme věnovat. Formát je tedy stejný, jaký využívají výchovné poradny s Australanem. Některá témata střediskových personalistů a výchovných zpravodajů se jistě překrývají, jiná nikoli. V každém případě je dobré dívat se i na ta společná z různých úhlů pohledu. Každý může ostatní inspirovat svými zkušenostmi. Moderátor má za úkol především směřovat diskusi ke zvolenému tématu a zajistit, aby se mohl vyjádřit každý, kdo má zájem. Případně může diskusi obohatit vlastními postřehy. Víc hlav víc ví a navzájem si můžeme poradit :)

Online perso poradna se koná každý třetí čtvrtek v lichém měsíci od 19:30 do 21:00 na https://meet.google.com/​dob-tcwx-vpi . Termíny pro rok 2024: 21. 3., 16. 5., 18. 7., 19. 9. a 21. 11.

Za léta, co skautské časopisy vycházejí, v nich vyšla celá řada zajímavých a přínosných článků. Jak se k nim dostat?

 • Články speciálně zaměřené na dobrovolníky a dospělé vycházejí pravidelně v časopise Skauting. Najdeš je po vyhledání hesla "lidé/dobrovolník/​péče/​dospělí)" na webu casopis.skauting.cz.  
 • Kromě toho časopis Skauting nabízí 29 témat  , podle kterých články kategorizuje (např. "vedení lidí", "vztahy a komunikace"   nebo "roveři a rangers" ).
 • Archiv čísel na webu casopis.skauting.cz  však sahá pouze do roku 2016. Někdy se vyplatí hledat i ve starších číslech, nebo v jiných časopisech (např. Roverském kmeni nebo Skautském světě). K tomu slouží web casopisy.skauting.cz, který také umožňuje fulltextové vyhledávání.

Pokud chceš rozběhnout nebo oživit péči o dobrovolníky a dospělé ve svém středisku, okrese či kraji, zvaž možnost objednání semináře na klíč.  Společně se domluvíme na zadání a pomůžeme vám s otázkami, se kterými nejvíce potřebujete pohnout. Pro skautskou personalistiku jsou vhodné zejména tyto semináře:

Je však možné se domluvit i na individuálním tématu (např. hned první seminář obsahuje hodně témat a je možné se zaměřit pouze na něco z toho více do hloubky dle potřeby). K podpoře dobrovolníků a dospělých pak lze využít celou řadu jiných témat, která Vzdělávání na klíč nabízí.

Byla tato stránka užitečná?
Děkujeme!
Pomozte nám Křižovatku vylepšit!

Prosím napiš nám, co je na této stránce špatně. Co chybí, či přebývá. Co je nejasné. Co jsi hledal. Doporučujeme vyplnit kontakt, obzvláště, pokud očekáváš reakci. Budeš-li chtít, napiš nám i něco o sobě – kolik ti je let, jakou funkci ve středisku/oddíle máš a odkud jsi.