Toto je pouze náhled.
Ondřej Peřina (Jerry)
VRJ – zpravodaj pro ICT a organizaci
ondrej.perina@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Ondřej Peřina (Jerry)

Jak řešit příspěvky u sociálně slabších

Při zvažování výše členského příspěvku myslete na to, že příliš velkou částku si možná nebudou moci dovolit všichni. Ačkoliv registrace patří dlouhodobě k nejnižším cenám za volnočasové aktivity pro děti, mějte připravené varianty, jak nabídnout členství i sociálně slabším členům. Výrazné navýšení je vždy dobré vysvětlit rodičům. Můžete jim třeba poslat dopis k registraci, kde vysvětlíte, na co peníze využijete. Při dobré komunikaci zpravidla rodiče důvody pochopí a organizaci podpoří.

1. Snížení členského příspěvku pro určité skupiny členů

Středisková rada může rozhodnout o snížení členského příspěvku pro určité skupiny členů, například pro:

• sourozence, nebo další členy z jedné rodiny,
  • oldskauty, kteří jsou v důchodu,
  • členy ze sociálně slabších rodin, apod.

Snížení registrace musí být dáno nějakým objektivním kritériem.

2. Rozdělení platby do více částek

Rodičům můžete také nabídnout splácení poplatku v průběhu roku. I rozpůlení poplatku může být pro některé rodiny velkou pomocí.

3. Požádejte o pomoc ostatní rodiče

O pomoc pro sociálně slabší můžete požádat ostatní rodiče. Pomáhat je skvělé a pokud rodičům vše dobře vysvětlíte, mohou vám v rámci solidarity pomoci s dorovnáním snížené částky i s další podporou střediska.

Dobře si však rozmyslete, jak systém bude fungovat právě u vás. Je nutné jednoznačně určit podmínky snížené registrace i co se z případných darů bude platit. Počítejte i s tím, že rodiče mohou být štědří! Co uděláte s dary, které se sejdou nad rámec potřeb sociálně slabších členů? Ponecháte je na další roky, nebo je budete chtít využít třeba na opravu klubovny?