Zveřejněno 20. 7. 2021
KÚJ – asistentka starosty, VRJ a Náčelnictva
lenka.sablova@skaut.cz

Nejvyšší skautská vyznamenání

Výjimečná ocenění za neobvyklé zásluhy a mimořádný celoživotní přínos skautingu, počet nositelů či počet udělení za rok je omezen.

Členství ve Svojsíkově oddílu

(čestné jednotce Junáka - českého skauta)

je udělováno za mimořádné, dlouhodobé vykonávání (minimálně 25 let) činovnické funkce a aktivní působení ve prospěch skautingu, skautských ideálů či rozvoje humanistických a demokratických hodnot.

• Navrhovatel: organizační jednotka nebo člen/​ka Svojsíkova oddílu nebo člen/​ka Náčelnictva; návrh je třeba zaslat do Kanceláře ústředí nebo rádci/​rádkyni místně příslušné družiny Svojsíkova oddílu, pozor - navrhovaný je po té vedením Svojsíkova oddílu vyzván, aby vyplnil žádost o vstup do oddílu
  • Schvalovatel: členská schůze SO (členky a členové Svojsíkova oddílu přítomní na schůzi SO)
  • Udělovatel: náčelní/k

Počet nositelů a nositelek není omezen, nicméně ročně může být uděleno jen 25 vyznamenání.

Řád stříbrného trojlístku (pro ženy)

je nejvyšší vyznamenání Junáka – českého skauta (společně s Řádem stříbrného vlka).

Uděluje se za mimořádný celoživotní přínos skautingu s celostátním dopadem, zásluhy o rozvoj a šíření skautských myšlenek, dlouholetou službu ve skautském hnutí a zásluhy o rozvoj odpovědných občanek světa dle poslání WAGGGS (proklik?)

• Navrhovatel: organizační jednotka nebo ústřední orgán Junáka - českého skauta
  • Schvalovatel: Sbor nositelek Řádu stříbrného trojlístku, společně s náčelní
  • Udělovatel: náčelní
  • Řádový den: Den sesterství (22. únor)

Počet nositelek je omezen na 12 žijících žen – zde je jejich přehled a krátké medailonky.

Řád stříbrného vlka (pro muže)

je nejvyšší vyznamenání Junáka – českého skauta (společně s Řádem stříbrného trojlístku). Uděluje se za mimořádný celoživotní přínos skautingu s celostátním dopadem, zásluhy o rozvoj a šíření skautských myšlenek a dlouholetou službu ve skautském hnutí.

• Navrhovatel: organizační jednotka nebo ústřední orgán Junáka - českého skauta
  • Schvalovatel: Sbor nositelů Řádu stříbrného vlka, společně s náčelníkem
  • Udělovatel: náčelník
  • Řádový den: Den sv. Jiří (24. duben)

Počet nositelů omezen na 12 žijících mužů – zde je jejich přehled a krátké medailonky.

Řád stříbrného bobra

je ocenění za kvalitní a dlouhodobou (alespoň 15 let) soustavnou činnost přinášející rozvoj českého vodního skautingu na poli organizačním, výchovném, programovém, osvětovém nebo publikačním.

Lze udělit i nečlenům Junáka – českého skauta za zvláště vynikající zásluhy ku prospěchu vodního skautingu v České republice.

• Navrhovatel: organizační jednotka registrující vodní skauty
  • Schvalovatel: Sbor nositelů Řádu stříbrného bobra společně s hlavním kapitánem VS
  • Udělovatel: hlavní kapitán/​ka vodních skautů
  • Řádový den: 8. červen - svátek sv. Medarda

Počet udělených Řádů stříbrného bobra nesmí v jednom roce přesáhnout počet 6. Jinak není počet nositelek a nositelů omezen.

Řád zlaté syringy

je udělován za dlouhodobou aktivní činnost v rámci Kmene dospělých s dopadem na celou organizaci na poli organizačním, výchovném, programovém, osvětovém a publikačním.

Může být uděleno i členkám/členům jiných skautských organizací.

• Navrhovatel: zpravodajové KD nebo Náčelnictvo KD
  • Schvalovatel: Sbor nositelek a nositelů Řádu zlaté syringy společně s náčelní/kem KD
  • Udělovatel: náčelní/k KD
  • Řádový den: 24. duben a 28. říjen

Počet žijících nositelů je omezen na 12, celkový počet nositelek a nositelů nesmí překročit počet let trvání českého skautingu.