Toto je pouze náhled.
Markéta Byrtusová
KÚJ – koordinátorka mezinárodní spolupráce
international@skaut.cz
Zodpovědná osoba: Vojtěch Olbrecht (Fišer)

Mezinárodní oslava skautingu – Den zamyšlení

Skautky a skauti po celém světě neslaví jen den sv. Jiří, patrona skautingu, ale mají i svůj vlastní skautský svátek, tzv. Den zamyšlení. Pojď ho s námi slavit  22. 2. i ty!

Co je Den zamyšlení?

Každý rok 22. 2. slaví celý skautský svět Den zamyšlení neboli World Thinking Day . Říká se mu tak proto, že během něj skautky a skauti myslí na svoje sestry a bratry ve světě a oslavují naše mezinárodní hnutí. Den zamyšlení slavíme již od roku 1926, kdy ho ustanovila světová skautská konference. A proč vybrala zrovna tohle datum? Právě v tento den se totiž narodil zakladatel skautského hnutí lord Robert Baden-Powell (v roce 1857) i zakladatelka dívčího skautingu lady Olave Baden-Powellová (v roce 1889).

Lady Olave později k tomuto dni založila Fond Dne zamyšlení a vyzvala všechny skautky a skauty na světě, aby 22. 2. darovali skautingu 1 penny. Takto malá částka totiž nikomu v kapse chybět nebude, ale výsledná suma dokáže divy. Fond dodnes spravuje Světová asociace skautek (WAGGGS) , výtěžek každý rok výrazně pomáhá rozvoji skautingu tam, kde je právě potřeba. Přispět svou korunu můžeš i ty!

Jak slavit?

Den zamyšlení je svátek skautského sesterství a bratrství, nejlepší je tedy být spolu s oddílem, kmenem nebo i celým střediskem. Slavit můžete podle podmínek v klubovně, venku, nebo i online.

S programem vám pomůže Balíček aktivit ke Dni zamyšlení z dílny WAGGGS. Aktivity spojuje vždy jiné téma, které hýbe nejen skautským světem. Aktuální balíček v češtině pro vás vydáváme vždy zhruba měsíc před akcí. Využít můžete samozřejmě i aktivity z minulých let, stačí si vybrat v chronologicky řazeném seznamu souborů vpravo. Pokud zkusíte alespoň jednu aktivitu z každé sekce balíčku, můžete se odměnit nášivkou .

Se skautkami a skauty ze zahraničí však nemusíte být 22. 2. jen v myšlenkách. Stačí se registrovat do Azimuthu  - online platformy Evropského regionu WOSM a WAGGGS, díky které snadno najdete parťáky, se kterými si budete moci zavolat nebo napsat. Vyplatí se taky sledovat náš Facebook Mezinárodní skauting . Dáváme tam vědět o zahraničních skautských skupinkách, které mají zájem spojit se ke Dni zamyšlení.

Budeme moc rádi, když nám na international@skaut.cz pošlete zpětnou vazbu na aktuální aktivity a připojíte fotky a zážitky z oslav. Pomůžou těm, kteří se slavit teprve chystají!

Radostný Den zamyšlení přeje váš Zahraniční odbor.